Aranjamente durabile - din ce le facem?

presco

Active Member
Eu cand am vazut prima data site-ul asta m-a prins asa de tare incat mi-am facut o coronita pe care am avut-o vreo 3 ani pe perete pana au dat moliile in ea!
 

presco

Active Member
Da asa este. Tot ce e hand made sau unicat in strainatate e atlfel apreciat. Oricum ei au si alte venituri. Daca s-ar vinde si la noi cu pretul asta, m-as apuca din noaptea asta sa le fac! :rofl:
 

miki70

Active Member
Am cautat subiectul cu Lunaria annua si nu l-am gasit, pun aici poze cu buchetul meu proaspat cules

 

miki70

Active Member
Gabiuta daca doresti seminte iti pot trimite dar sa stii ca e planta bienala si nu foarte estetica in gradina. Primavara te incanta cu florile ei dar apoi este o gramada de verdeata pana se usuca si trebuie sa stai cu uscaturile alea pana o poti culege.


Nescuturata arata asta
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult Miki....am avut ani in urma din seminte culese din florile din 2 Mai unde este sau era :? plin de ele....Imi plac deci gata facute buchet :oops:
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Multumesc mult Miki....am avut ani in urma din seminte culese din florile din 2 Mai unde este sau era :? plin de ele....Imi plac deci gata facute buchet :oops:
:rofl: deci le vrei direct buchet.
 

Lopy

Member
Bună, Alfa!
Mie chiar mi-ai trezit interesul pentru acest subiect, deşi nu accept ideea de a ... "decapita" florile vii :oops:
Dar, aşa uscate, mai treacă-meargă :D
Mi-ar plăcea şi mai mult să aflu cum pot realiza astfel de aranjamente florale în grădină, care să reziste peste iarnă şi să-mi dea senzaţia unei grădini "în floare" :oops:
 

R@MONA

Active Member
Foarte frumos subiectul!!! Din pacate eu am 2 maini stangi, sunt total pe dinafara la capitolul aranjamente home made. Le admir din tot sufletul, dar mai ales va admir pe voi pentru indemanare, pt creativitate si pt multe altele!!!! Dar de facut, nici macar o banala coronita nu pot sa fac!! :cry: :cry: :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu dedicatie pentru Belisima, care m-a rugat sa-i dau o idee de aranjament cu flori uscate care sa reziste peste iarna:
Prima varianta: un aranjament cu lavanda care arata foarte frumos in buchete uscate. Am ales cateva idei care sunt si ilustrate pentru ca va fi mult mai simplu de inteles.
Ce avem nevoie:
6 buchete de levantica, cate 120 de fire pe buchet
rafie natur
100 g de potpourri de flori uscate
un vas patrat transparent de 15 cm
un bloc de burete special pentru flori uscate (dry foam), cubic, cu latura de 13 cm

Realizarea e destul de simpla: burete se plaseaza in vas, de jur imprejur se pun bucatele din potpourri in asa fel incat sa mascheze blocul de burete. Lavanda se infige cate un buchetel, cu grija - intai stabilim forma de eventai a aranjamentului dupa care completam cu lavanda. La sfarsit legam vasul cu rafie si folosim un manunchi de lavanda pe care il prindem de fundita.


Varianta nr 2:
Aranjament cu floarea soarelui (sau cu flori uscate de bujori, sau cu maciulii uscate de maci). Aici desi e mai mult de migalit v-as mai recomanda o floricica foarte draguta, se numeste craspedia si se poate cumpara de la florarie numai ca e destul de scumpa (cam cat un trandafir).
Ce avem nevoie:
- 12 floarea soarelui
- muschi
- un vas mic
- un bloc de burete uscat

Cum se realizeaza? Buretele se prinde de vas cu banda adeziva. Plasam apoi una cate una florile la baza vasului, vom realiza astfel primul inel, cel de baza al aranjamentului. Intre flori, ca sa nu se vada buretele, folosim muschi pe care il infigem in burete cu sarma indoita ca o agrafa de birou. Dupa ce primul inel e realizat, plasam urmatoarele flori si finisam cu muschi. Ca aranjamentul sa fie bine proportionat, va trebui ca latimea totala sa fie egala cu punctul cel mai inalt al aranjamentului.
Si acum imagini:

Sper sa va fie de folos si sa admiram in curand lucrarile pe care le realizati!!
 

Simina

Active Member
Saptamana trecuta am primit acest aranjament floral.


Puteti sa-mi spuneti ce flori sunt?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Calluna vulgaris sau Erica, oricare dintre ele poate fi folosita pentru aranjament si cateva tartacute.
Plantele rezista foarte bine la frig, le poti lasa linistita afara pe o terasa/balcon.
 
Sus