Aranjamente pentru balcon insorit

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt in plina reamenajare a balconului si mi-am dat seama ca o sa am nevoie de niste aranjamente temporare, in principiu, care sa inveseasca atmosfera.

Ce plante imi recomandati?
- sa fie pentru soare
- sa dea bine impreuna
- sa fie nepretentioase
 

lelia

Well-Known Member
Vad ca nu-ti mai place albul ....vrei culoare ,veselie ,parfum .....te inteleg :D

Pai daca nu poti face aranjamente cu plantele din dotare ,cateva primule colorate ,zambilute parfumate si narcise strengarite ,rezolvi problema .
Tu stii ce vrei... si sigur ai idei .
Abia astept sa vad ce mesteresti :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu, aranjamentele le vreau pe durata verii. Sau ma rog, mai - octombrie. Si as vrea sa folosesc plante anuale, asa incat toamna sa nu-mi mai bat capul cu ele. :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Aaaa ...
M-am gandit eu ca asta vrei ,dar mesjul era cu dus-intors :rofl:

Mie imi plac petuniile ,verbena ,begoniile simple ...sunt colorate ,infloresc aproape non-stop si sunt vesele .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am o terasa insorita ,unde m-am chinuit ani de zile cu petunii si tot feluri dar nu au rezistat ,de vreo trei ni plantez in jardiniere begonia semperflores ,rezista bine la soare si caldura ,chiar daca mai uit sa le ud cite o zi :giggle:
 

adrianam

Well-Known Member
La mine, baza pentru balconul insorit sunt muscatele. Cu anualele nu m-am inteles deloc.
Begonii semperflorens am avut, dar pe balconul de nord, unde le-a mers destul de bine, pana la un moment dat cand sucombau fara sa depistez motivul. Dar erau cumparate ca rasad.
Cand am incercat cu seminte nu am reusit, dar poate nu am avut eu rabdare suficienta.
 

lexa

Member
Buna ziua, imi pare rau ca rechizitionez threadul, dar mi se pare apropiat de problema mea de moment.
Vreau sa-mi agat niste jardiniere in exteriorul geamurilor de la 2 camere ptr a mai inviora peisajul si nu stiu exact ce plante sa pun. Geamurile sunt indreptate spre S-V, asadar sunt in plin soare de la pranz la apus. Imi puteti da exemple de plante(de preferinta curgatoare) care sa reziste in conditii de soare direct, caldura si eventualii curenti de aer(stau la 2)? Credeti ca muscatele curgatoare ar rezista in astfel de conditii?
 

Neriya

Member
la bloc, etaj 8(vant din plin) si soare de dimineata pana seara am muscate simple si curgatoare, tin pana in noiembrie fara probleme
 

adite

Active Member
Rezista si petuniile curgatoare, cu frunze mici, calibrachoa, doar ca trebuie udate din belsug, daca se poate seara tarziu si putin dimineata devreme.
 
Sus