Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu rade, ca m-au apucat durerile de inima cand am vazut prima poza, cu clematis Roamntika :cry: Acuma musai s-o iau, ori pe ea ori alta asemanatoare, s-o combin cu 'Sombreuil' :evil: Daca stau sa ma gandesc bine, tu esti de vina asa ca ai putea sa mi-o faci cadou :twisted: :rofl:
 

carla

Active Member
Si eu tot din cauza lui Iris ma tot framant de un sfert de ora ca-mi trebuie musai Prince Charles si nu mai pot trai fara el... Am Crown Princess Margaret in gradina si vreau si eu combinatia aia "regala" din ultima poza :cry:
Claude, se mai poate adauga ceva la comanda sau s-au inchis listele?
 

iris

Active Member
claude a spus:
Nu rade, ca m-au apucat durerile de inima cand am vazut prima poza, cu clematis Roamntika :cry: Acuma musai s-o iau, ori pe ea ori alta asemanatoare, s-o combin cu 'Sombreuil' :evil: Daca stau sa ma gandesc bine, tu esti de vina asa ca ai putea sa mi-o faci cadou :twisted: :rofl:
"No, stai si ma gandesc oleaca" ....trandafirul e plantat deja? din cate stiu eu clematisul se planteaza dupa doi ani de la plantarea trandafirului pt. a nu-i afecta radacina deci daca nu e plantat trandafirasul mai ai de asteptat doi ani pana la plantarea clematitei tocmai din acest motiv eu nu cumpar acum clematis . Trandafirii mei cataratori stau in ghivece saracutii si asteapta vremea buna sa-i replantez dar tot nu m-am putut abtine si am facut o comanda la Starkl printre care sunt si doua clematite. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iris, trandafirul e plantat doar din din toamna, a nu-ti face tu griji ca virgula clematita poate sta un an in alta locatie, ca la mine e ceva obisnuit ca plantele sa fie mutate tocmai pe cand si-au facut prieteni in vecinatati :rofl:

Carla, io zic sa ne incercam norocul, sa scriem ca vrem si vedem daca Poxi ne sugruma sau nu! :mrgreen: Nu stiu aca a trimis comanda...
 

anasstasia

Active Member
Eu nu vreau sa fac combinatii clematis cu trandafir, chiar daca ies minunate. Ma gindesc la taierile pe care trebuie sa le fac atit la trandafir cit si la clematis si incilceala ce se produce acolo.
Eu am pe lista Romantika si vreau sa o combin cu o clematis albaaaaaa. :marfa:
 

iris

Active Member
claude a spus:
Iris, trandafirul e plantat doar din din toamna, a nu-ti face tu griji ca virgula clematita poate sta un an in alta locatie, ca la mine e ceva obisnuit ca plantele sa fie mutate tocmai pe cand si-au facut prieteni in vecinatati :rofl:
Am facut si eu acest experiment mi-am zis ca nu se dezvolta mult intr-un an si apoi le voi muta ete na sau incolacit dupa tot ce-a fost in jurul lor asa ca ma las de "despletit" clematite si le cumpar doar cand stiu sigur unde le voi planta sa nu le tot mut de nebuna .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cu asta nu voi avea probleme cu 'despletitul', ca e de grupa 3, deci se taie scurt primavara :wink:
Asta e si motivul pentru care ma gandesc sa incerc o combinatie cu un trandafir, ca si Anastassia, m-am tot gandit ca o clematita incolacita pe un catarator pune o gramada de probleme, dar cred ca una de grupa 3 merge, ca o tai primavara si deci nu trebuie sa-ti prinzi urechile in toata incalceala cand vine vorba de taierea trandafirului :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
iris a spus:
Iris, e clar: te-ai imbolnavit si tu! :rofl:
Cum rezisti sa stai departe de topicul polonezelor? :)

Sunt superbe combinatiile! Am combinat si eu Ville de Lyon cu Eden Rose. Iar la primavara vreau sa aduc impreuna Perle d'Azur cu Sombreuil.

Alte combinatii:
Wisteria floribunda 'Alba' si Clematis 'Lasurstern'


Rosa Gertrude Jekyll and Clematis Perle D’Azur (ar merge chiar mai bine cu clematis Prince Charles - creste mai putin inalta decat Perle d'Azur)


Clematis montana & wisteria


Clematis montana var. rubens si wisteria mov


Clematis Huldine si Rosa ‘Elizabeth of Glamis’
 

anasstasia

Active Member
Wisteria vezi ca sufoca tot ce atinge. Are tulpina foarte puternica care se incolaceste pe tot ce prinde si s-ar putea sa distruga clematita care e linga ea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, am citit despre asta. Ma gandesc sa nu plantez wisteria fix langa clematita. Wisteria oricum se intinde mult, iar florile vor ajunge sa se imbine la un moment dat.
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: asa fac eu cu trandafirii urcatori, toti sunt albi sau roz...la clematite am o problema cu movul pal :wink:
Eu am pus clematita langa wisteria (Rouge Cardinal langa Wisteria Alba) si nu se deranjeaza reciproc...oricum clematita o tai primavara.
 

bradut

Well-Known Member
carla a spus:
Si eu tot din cauza lui Iris ma tot framant de un sfert de ora ca-mi trebuie musai Prince Charles si nu mai pot trai fara el... Am Crown Princess Margaret in gradina si vreau si eu combinatia aia "regala" din ultima poza :cry:
Claude, se mai poate adauga ceva la comanda sau s-au inchis listele?
Nici cu Westerland nu-i sta rau lui Prince Charles:
 
Sus