Aquilegia

cistele1

Member
geodezia a spus:
e sunt frumaose si alea cind se vor indesi sa stii am vazut pe la poarta pe aci pe la niste vecine tufe mari de cite 10 flori sunt foarte frumoase
Asa e, dar cred ca si un grup de 3-4 tufe identice ar fi suficient pentru pata de culoare.
Acuma na, stii cum e, Claude se plange ca toate sunt diferite. Pana la urma totul e in functie de asteptari, sunt foarte frumoase toate.

Mie cele simple imi amintesc de copilarie, cand nu-mi amintesc sa le fi vazut altundeva decat in gradina bunicului meu. :indragostit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, sunt tare faine alea, problema e ca degeaba iau seminte ca nu se stie ce iese, ca toate sunt in tufe in care sunt si alte culori si se corcesc extrem de usor :roll:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am facut cateva poze ieri








iar astea sunt din seminte luate de la Caramell ,acum vreo 3 ani parca ,nu mai tin minte exact ,stiu ca un an am uitat de seminte ,dupa care le-am aruncat in gradina :giggle: oricum sunt superbe :indragostit: multumesc pt seminte :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si tu, Brutus???? Sunt de vis...incredibile :indragostit:
Neaparat,trebuie sa readuc caldarusele in gradina, sunt extraordinare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Madalina, eu zic sa sunt foarte utile, acum nu prea mai este inflorit nimic in afara de catva lalele tarzii, iar caldarusele acopera foarte bine perioada dintre lalele si irisi, care acum se pregatesc sa infloreasca ;-)
Daca vrei eu iti strang seminte, ti le trimit imediat ce le recoltez si daca le semeni imediat primavara viitoare vei avea deja flori. Chiar daca nu vei sti ce iese :rofl: Oricum am si unele cu flori mari care sunt oarecum mai izolate de altele, poate ai noroc :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, da, ar fi super! :hug:
O sa caut si plante la ghiveci, stiu ca mai aduceau pe la Baumax sau Brico
 

belisima

Well-Known Member
madalina,poti incerca si la plantshop,cred ca aveau multe varietati.....dar dezavantajul e transportul....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
madalina,poti incerca si la plantshop,cred ca aveau multe varietati.....dar dezavantajul e transportul....
Multumesc, am vazut vreo 4 varietati la Dianadia si o sa le comand la ea :)

Corina, bravo, frumoasa caldarusa galbena, e minunata!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Multumesc, da, ar fi super! :hug:

Am si unele corcituri violet-albastru iesite din semintele alor mele, au inflorit asa ca o sa-ti trimit si ceva radacini in toamna ;-)
 

belisima

Well-Known Member
madalina,oricum in final tot la corcituri ajungi :rofl: asa ca poti astepta pana la toamna,sigur vom avea toate pui :hug:
eu am o puzderie de puisori intr-un loc unde am aruncat niste seminte de nora barlow primite bonus de la o fata draguta :* de pe forum!le-a priit vremea ploioasa ca tare m-am mai chinuit cu semintele din care le am pe astea mai deosebite...
 

geodezia

Well-Known Member
VAi mie vai mie si astea se corcesc nu de lata da am alb linga roz si albastru
vai mie vai mie de unde sa stiu ce culori sunt cind le-am pus
vai mie vai mie cine stie ce mutanti vor iesii ....
 

kerkyra

Well-Known Member
Am fost in Praktiker, am luat ultimul plic de seminte de caldaruse si am aruncat seminte prin gradina, sa vedem de data aceasta ce sanse am. Cateva am oprit sa pun in ghiveci, incerc si asa.
 
Sus