Arțarul de cameră e bolnav

geodezia

Well-Known Member
na eu am unul pus chiar linga calorifer care este inchis pe jumatate si il observ pe geam daca I se ofilesc frunzele ..cum vad ca se ofilesc frunzele il pun pe sot sau pe cumnata sa il ude si imediat isi revine are vas de 7 kile e mare de 2 m si e tare frumos asa ca imi plac tare mult sub forma de pomisori dar nu toti sunt ca el unii dintre ei sunt mici si cresc asa greu de mi se lngesc urechile asteptind sa creasca dar asta e exceptional
dspre el e vorba
http://geodezia.sunphoto.ro/sept_2014/100143938
inca unul portocaliu
http://geodezia.sunphoto.ro/august_2014/98569903
el este lady Victorian un frumos zici ca este trandafir
http://geodezia.sunphoto.ro/sept_2014/100143694
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
da este dar este atit de fitos acum 2 ani am pus la prins si mi-a murit planta mama am resuit sa trec pesta iarna pe asta anul trecut cu toate ca am pus vreo 4 la prins ca nu are lastari suficienti nu a trait nici unul asa ca ma uit la el ca la cel mai de pret lucru sa vad anul asta daca reusesc sa mai prind vreunul sa il am de rezerva ca mereu ma uit cu frica la el
am dat la cineva acum citiva ani de avea flori pe el era asa incintata persoana respectiva dupa ceva timp sa imi spuna ca I-a decedat
deci e foarte fitos mi-a fost si necaz ca era facut tufa compacta nu desirat
acum trebuie sa vad megapotamicul ce face ca vad ca nu mai are Frunze nu stiu daca o fi rezistat peste iarna ca si de asta imi place enorm cu floricelele lui rosi cu galben
sa stiti ca exista si mega pistruiat am vazut la kirchenr abel acum un an
 

Lilia

Member
@kerkyra , în fiecare zi îl cercetez să văd dacă nu cumva iese bolnăviorul din letargia asta :( Eu am apucat să mă bucur de florile lui minunate anul trecut și mă doare și mai tare sufletul când știu ce minunăție pierd :(
 

geodezia

Well-Known Member
na din experiensul meu cu plantele nu sta cu ochii pe ele toata ziua s-ar putea sa le deochi si tu asa ca uitate si tu odata pe saptamina
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geo, esti fenomenala! :rofl:
Dar nu pot sa nu iti dau dreptate intr-un fel: de multe ori mi s-a intamplat sa gresesc cu plantele din prea multa grija!
 

Lilia

Member
Știu că e out off topic, dar leandrul meu chel și fără frunze, are un boboc în vârf!!! :nu stiu:

@geodezia , să știi că ai dreptate! Uneori, când plecam prin vanacțe sau concedii, mă întorceam și le găseam frumoase, crescute. Alteori, când zi de zi le cocoloșesc, îmi mor în brațe :(
 

geodezia

Well-Known Member
stati linistite ca si eu am fost patita ehe le omoram ca stateam cu apa pe ele eu nici acum nu sunt in stare sa cresc orhidee ca le pun prea multa apa mi se pare anapoda sa nu le pun apa si pamint si asa se duc
asa ca am renuntat la ele mai am un dembroniu care mai are doar 2 bête saracu vad ca nu se da batut
 

Lilia

Member
@geodezia , eu mă împac bine cu orhideele, iar anul acesta mi-am propus să încerc să le înmulțesc. Însă dacă pierd abutilonul cred că va fi jale mare :( păcat că l-a pierdut și sora mea și nu mai am de unde să iau să înmulțesc. Și când mă gândesc că acu 2 ani am împărțit lăstari în stânga și-n dreapta... :(((
 

geodezia

Well-Known Member
na pai e simplu eu de ex cind impart creci si pe urma pierd cer de la cei carora le-am dat daca ei nu au caut pe sunphoto si cumpar
zic ca e simplu
 
Sus