Aranjamente florale pentru botez

Ariana

Member
Buna fetelor,
Nu am mai intrat de foarte mult timp pe aici , dupa ce s-a nascut baietelul meu si va gasesc pe toate schimbate si cu multe teme si subiecte noi. Ma bucur sa gasesc " Buchete si aranjamente" mai ales acum ca vreau sa fac botezul baietelului si bugetul alocat pentru aranjamentele florale este foarte foarte restrans. Poate ma ajutati cu niste idei. Florile le voi cumpara din piata Cosbuc ca e aproape de mine si aici sunt mai ieftine iar aranjamentele am sa le fac eu. Nu am idee ce flori sa folosesc care ar fi mai ieftine si de unde cumpar buretele acela ce se imbiba cu apa si se infig florile in el. Asa in mare as vrea sa cumpar iris, santini, frezii, gherbera plus iedera si gipsofila. Dupa ce le fac o sa postez pozele cu aranjamentele.
 

Claudiavis

Active Member
Si pe mine m-ar interesa burete de-ala special pt aranjamente. Ai incercat sa intrebi la vreo florarie? Poate iti pot vinde ei, sau aduce la comanda. Oricum, daca stie cineva mai multe, il invitam sa ne spuna si noua de unde se aprovizioneaza cu burete de-ala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu as fi interesata :oops: .

Greu va lasati seduse de aranjamentele florale.Ce e cu voi?Nu aveti imaginatie?Ma indoiesc :wink: .Nu va plac?Iar imi pun semne de intrebare :? .Nu aveti din ce?Sau pur si simplu nu va da inima ghes?
Totul este atit de simplu si de frumos.

CURAJ!!!!
 

Fleur

Active Member
Mie de la o florarie mi s-a spus ca buretele si toate celelalte accesorii pt aranjamente si buchete se gasesc la angrourile de flori.
 

sorina

Active Member
a

Ariana , daca imi permiti sa-ti dau un sfat .
Daca pentru botezul baietelului tau ( sa-ti traiasca si sa creasca mare si voinic ) ai ales atitea flori :iris, santini, frezii, gherbera plus iedera si gipsofila , dupa parerea mea sunt mult prea multe flori pentru o luminare de botez . La Bucuresti se poarta cumva POMPOS ? Sau faceti luminarea de botez la fel de mare ca cea de cununie ?
In Ardeal se face o luminare mai subtire ( IAR LA FLORARIA UNDE LUCREZ LA FEL )
Daca folosesti o luminare mica si subtire , din start sunt foarte multe flori si prea incarcata .
Eu as faceo dintr-o luminare alba si daca gasesti burete il uzi apoi il fixezi cu sfoara de luminare putin mai sus de jumatate . Apoi as folosi frunze de feriga , iar ca flori din ce ai enumerat acolo IRISII daca sunt desfacuti sau trei TRANDAFIRI GALBENI iar ca umplutura gypso si trifern iar daca vrei sa-i dai cadere poti pune hedera ( eu nu as pune)
 

roxy

Member
Sora mea a fost nasa weekend-ul trecut si a comandat o lumanare simpla din crizanteme olandeze (parca asa se numesc) albe si ceva frunze decorative. Peste mana pica un material bleu (nu pot sa va descriu exact dar cred ca intelegeti la ce ma refer). A fost foarte elegant.
 

fdana

Member
hm sa va supar un pic?
aici in timisoara este un depozit (de fapt doua) care au burete pt aranjamente in mai multe marimi si dimensiuni
unul dintre ele are magazinul pe str Torontalului catre iesirea din Timisoara
preturi nu stiu dar ma pot interesa
 

Ariana

Member
Sorina, eu sunt tot din ardeal si tocmai ca imi plac lucrurile simple si elegante decat pompoase.Cred ca nu m-am exprimat ft bine cand am scris toate acele flori. Eu m-am referit cam ce fel de flori si culori as vrea nu ca vreau sa le pun pe toate gramada. Eu ma gandeam sa folosesc santini si sa pun acente de culaore galben, portocaliu sau mov la aranjamentele de masa. La lumanare ma gandeam tot la santini cu trandafir galben sa portocaliu, ori in loc de galben sa pun mov cu iris mi se pare ca merge ft bine si galben cu verde si mov cu verde.La aranjamentele de masa ma gandeam sa pun un fir de iedera de jur imprejurul aranjamentului , pe margine, nu la lumanare. Suportul de aranjamente pentru masa sunt foarte mici si ma gandeam sa dau impresia de mai largi cu iedera care inconjoara. Suporturile care le am sunt ceva mai mici decat o farfurioara de cafea.
 

MihaelaV

Member
Claudiavis a spus:
Si pe mine m-ar interesa burete de-ala special pt aranjamente. Ai incercat sa intrebi la vreo florarie? Poate iti pot vinde ei, sau aduce la comanda. Oricum, daca stie cineva mai multe, il invitam sa ne spuna si noua de unde se aprovizioneaza cu burete de-ala.
Am vazut bureti pentru aranjamente ieri la Obi. Erau gramezi - gramezi :D
 

alfa

Active Member
mnarcisa a spus:
Buna seara tuturor.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Pe 9 mai imi voi boteza fetita si impreuna cu nasica am hotarat sa cacem lumanarea cu flori se sezon si nu una comandata la o florarie. Vrem sa fiie una de suflet. Si acum intrebarea: ce flori putem folosi in aceasta perioada a anului?
Va multumesc mult.
chrystalwaters a spus:
Bujori roz!
- este fetita deci flori roz, clasice, parfumate combinate cu ramuri de laur (dafin) sau ruscus; pot fi si boboci de bujori albi sau rosii --sunt la fel de "puri"!

Sa va traiasca sanatoasa, norocoasa, bucuroasa!!! :D
mnarcisa a spus:
si eu ma gandisem la bujori, dar parca infloresc spre sfarsitul lui mai inceputul lui iunie (asa tin eu minte ca inloreau la mama in gradina).
Mi-ar fi placut foarte mult si liliac, dar imi e tare frica ca nu mai gasesc pana atunci.
Stiu ca atunci inloresc si se gasesc peste tot garoafele, dar nu mi se par potrivite pentru copil.
chrystalwaters unde gasesc ramuri de laur? ca e super ideea!
chrystalwaters a spus:
Ruscus gasesti (greu) prin padurile calde, dafinul este mediteranean.
Mai simplu, comanzi 2 legaturi de Ruscus hipophyllum (sau Ruscus aculeatus) la o florarie si una de laurus ---ca-i infinit mai simplu. Succes!
Mnina a spus:
Cred ca ar merge si iasomia,lamaita noastra!
 
Sus