Aranjament romantic cu trandafiri

Claudiavis

Active Member
Multumim frumos, Sorina. Ca de obicei, ne prezinti un aranjament superb.

Cumoarea dominanta e rozul, culoare romantica, in ton cu luna martie, care e plina de sarbatori pentru noi, fetele :wink: .

Aranjamentul e plin de invataminte pentru noi :D pentru ca ne arata cum putem crea ceva frumos cu 5 fire de floare. Alegem floarea cu tija cea mai lunga si dreapta si o infigem in buretele special, astfel incit sa stea perfect vertical. Taiem cozile urmatoarelor 2 flori, astfel incit sa fie cam 2/3 din lungimea firului vertical. Le infigem si pe acestea in burete. Ultimele flori vor fi taiate la 1/3 din lungimea firului vertical si se vor pune la baza aranjamentului, pe directii oblice, usor indreptate spre noi. Apoi mascam baza aranjamentului cu frunze de umplutura. Daca avem o frunza lunga si batoasa, o punem in spatele florii cu tija cea mai lunga. In acest fel vom pune in evidenta axa verticala a aranjamentului.

Daca dorim, putem adauga printre florile "principale" floricele mici si multe, cum ar fi gypsofilla sau planta albastra aleasa de Sorina (chiar, Sorina, cum se cheama?). Daca vrem ca aranjamentul sa fie cu adevarat sic, strecuram prin aranjament si frunze din care facem "cercuri" (asa cum putem vedea in partea de jos-dreapta la aranjamentul Sorinei). Daca nu avem frunze, putem folosi, de exemplu, crengute de salcie inmugurite (ca tot a venit sezonul pentru ele). Cercurile se fixeaza foarte bine prin capsarea frunzelor (da, cu capsatorul de birou). In felul acesta, forma rotunda se va pastra fara probleme.

Ca flori principale putem folosi orice tip de flori cu tija lunga si dreapta: trandafiri, gerbera, lalele, crizanteme, narcise, irisi, clopotei...

Daca va "aventurati" sa faceti un astfel de aranjament in weekend, va invitam sa il postati aici. Succes!
 

sorina

Active Member
nu

nu stiu daca cineva a incercat sa faca vreun aranjament :!: :!: :!: :idea: :idea:
 

lelia

Well-Known Member
Sorina ,ador aranjamentele facute de tine ,felicitari :D
Eu nu gasesc sa cumpar buretii aceia care se folosesc in aranjamente,pt ca sa florile sa nu se ofileasca repede si pentru a putea da forma dorita aranjamentului.In vaza imi place sa fac aranjamente cu diferite frunze si flori dar nu e acelasi lucru.
 

sorina

Active Member
a

buretele pe care il folosesc la aranjamente se numeste burete ud Victoria si se gaseste si la Baumax . Lili a cumparat de la Cluj . Poate este si la Metro . :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc Sorina ,acum stiu ce sa cer la magazin ,asta cand voi iesi din urma gainii,ca la mine nu-i nici metro nici baumax nicici altele :)
 

MihaelaV

Member
E f frumos sorina! Felicitari pentru creatie. La anul o sa te rog sa imi dai idei pt aranjamentele florale si buchetul miresei :)
 
A

Anonymous

Guest
buretzi

lelia a spus:
Multumesc Sorina ,acum stiu ce sa cer la magazin ,asta cand voi iesi din urma gainii,ca la mine nu-i nici metro nici baumax nicici altele :)
io am vazut la hornbach berceni,mai in iarna,nu stiu daca mai au acu
 
Sus