Aranjamente moderne

sorina

Active Member
Iata ca a sosit si vremea crengutelor si al florilor de toamna .Imi place tare mult sa ma joc cu frunzele si cu crengute . Aproape ca iese ceva foarte frumos doar din frunze si crengute . Am sa va arat data viitoare . Acum ceva care imi place tare , sper sa va placa si voua .

Un aranjament foarte simplu dar delicat din frunze de ricin la baza , o crenguta de salcie uscata un manunchi de ramurele de phrtenocisus careora le-am rupt frunzele si le-am rasucit , citeva capsule de datura , un dendrobium milka trandafiri.


urmatorul la fel de simplu are in centrul lui o sfera dintr-o frunza mare de ricin ( bila din burete ud iar codita frunzei este infipta in burete asa ca se poate hrani cu apa ca sa nu se usuce repede :wink: )
in jurul ei aceleasi crengute de phartenocisus , in sus crenguta de salcie , iar ca flori solidago si crizantema alba si santinni verde

detaliu sfrea iar pe crengutele de phartenocisus si salcie am lipit cu pistolul cald niste cristale colorate


In acelasi stil dar de data asta pe lungime si cu dendrobium

detaliu cu frunzele indoite si sfera


iar aici unul si mai simplu si mai mic frunze ricin , calathea si aspidistra , bambus piesa centrala , capsule de datura si trandafiri

detaliu

sper sa va placa

vreau sa va spun ca va invidiez pe cei din Bucuresti care aveti prin parcuri acest copac http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:p3If8foDeWg66M:http://laptopgardener.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/07/Osage-Orange.jpg
ca am vazut pe forum un aranjament din aceste fructe pe care le-ati gasit prin parc si de atunci tot acolo imi sta gindul :visator: :gandit: :gandit: :gandit: :nu stiu: :nu stiu: dar pe la sibiu nu am vazut asa ceva . Am sa ma consolez in continuare cu alte fructe si buruieni si crengi ( puteti folosi orice tip de crengi de la orice copac ) :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deosebite! Trebuie sa ai multa imaginatie si indemanare ca sa poti concepe asemenea frumuseti - felicitari Sorina! :clap: :clap: :clap:
 

sorina

Active Member
am sa incerc sa va mai fac citeva aranjamente indite , poate gasec prin piata ceav intresant si care imi face cu ochiul ca prin padure nu am timp sa caut
:| :| :| Mi-as dori castane , ghinde mere padurete conuri , roscove etc .
 

sorina

Active Member
Ceva noutati :
Primele sunt pe suport de scoarta de copac realizate simplu, curat si au farmecul lor


urmatorul aranj.este in burete infasutar su o banda de catifea rosie si au o tenta mai tomnatica .

urmeaza 2 aranjamente cu sfere din sfoara ( nu cumparate ci facute de mine )
sunt de mare efect dupa parerea mea
Acesta este facut intr-un vas de supa :mrgreen: si este mixt de toamna
 

lelia

Well-Known Member
Sorina,sunt superrr aranjamentele ,deosebite ,inedite ,felicitari !!!!

Am o curiozitate : cu ce le dai luciul ? par atat de reale ,perfecte ...nu stiu .....parca-ti vorbesc ........
 
Sus