Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

miki70

Active Member
aleynad a spus:
Ma bucur ca va place montana mea! si eu si sotul suntem innebuniti dupa ea, nu ne mai saturam sa o admiram :)
Nu-i dau nimic special sa pape decat muuuuuulta dragoste! :oops:
Si-o magazie drept plapumica :) Eu am dat-o jos din tei si sta atarnata ca nu stiu unde sa o mut :(
 

ghia_don

Active Member
Rouge Cardinalul meu si privelistea pe care o ofera vecinei mele ...
Ca sa-i fac o poza am cerut voie , macar asa s-o vad si eu inflorita :rofl:
Cind am plantat-o nu m-am gindit ca se va intinde dupa soare, si iaca , soarele-i la vecina in gradina :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Aveti clematite plantate linga trandafiri?
Am vazut ca se recomanda combinarea celor doua,asa ca am plantat o tangutica linga un trandafir tufa,dupa vreo doi ani am vazut ca trandafirul a inceput sa stagneze in crestere si sa se uriteasca,ca urmare am scos clematita ale carei radacini sufocau trandafirul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E mare concurenta pentru nutrienti, din cate am aflat e bine sa se dea un avans de un an trandafirului si sa nu fie plantati totusi chiar unul peste altul, sa fie vreo 40 cm intre ei.

Cum era cu descalcitul clematitei de pe trandafir, primavara? si asta e un motiv pentru care eu ezit sa pun o clematita sa se catere pe trandafir
 

anette_b

Member
dar daca alternam clematite si trandafiri cataratori de-a lungul; unui gard inalt ? momentan nu am nici una , nici alta , dar comenzile sunt facute si voi avea cele 8 clematite si 4 trandafiri cataratori. le plantez simultan , ca nu am alta varianta.
macar toata lumea are acolo o gradina proprie , un petec de pamant dar eu voi aduce toate florile astea la servici... :twisted:

asa ca sa faca bine sa se catzere pe gardul institutiei , ca altceva nu am sa le
ofer .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poti Anette.Eu am o buna prietena indragostita pasional :) de clematite si asa are un gard:clematita si trandafirul.Pe unul din garduri are cite 2 clematite una linga alta si apoi un trandafir. Le-a alternat tinind cont si de culoare si de perioada de inflorire.Distanta intre ele (intre cele doua adica trandafir si clema) nu este prea mare si nicidecum asa cum scrie la carte caci nu a avut cum,spatiul fiind relativ restrins.Si cu toate astea atit clematitele cit si trandafirii s-au dezvoltat si cresc frumos impreuna.Cind infloresc este o bucurie a ochiului.Deci se poate.
 

anasstasia

Active Member
Credeti ca ar fi recomandat sa plantez clematitele pe grupe? Adica am si grupul 2 si grupul 3. Pot sa le combin sau e bine sa plantez cite 2 plante din aceiasi grupa?
 

carmenushka

Active Member
Eu cred ca ar merge combinate doar sa fii atenta la necesarul de soare/semi-umbra al fiecarei varietati. Unelevor in soare cat mai mult altele nu. Eu de anul asta voi incerca sa inmultesc clematitele prin marcotaj sa vad daca imi iese
 

bebe Iris

Active Member
Si eu zic ca merg tare bine combinate asa, 2 cu 3...am mai vazut poze cu acest tip de combinatii si sunt de efect
Important este sa aiba o perioada cand infloresc simultan, chiar daca este mica perioada.
 

anasstasia

Active Member
Pai tipul 2 si tipul 3 nu sint cele care nu sint pretentioase la soare? Adica nu pot sa aiba din plin?
Inca ceva: pot sa dau pomii cu var pe tulpina si ulterior sa asez o clematis la baza pomului in ideea de a se urca in acel pom? Va fi afectata clematita?
 

bebe Iris

Active Member
Eu stiu ca le place soarele, doar la radacina sa fie umbra. Nu am vazut si nici nu am pus clematite sa imbrace trunchiuri de copac varuite, asa ca nu stiu daca le afecteaza.
 

carmenushka

Active Member
anasstasia a spus:
Pai tipul 2 si tipul 3 nu sint cele care nu sint pretentioase la soare? Adica nu pot sa aiba din plin?
Inca ceva: pot sa dau pomii cu var pe tulpina si ulterior sa asez o clematis la baza pomului in ideea de a se urca in acel pom? Va fi afectata clematita?
Preferinta fata de soare difera in functie de varietate, sunt unele care prefera expunere sudica, si altele care prefera semi-umbra cu doar cateva ore de soare pe zi, ferite de arsita dupa-amiezii.
 

iris

Active Member
:evil: Sunt fata buna ofer gratis insomie . De-ati sti voi cum ma straduiesc sa nu ma "atasez" si eu la comanda de la polonezi. :ros_unghii:
 
Sus