Aranjament de cactusi

Claudiavis

Active Member
Aaah, ce bine ma simt ca proaspat moderator al acestei sectiuni 8)

Sint mare fan al aranjamentelor, de preferinta din plante vii, cu radacini, asa ca de-a lungul timpului o sa mai postez pe-aici ce am mai facut. Prima idee este un aranjament cactos, ca sa ii spunem asa.

http://picasaweb.google.com/mudoutside/ ... 8272835314

Cactusul mic din stinga (Mamillaria centricirrha) e adus tocmai din Brazilia, de catre o prietena de-a mea foarte buna. A facut cactusul ala cel putin 10.000 de km...

Cine mai are astfel de aranjamente e invitat sa ni le arate si noua. :D
 

Claudiavis

Active Member
cory_helen, eu as scoate unul din cei doi cactusi la fel si as pune in locul lui unul cu alta textura. Cred ca pe fundalul verde dat de cactusul din spate ar iesi bine in evidenta un cactus pufos, cum ar fi Old Man. Si as alege un cactus care sa fie intre cei doi ramasi, ca lungime (adica mai mic decit cel din spate si mai mare decit cel din fata).

In plus, orice aranjament poate fi "dinamizat" cu crengi uscate. si alte minuni pe care le putem gasi pe-afara.... bucati de scoarta de copac, pietre...
 

cory_helen

Active Member
voi incerca ce-mi sugerezi... deocamdata i-am pus sa se prinda si o sa vad la primavara ce fac cu ei... nu sunt un fan al lor... dar mi-a fost mila sa-i arunc cand mi i-a oferit kriss - multumesc din nou...

o sa vedem - ca trebuie sa merg prin parc sa iau niste nisip si pietris... si o sa-i aranjez frumos... promit poze... 8)
 

angela draganoiu

Active Member
Cory ai grija de unde iei nisipul si pietrisul ca animalale cu sau fara stapin isi fac nevoile peste tot nu mai vorbesc de sobolani si alte vietati care isi fac veacul prin parcuri.
 

cory_helen

Active Member
lasa ca-l spal... o sa-l las in apa vreo cateva zile... nu am multi cactusi asa ca e ok, nu trebuie mult... 8)
 

Amadeo

Member
cu drujba si cu dalta..........nu eu, bine-nteles. oricum, daca ai o dalta bine ascutita, nu e greu de facut.
 

Sash

Active Member
cory_helen mai adauga ceva la aranjament, sau schimba unghiul ca... zau ca nu ma gandesc la prostii :ingeras: ... dar cele trei elemente asa asezate... nu dau genial impreuna.
 

Lola

New Member
am avut si eu un aranjament intr-o buturuga,mi-a placut f mult.revin in vreo 2 sapt cu poze :p
 

Irina Burnaia

New Member
Am avut si eu multi cactusei minusculi,cumparati cu ghivecele cu tot din ceramica ,vopsita frumos,cu motive aztece,asta pana cand mama,sfatuita de o prietena, mi-a aruncat toata colectia pe motiv ca spinii aduc ghinion.Eu ce sa zic,poate,prin spini spre stele.
 

Claudiavis

Active Member
:rofl: Pai daca spinii aduc ghinion, ce-ar trebui sa pateasca cei cu colectii imense de cactusi?? Ar iinsemna ca se tine ghinionul scai de ei.

Rodica05, cred ca tu esti cea mai in masura sa ne spui daca teposii iti aduc sau nu ghinion :wink:
 
Sus