Arahide

johny

Member
Arahidele (Arachis hypogaea), sau alune de pamant, sunt de fapt legume originare din America Centrala si de Sud (Mexic, Bolivia).

Se cultiva deosebit de usor, au nevoie de expunere directa la soare. Au un efect decorativ, prin frunzele de un verde plin si florile mici portocalii. Pot fi cultivate si in ghiveci, dar nu fructifica.
Am in gradina arahide inflorite:


Ceea ce este deosebit, fructele se formeaza in pamant: dupa inflorire, se intind si intra in pamant unde formeaza fructele, de aceea trebuie sa aiba pamantul afanat in jurul lor.
Deocamdata, ale mele au intrat in pamant, astept recolta :)
 

Cornel

Member
Interesant. Si cand se recolteaza? Cand stii ca au ajuns la maturare fructele? Oricum sper ca ne anunti cand ai prima recolta, sa ne spui calitatea arahidelor
 

narcisab

Member
buna, de unde ai luat arahidele - direct de la supermarket, din acelea neprajite? stiu, e o intrebare de neofit :D

sa ai o recolta bogata
 

mio

Member
Si eu sunt interesata, daca puteti da detalii, vrem si noi sa cumparam!
multumim!!!
 

johny

Member
Recolta este super si destul de bogata! Daca vreti sa incercati, sunt bune arahidele crude, aveti grija sa fie din pachet perfect sigilat si sa nu fie foarte vechi. Eu o sa pun din productia proprie, cred ca sunt deja obisnuite cu clima de la noi.
 

Cornel

Member
johny a spus:
Recolta este super si destul de bogata! Daca vreti sa incercati, sunt bune arahidele crude, aveti grija sa fie din pachet perfect sigilat si sa nu fie foarte vechi. Eu o sa pun din productia proprie, cred ca sunt deja obisnuite cu clima de la noi.
Ma bucur sa aud ca ai avut succes. Spune-mi te rog , le-ai semanat in coaja? Banuiesc ca fara.
 

lili

Member
johny a spus:
Recolta este super si destul de bogata! Daca vreti sa incercati, sunt bune arahidele crude, aveti grija sa fie din pachet perfect sigilat si sa nu fie foarte vechi. Eu o sa pun din productia proprie, cred ca sunt deja obisnuite cu clima de la noi.
Daca vei ajunge sa ai un surplus de plante/puieti ...aici vei gasi primii cumparatori :wink:
Suntem interesati si deschisi in tot ceea ce presupune cultura alunelor de pamant . Multumim!
 

gino

Member
Si eu sunt foarte interesat de subiect.
Cred ca la mine in sud ar avea conditii destul de bune, inclusiv o perioada mai mare de vegetatie.
Asteptam detalii despre procedeul de insamantare.
Primavara direct in sol, sau mai intai in rasadnita si apoi in sol ?
 

victoria

Active Member
wow,johny unde ai disparut si ne-ai lasat cu ochii in ceata.Eu speram sa gasesc deja raspunsul la intrebarile puse aici. :cry: :cry: :cry:
 

johny

Member
Cultura arahide

Buna tuturor !
Nu am disparut nicaieri :).
Pentru cei interesati am cateva detalii despre cultura arahidelor, metode verificate de mine :
Alunele fara coaja le-am tinut in apa 2-3 zile pana cand apare varful de crestere vizibil. Apa trebuie schimbata zilnic .
Plantarea lor se poate in ghivece mici sau tip jardiniera, prin luna martie sau direct in pamant mai tarziu. In ghivece se tin aproximativ o luna, dureaza destul de mult pana cand ies din pamant si formeaza frunzele.
Dupa ce apar frunzele se pot muta in gradina. Trebuie udate la fel ca celelalte culturi.
Foarte important: Daca va intereseaza sa obtineti fructe este
obligatoriu ca plantele sa aiba o expunere insorita toata ziua, altfel fructele nu apar sau se dezvolta incomplet.
Nu am observat daunatori sau boli.
Sper sa gasiti utile informatiile si sa obtineti recolte bogate !
 

Aura

Member
oameni buni, sunteti grozavi! :marfa: bravo, Johny.Stiti ca si mie mi-a trecut prin cap..sa cumpar alune crude....si sa plantez? dar am zis ca ar fi prea de tot.... :mrgreen: nici acum nu as face experimentul..ca nu mai am loc de ghivecele...dar oricum e un experiment interesant....si daca as dispune de spatiu..as incerca fara sa stau mult pe ganduri
eu ma gandeam sa incerc si cu ...caju..si cu acesta chiar ca o sa incerc..ma incanta mai mult...pt ca planta caju...este un pomisor, copacel....si eu ador pomisorii!
nu ma las pana nu reusesc si cu fisticul... :D
Aura
 

johny

Member
Arahide 2010

Arahide de anul asta (2010); arata bine, cred ca le place caldura de afara :)
Deocamdata doar cu flori, la toamna o sa apara si fructele !

 

ana popa

Member
Cum stati cu recolta de arahide?
Mama a tot amanat sa le scoata, pana acum 2 saptamani, si nu a mai gasit decat 3-4 bucati. De-a lungul randului cu arahide era o galerie de cartita si nici o arahida, a gustat si din tuberculi de dalie si a papat si din telina.
 

johny

Member
Recolta 2010

@Ana Popa: Recolta a fost mai slaba, din cauza vremii cred !
Poate la anul sa fie mai bine...
@Aura:Eu am reusit cu fisticul, cum se ingrijeste ?
Daca va intereseaza, am sa pun si poze !
 
Sus