Aranjamente de toamna

alfa

Active Member
Maine suntem invitati la ziua unei prietene. Sta la casa si m-am gandit ca ar fi interesant ca in loc de buchetul traditional de flori - de care va primi destule, avand in vedere ca vor fi mai multi invitati - sa ii daruim altceva cu flori :wink:
Aranjamentul pe care l-am facut in intampinarea toamnei, cel din fata usii, e neschimbat de aproape 2 saptamani, deci cumva vroiam sa ma repet, dar nici sa nu fie identic.
Asa ca saptamana asta iar am dat o raita prin magazin si am ales floricelele si suportul.

Suportul parea sa-mi dea batai de cap, pentru ca nimic nu imi placea 100%, pana cand am gasit asta: si atunci au inceput sa-mi vina ideile.

Am gaurit fundul lazii cu bormasina, ca sa aiba pe unde sa se scurga surplusul de apa.
Am dat cate 2 gauri si pentru manere, apoi din sfoara am impletit in 4 fire manere. Nodurile sunt pe dinauntru.

Dupa asta, am tapetat interiorul lazii cu fibra de cocos. O fi bine sau nu, nu stiu, dar asa mi-a venit pe moment. Dedesubt ar trebui sa ajute la drenaj, pentru ca nu am pus pietricele pe fund. Am am lasat fibra chiar sa depaseasca marginea lazii. Dedesubt ar trebui sa ajute la drenaj, pentru ca nu am pus pietricele pe fund.

Apoi am umplut ladita cam pe jumatate cu pamant.

Iata si florile ( scuzati labele de catel din imagine) :
Am facut o proba. Am asezat plantutele cu tot cu ghiveci in lada, pentru a verifica, daca stratul de pamant inalt si pentru a stabili locul fiecareia. Mie asa mi-au placut cel mai mult.
Asa ca am trecut imediat la plantat. Am mai indesat niste fibra de cocos si intre plantute, sa nu se vada si nici sa nu curga afara pamantul. Si la final am folosit si 3 tartacute, asa ca e toamna.


Asa arata aranjamentul asezat in usa :
Veniti cu pareri! Binevenite sunt si criticile, dar sa vina repede :) , sa am timp sa indrept problemele pana maine :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Esti o artista,bravo tie,a iesit splendid,vei lasa o impresie deosebita!
N-am ce nod in papura sa-ti gasesc.
 

victoria222

Active Member
Este superb, Kinga! :clap: Asa cadou mi-ar face nespusa placere. Chiar ca te pricepi. Eu nu as schimba nimic, este foarte frumos asa. Cred ca prietena ta va avea o surpriza placuta..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Critica:0 - zero!!
Splendid,cu gust ca de obicei.Ce se poate spune mai mult???
 

alfa

Active Member
Multumesc frumos pentru aprecieri! :hug: Inclusiv criticarul sef, care de regula cauta nod in papura, numai de arta replicilor spontane :rofl: - adica sotul meu, e multumit. Asa ca m-am linistit. :whew: :)
 

sorina

Active Member
Alfa , a iesit ceva foarte rafinat si cu accent de toamna , foarte foarte frumos ...... ce sa mai zic . Ma bucur foarte mult sa vad asa ceva . :clap: :clap: :clap: :clap:
 

alfa

Active Member
Multumesc Sorina. Va informez, ca prietena s-a bucurat tare mult si deja e asezata la usa ei de intrare. Dupa cum banuiam de dinainte, a primit multe buchete de flori, (cam o oala de 30 de litrii :rofl: ). Cred ca n-am gresit cu aranjamentul in loc de buchet. :D
 

Rami11

Member
Ce talentata esti Alfa!!! :clap: Super frumos! :visator:
Se poate trimite un astfel de aranjament si prin posta? :wink:
 
Sus