Aranjament rustic

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina aici a venit mirosul de fineata............
Trebuie musai sa dai o fuga la Horezu sa iei un vas de la ei .Nici nu iti faci idee cum schimba imaginea buchetului :D .
Vaiiiiiiii.......si ce parfum de capitza :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ei, Gabiuta, mai bine dau o fuga pe la bunica, ca e mai aproape :)
gasesc eu pe la ea o ulcica pentru lapte si ii schimb destinatia in vaza :rofl: :rofl:
 

IZA

Active Member

Le-am cules acum 4 anisori de pe un camp intr-o plimbare cu bebe mic care e acum mare :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Foarte frumos, Iza ! un crampei de camp ,strans intr-un buchetel :visator:


Eu mereu strang flori ,unora le fac poze si vi le prezint ,altele raman doar in amintirea mea .Iubesc florile si mireasma campului ,e ceva de nedescris :visator:
Anul acesta au fost foarte multe flori pe camp ,unele dintre ele chiar noutati pentru mine ,sunt extrem de fericita ,flora spontana nu dispare ci se diversifica :D

 

alfa

Active Member
Bravo! Macar voi! Ca eu anul acesta nu prea am ajuns pe camp :rofl: :rofl: Lelia, ce sunt primele, ca eu nu am mai vazut asa ceva :eek: :eek: parca seamana cu zambilele :D
 

lelia

Well-Known Member
Eu le cunosc sub denumirea ,,bujori de camp ''.Aici pe forum am aflat ca sunt un fel de ,,orhidee autohtona'' .
Sunt folori pe care le iubesc din copilarie ,dar niciodata n-am vazut atat de multe ca in acest an .Au dat un adevarat spectacol de culoare ,fiind presarate si cu flori de culoare alb si roz ,care sunt mai rare ,in copilaria mea erau aproape inexistente .

Uite cat sunt de frumoase :

 

alfa

Active Member
Am cules si eu in buchet din curte :rofl: :rofl:
Cum nu a mai fost cosita iarba de mult, avem muuuulte flori de camp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumuseti Lelia ..........
Alfa ce bine ca ai iarba "de cimp" cum ii zic eu.Ai de unde te juca cu culorile atit de reusit. :D
 

IZA

Active Member
Lelia si eu voiam sa te intreb ce sunt fl din primul buchetel. La noi nu sunt, n-am mai vazut. Sunt extrem de frumoase!! Parca le-as pune si eu in gradina mea. Tu ai incercat?
Ultimul e o pictura?ca parca asa se vede :roll:
Alfa, foarte frumos buchetelul !!:clap:
 

lelia

Well-Known Member
Da Iza ,am incercat si nu le place ,am obsevat un lucru ciudat ,rizomul daca pot sa-i spun asa ,seamana cu o sfecla in miniatura ,nu produce pui ,probabil se inmultesc prin seminte .

Ultimul nu e o pictura ci o poza cu un buchet de alunite ,eu sub aceasta denumire le cunosc :D
 

IZA

Active Member
:D Merci lelia! Daca au radacina asa (pivotanta) nu suporta transplantarea . Pacat ! Dar poate reusesti sa iei niste seminte??? M-ar interesa . Prin ce zona cresc? Merg intr-o sapt in Oltenia prin Gorj ( reg de deal si ceva munte ) apoi in Iasi oare gasesc pe acolo??
 

lelia

Well-Known Member
Iza ,cand mai merg pe deal ma voi uita si daca gasesc, iti strang seminte .
Nu stiu prin ce zone mai cresc ,eu locuiesc aproape de statiunea Bala . :D
 
Sus