Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

iris

Active Member
:) DA :) ce are ? selectia naturala :rofl: daca nu face fatza frigului din "cartierul" meu asta e pai ce credea ca-l bibilesc ? Cei puternici rezista. :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Pai asta nu a fost selectie naturala. Din cite stiu eu nici un trandafir nu rezista peste iarna afara in ghiveci. Nu avea nici o sansa.
 

iris

Active Member
:D Cum sa nu reziste. Au rezistat majoritatea de ex. Eden rose, Parade, Double delight, etc. la fel i-am tinut in ghivece peste iarna si sunt ok.
 

iris

Active Member
Nu am avut de ales am la ghivece peste 40 de tufe de bujori ierbosi care asteapta sa fie replantati + 8 bujori arbustivi ( pe acestia i-am replantat ) si ....nu stiu cati trandafiri ( o parte sunt plantati )nu aveam unde sa-i tin peste iarna dar nu mai am de ce sa mai pastrez iarna viitoare plante astfel pt. ca am terminat amenajarea gradinutei cel mult mai modific pe ici pe colo cand imi tropaie piticii pe creier.
 

sorina

Active Member
claude a spus:
Eu ma tot uit la Sieboldii aia facuta bila si nu reusesc sa inteleg daca e infasurata, impletita, sau e tunsa asa? Sau o combinatie, poate, tunsa si rasuciti lastarii? :?
mai pune odata link-ul sa o vad si eu te rog
 

carmenushka

Active Member
Poza este evident photoshop-ata mi se pare mult o combinatie de 4 clemtite si sa infloreasca toate la unison, slabe sanse. Eu am plantat la baza unei arcade 2 clematite poloneze, una alba si una grena, ambele de grupa 2, astept vara sa vad ce va iesi din combinatie
 

miki70

Active Member
Este photoshop , Nelly Moser are flori f mari in realitate, mai mari decat Jackmanii. Dc maresti poza vezi floricica de Jackmanii cum se repeta, are aceleasi umbre pe petale. Multi blue e albastra iar in poza e grena.
Dc vrei sa faci o combinatie de culori tb sa le alegi pe toate de aceeasi grupa pt ca nu le poti tunde cum trebuie. Eu am facut o combinatie Venosa Violaceea+ Rouge Cardinal+ Comtesse de Couchaud, abia astept sa le vad .
 

aleynad

Active Member
Moderator
Poza stiam ca e "photoshopata", nu asta ma interesa!
Pe mine ma interesa daca ati experimentat plantarea mai multor clematite pe acelasi suport si felul in care s-au dezvoltat in timp! :D m-ar bate gandul sa combin Nely Moser cu Multiblue ... pentru inceput! Pe cele doua le am deja in gradina, pe suporturi diferite si am vazut ca se dezvolta la "unison", deci ar inflori impreuna!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
iris a spus:
:D Cum sa nu reziste. Au rezistat majoritatea de ex. Eden rose, Parade, Double delight, etc. la fel i-am tinut in ghivece peste iarna si sunt ok.
a rezistat si la mine un trandafir la ghiveci ,in plus ghiveciul era doar pina la jumatate cu pamint ,l-am si uitat si acum am vazut ca da frunzulite :)
 

anette_b

Member
la mine vor iesi niste combinatii de culori mai...orientale , ca sa ma exprim finutz. adica e o amestecaturaaa ! .., :D
am plantat la picioarele clematitelor niste gladiole mix , ixia , irisi olandezi si seminte de mirabilis. si de condurasi. in ideea de a umbri partea de jos a clematitei.
cum va arata totul, nu stiu inca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca-s dragute impreuna! Hmmm...eu am ceva hibi de-astia, dar n-am loc la picioarele lor...
 
Sus