Aranjament de Paste

alfa

Active Member
Hmmm, nici la noi nu a inflorit inca forsythia. :( Pe ea o aveam si eu "in vizor" pentru aranjamentul de Paste. Am controlat tufa de la mine la servici, are mugurii mari, dar inca nu crapa. Poate daca da o saptamana de caldura .... inca mai sper. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hirtia creponata poate fi folosita cu succes.Snururi colorate sau jumatati de saculeti din material colorat in care sa puneti oua si sa atirnati mai multe de un suport facut din lemn sau metal .Ambele suporturi pot fi facute in casa.
Cosuletele de la ghioceii care se vind prin piete se pot refolosi cu succes.Ornati-le cu niscaiva panglicute si......gata!
Din hirtie de reviste se pot face "cuibare" :)
Spor la trebi!
 

Narcy

Member
Am cautat si eu in computer aranjamentele de anul trecut de Paste.Nu sunt naturale dar sunt dragutele(zic eu :) )
 

alfa

Active Member
Am mai compus ceva. Nu e neaparat de Paste, dar se poate adapta cu usurinta!

Am folosit: o primula, un banut si 2 plantute verzi: un ficusel si un eonymus, banuiesc ca sunt.


Plantutele se vor aranja intr-un cosulet de data asta.

Am mai folosit putin sisal verde, o panglica din material de acela de sac, galbena, 1 tepusa de lemn (pentru frigarui :) ) 2 ousoare( sunt de plastic :( ) si 2 fluturasi pe cleme.
In cos am pus niste hartie de ziar, pentru ca era prea inalt si se infundau ghivecele prea tare in el. Apoi am tapetat cu folie, ca sa pot uda fara probleme floricelele.

Am pus cele 4 ghivece in cos: Si am mascat marginile cu sisalul.

Apoi am adaugat si ultimele accesorii, oualele si fluturasii si gata! :D E foarte simplu!
 

alfa

Active Member
Ce liniste pe aici! Inca putin si bate Pastele la usa! Sper ca veti veni cu multe aranjamente :D abia astept sa vad ce frumuseti ati facut :D
 

sorina

Active Member
Felicitari Melimeli , Alfa , Aleynad , Lelia ati facut niste aranjamente foarte frumoase si originale ... va felicit din suflet .
Iata ca mi-am facut timp sa-mi fac si mie un aranjamenr de Paste cu un iepuras lucrat din petale de trandafiri , 2 bambusi pentru noroc si citeva cupe de cymbidium
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D mersi frumos, Lelia!
nici aranjamentul tau cu flori de magnolie stelata nu se lasa mai prejos :wink:
 
Sus