Ar putea fi fainare la muscate ?

Angelinna

Member
am pe balcon doua jardiniere de muscate pitice olandeze (cel putin asa scrie pe ele) cumparate anul acesta.
o perioada le-a mers bine, infloreau constant. de la o vreme, nu mai infloresc deloc. toate tijele cu boboci se usuca fara insa ca plantele sa sufere de sete. fenomenul este astfel : planta arata bine in general, cu una doua frunze usor galbene la baza, restul frunzelor sunt verzi iar tijele de boboci, de cum apar se usuca.
daca cumva reuseste vreuna sa scape de la uscare, in loc sa infloreasca cum trebuie, este anemica si face doar una sau doua floricele mici si chircite.

nu stiu ce ar putea sa aiba.

m-am gandit ca o posibila explicatie ar fi fainarea, asta pt ca frunzele sunt cam prafuite, dar nu stiu ce sa cred pt ca ar putea fi si praf normal din aer care se depune de la poluarea din bucuresti.
 

Fleur

Active Member
Angelina stropeste-le cu topsin si talstar preparate in aceeasi solutie si combati si bolile fungice si daunatorii.
 

Angelinna

Member
nu mai am talstar... din pacate
pot sa combin topsin cu mospilan sau decis de exemplu ?

dar intrebarea mea era: poate exista fainare la muscate ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mospilanul si Decisul sunt insecticide. Talstarul este insecticid si acaricid. Deci nu vor lucra la fel.
 
Sus