Aranjamente de toamna

presco

Active Member
Este foarte frumoasa coronita, bravo! Merele sunt naturale? Cum o sa reziste? Le-ai dat cu ceva? Ne dai ceva detalii tehnice? Cum ai lucrat-o, lipite cu silicon pe ce fel de suport?
 

alfa

Active Member
Multumesc pentru aprecieri!
Pentru coronita am folosit ca baza o cerc de stiropor. Florile/fructele le-am lipit cu pistolul de silicon.
Merele sunt adevarate. Din acelea micute, de pe un mar decorativ. Nu stiu cum vor rezista, asta voi vedea in timp. La nevoie se pot dezlipi si inlocui cu altceva.
La final pentru luciu am aplicat un strat de lac fixativ de par :oops:
 

sorina

Active Member
alfa :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Nu am nici o observatie de facut deoarece ESTE PERFECT :!: MINUUUUNAT ai ochi buni si mana deasemenea .
Iarasi m-ai dat gata cu ghinda aia de pe coronita , :( :( :( :( La mine nu gasesc asa ascutita si asa frumoasa ghinda . Sa stii ca mi-e ciuda ca nu locuiesc prin zona ta ca vad ca ai de unde alege material .
Nu poti sa-mi trimiti si mie un stejar din ala :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Iar ideea cu merele padurete , am realizat si eu aranjamente cu ele si eu sunt curioasa cum vor rezista .
 

alfa

Active Member
Multumesc Sorina. :hug:

Materialele astea, ghinda, castanele, merele, le culeg din acelasi parc, in timp ce plimb cainele :D . Am o geaca cu buzunare generoase :rofl: :rofl:

Apropo de conurile acelea verzi: pe coronita asta am pus doar cateva verzi, ca nu mai aveam si cateva culese mai recent, care nu mai erau verde-turcoaz ci au fost prinse de bruma cred si erau un fel de mov-galbui, superbe. Le-am cules dupa ploile de saptamana trecute. Dupa ce le-am lipit pe coronita, la vreo 2-3 zile, doua dintre ele au si crapat. Probabil ca sunt coapte si au si tras umezeala de la ploi. Se desfac si cad semintele din ele. In concluzie, sunt potrivite numai cele verzi, acelea nu au nimic. :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
din ce am cules din plimbarea de duminica prin padure a iesit.....

ma gandesc sa-l folosesc ca parte dintr-un aranjament mai mare, dar momentan nu am :idea:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Kinga ai gusturi desavarsite,lucreziin domeniu,poti sa-mi spui,daca nu te superi,bineinteles.
Pacat ca nu gasim si in magazine asemenea aranjamente.
Felicitari!
Ti-am privit cu drag tot albumunl.
 

alfa

Active Member
Nu, Laura, nu lucrez in domeniu.... dar in adancul sufletului meu undeva ascuns exista o dorinta mica-mica in acest sens.... dar nu cred ca se va indeplini vreodata... pana una-alta fac si eu cate ceva... ca hobby doar :D
 

alfa

Active Member
aleynad a spus:
din ce am cules din plimbarea de duminica prin padure a iesit.....

ma gandesc sa-l folosesc ca parte dintr-un aranjament mai mare, dar momentan nu am :idea:
Foarte dragut Daniela. Intradevar, ai putea folosi asa ceva ca parte intr-un aranjament mare. Acum vine deja iarna, dar pentru toamna mergea super o coronita legata doar din multe buchetele precum cel al tau :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) da, ai dreptate, Kinga, la coronita ma gandisem si eu
dar cum vine iarna, ma gandesc sa o transform in ceva de...Craciun :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Si tu Dana ai talent si gusturi,dupa parerea mea in aranjamente naturale,felicitari!
 

alfa

Active Member
Chiar ieri ma uitam, ca dupa seceta din saptamanile astea deja se usuca frunzele la copaci. Pe de alta parte si soarele a inceput sa bata deja sui. :rofl: In curand putem marsa din nou cu aranjamente de toamna. :wink:
 

sorina

Active Member
aleynad a spus:
din ce am cules din plimbarea de duminica prin padure a iesit.....

ma gandesc sa-l folosesc ca parte dintr-un aranjament mai mare, dar momentan nu am :idea:
Daca -mi permiti o idee :!: pune intr-un ghiveci de care o fi sau un vas lunguiet , oval etc o bucata de stereopor in care vei infige o creanguta catre spatele ghiveciului iar deasupra vei pune acest frumos deko din frunze . si poti lega ghiceciul cu o funda in carouri ( verde , orange , rosu , galben etc ) mai poti adauga eventual niste macese etc . :whew: :) :)
 

alfa

Active Member
V-am zis ca imi place toamna? Pentru mine vara deja a trecut, si nu o mai vreau inapoi, acum astept cu mare bucurie toamna cu racoarea, culorile, parfumurile si gusturile ei. Asa ca, i-am pregatit in semn de "bine ai venit" un ghiveci la usa mea. :D

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place!Si imi place si toamna cu tot ce tine de ea.Ne plimbam des prin padure,toamna,ca sa admiram culorile ei.
 
Sus