Aranjamente pentru gradina si terasa

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut intr-un parc niste aranjamente foarte simpatice, am facut si poze si as vrea sa le comentam un pic. As vrea sa stiu cat de greu se fac, de unde se pot obtine acele buturugi, cum se ingrijesc plantele si cam cat dureaza efectul decorativ.

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

La noi in oras exista o firma specializata in confectionarea de mobilier de gradina si nu numai.La ei am vazut si ceea ce ai fotografiat tu ,Cornelia.
Firma se numeste Gardenland si daca gugaliti un pic ,gasiti si produsele lor.
treceti in Google imagini Gardenland Aiud.
Lemnul este prelucrat ,tratat in asa fel incat sa reziste intemperiilor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Buturugi am si eu in gradina.
Taind un plop si "maruntindu-l"sub forma de buturugi l-am folosit la decorarea gradinii.Dar lemnul plopului este moale si se degradeaza cu multa usurinta.Insa pot fi scobite usor,pur si simplu cu un cutit bine ascutit si tranformate in ghivece.Dar.......in ele ar trebui de pus plante care nu necesita multa apa fiindca putrezesc usor.
Am si dintr-un mar(si el a fost taiat si maruntit)........insa lemnul este tare si manual nu se pot realiza aceleasi tipuri de decoratiuni.Asa ca pe ele am pus pur si simplu ghivece!
Din trunchiuri subtiri de brad , cit mai drepte posibil de pe care se scoate coaja si taiate la dimensiuni de cca.40-50 cm. se pot realiza gardulete in jurul unor tufe sau chiar in jurul tufelor de trandafiri.Sunt decorative si se pot scoate eventual pe timp de iarna.Legate intre ele cu funie de tei sunt si mai decorative.
Experienta proprie..........
Asa.......se gasesc de vinzare o multime de decoratiuni de gradina inclusiv pitici :rofl:
Pietrele sunt de asemenea decorative.Pietre de riu sau de cariera cu care se pot delimita rondurile de flori.
Exista si niste poze ale lui Florian si Gabi-Gabriela care au facut minuni cu ceva dale de pavaj.........
Totul este sa stii ca orice se poate folosi cu putina imaginatie :roll:
 
Sus