Aranjamente de primavara

elipopa

Active Member
Sunt si la noi in florarii plante deosebite, dar sunt foarte scumpe, luna asta a trebuit sa dramuiesc cu grija bugetul, am avut cheltuieli mai mari cu 1 martie si 8 martie, a trebuit sa dau flori si martisoare si cadouri la Damian la scoala si la fetite si la doamnele profesoare si la doamna invatatoare si m-am invartit si eu cum am putut ca sa ma descurc!!!
Banuiesc ca stiti cum este!!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sigur, Eli, eu stiu cum e sa cheltuiesti o groaza de bani pe flori. Mai ales daca nu ai o sursa de flori en-gross, e foarte greu sa cumperi de la florarie doar verdeata si, de cele mai multe ori, o cumperi foarte scump :(.
A fost doar o sugestie, mie personal mi se pare mult prea folosita gypsofila in tot soiul de buchete urate (cel mai la indemana exemplu mi se pare buchetul de trandafiri rosii cu gypsofila, totul in ambalaj de plastic, eventual frez!!).
 

elipopa

Active Member
Mie imi plac mult skimmia, hypericum, eucaliptul, waxflower, leucadendron-ul, genista, dar la cat costa un fir......
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una n-am gasit skimmia de cumparat in Ploiesti iar genista recunosc ca nu stiu ce e :oops: o sa o caut pe net
Eucaliptul nu e prea scump, restul sunt prea exotice pentru gustul concitadinilor mei :D :D le gasesti doar la comenzi speciale dar in pachete de cate 50 buc :(
 

acidula

Member
Parerea mea e ca floarea miresii e folosita des pentru ca da volum buchetului. Altfel, ca sa fie bogat, trebuiesc multe flori ori verdeata care costa aproape cat floarea,iar per total iese mult prea scump pentru majoritatea buzunarelor.
 

elipopa

Active Member
gradinar1 a spus:
Eu una n-am gasit skimmia de cumparat in Ploiesti iar genista recunosc ca nu stiu ce e :oops: o sa o caut pe net
Eucaliptul nu e prea scump, restul sunt prea exotice pentru gustul concitadinilor mei :D :D le gasesti doar la comenzi speciale dar in pachete de cate 50 buc :(
La noi sunt toate asta si multe altele(nu le mai retin denumirea) la singura florarie deosebita din oras, dar sunt scumpe in jur de 5 ron firul cele mai ietine si aranjamentele aici sunt deosebite, dar mai scumpe! Am facut de Craciun un aranjament aici pentru doamna invatatoare , micut, tare frumos, au fost folosite numai flori deosebite, nu comune, au comentat toate mamele ca am dat 6o de lei pe un ,,ghivecel,,!! Asa ca astea sunt si la noi mentalitatile, si la noi se prefera tiplele si buchete mari si ostentative de 1 metru :( :(
Aranjamentele tale cu crocusi sunt superbe, imi plac mult de tot cosuletele!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa genista asta, n-am mai vazut asa ceva!!! Super, o sa i caut! Mersi, Eli!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada nu se poate sa nu o fi vazut-o prin florarii.Acum ca a pus-o Eli mi-am dat seama ca se vinde la fir.Este chiar frumoasa si ca buchet separat nu numai in combinatii.In acele "glastre" de la florarii da bine asa buchet imens cum este.Eu una nici nu stiam ca se cheama asa
:oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi Eli! La olandezi se cheama Ginster si o aduc in pachete de cate 10 buc. E disponibila in foarte multe culori - galben, roz, alb, mov...
Multumesc de info, cu prima ocazie cumpar si eu
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru femei...un La multi ani!

femeia din fiecare dintre noi :mama,bunica,sora,verisoara,sotie,amanta,invatatoare,profa,etc...etc...ca sunt asa de muuuuuuuulte :rofl:
 

elipopa

Active Member
Am gasit astazi crocusi salbatici cu bulbi, la babute, si i-am pus alaturi de o zambila alba:

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Eli, aranjamentul asta e super!! Din ce in ce mai bine (nu ca as fi eu vreo priceputa, dar chiar mi se pare ca faci niste combinatii foarte frumoase).
Imi plac matisorii care dau o nota de originalitate, imi place vasul care e potrivit cu inaltimea aranjamentului.
Foarte, foarte frumos, tine-o tot asa!!! :clap: :clap: :clap:
 
Sus