Aquilegia

adite

Active Member
Imi plac foarte mult aquilegiile si ale voastre sunt superbe. :clap:
Eu am o tufa in fata blocului, singura care a supravietuit dintre cele pe care le-am plantat acum cativa ani. Inca nu a inflorit.
Mai am o plantuta de la Cebule http://cebule-kwiatowe.pl/aquilegia-orl ... 68-k5.html pe care am plantat-o intr-un ghiveci. Acum are in jur de 15 cm si o floare cu diametrul de sub 2 cm. Intentia mea era sa o plantez afara, dar la asemenea dimensiuni nu stiu daca rezista mult timp. In mod normal, aceasta varietate creste la fel de inalta ca si celelalte?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Depinde de multe conditii si de soi. Florile pot arata la fel, dar unle pot avea tije scurte, altele lungi. La cum arata, supravituieste afara, dar la umbra. Este o barlow. Trebuia cumva sa fie rosie?

Am mutat o Black Barlow acum, in primavara. In anii trecuti a crescut pana la 1m. Dupa mutare a inflorit la fel de abundent, dar are doar 50cm, lucru care nu ma deranjeaza.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Cat despre cele din comanda comuna la Touchwood, inca n-am vazut nici una care sa fie ce trebuie :mrgreen:
veretregn a spus:
Am avut 90 de varietăți adunate. Acum nu știu cât au rămas pentru că în urma săpăturilor s-au încurcat etichetele și așa mai departe. Însă acum câteva dintre ele au aruncat deja tijele florale.
Horea, sunt foarte curioasa sa aflu impresii dupa ce iti vor inflori. Ca si Claudia, si eu sunt foarte dezamagita de ele, nu au iesit deloc ce am comandat. Una singura, o Green Apple e ok... Altfel, majoritatea sunt niste caldaruse inalte de un rosu spalacit.
 

Roxana Peled

Active Member
Haideti maaai! :(
Si eu care am comandat 10 feluri si cat am stat si le-am bibilit ... offf, speram la ceva special ...
Asta este, data viitoare cand mai comandam la cebule imi iau de acolo tot ce au ei. Am una de la ei care se dezvolta tare bine, astept sa o vad inflorita sa vad daca macar aia e ceea ce trebuie :gandit:
 

elipopa

Active Member
si eu am stat pe langa ele si le-am bibilit doi ani, din cinci plicuri de seminte am vreo 10 plante, vreo trei-patru mai sunt de inflorit, poate am vreo surpriza placuta vineri......macar una sa fie din ce am comandat!
 

geodezia

Well-Known Member
da cele de le cebule a fost ce am comandat asa ca tabarim in toamna pe ei cu comenzi ca au fost seriosi mai putin irisi .. adevarul ca erau extresezon ..da am incercat si noi asta e ..
 

carla

Active Member
Incepe sa-mi para bine ca mi s-au uscat rasadurile din comanda comuna de la Touchwood de acum doi ani :mrgreen:
Culori comune am si eu destule, nu mai imi trebuie
La mine au iesit cum trebuie caldarusele din seminte de la tabernal zaden, probabil au fost mai atenti cu polenizarea
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Astea sunt la mine ultimele inflorite din seminte de la Touchwood, astea imi plac, am vazut ai la o tufa si o floricica dubla, draguta, aia n-am pozat-o inca. Intr-o tufa, care a fost din acelasi plic de seminte, am 3 feluri, cea din pozele 2-3, dar alte 2 plante au inflorit diferit, bicolor, una rosu cu alb si una rosu cu galben, le pozez maine :rofl: Si mai este un fir in tufa, ala cine stie cum mai infloreste :rofl:









 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am fost incantata anul trecut de pitica luata de la plantshop ca a inflorit frumos. Dar vad ca anul asta nu a mai rasarit. Am luat si de la polonez una, am plantat=o intr-un ghiveci pe balcon spre nord si vad ca deocamdata ii merge bine, mai are inca pana la flori. Daca supravietuietse verii, la toamna o duc la gradina, poate asa voi avea si eu caldaruse!
 

Roxana Peled

Active Member
Prima e foarte frumoasa claude!
Genul asta ar fi trebuit sa fie si cele comandate de mine, acum ramane de vazut ce iese la anul :)

Asa e Cornelia! Nu te poti abtine, mai ales in perioada asta cand toata lumea posteaza gradini pline de nebunia asta de floare :hipnotizat:
 

elipopa

Active Member
Claude macar au iesit bicolore, ale mele sunt din cele inallte , comune, nici vorba de duble sau bicolore, cum comandasem....asta este, nu mai cumpar plante fara sa le vad cu ochii mei inflorite..... :( :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eli, imi pare rau, nici ale mele n-au iesit chiar cum ma asteptam, dar sunt frumoase, totusi, nu regret prezenta lor, nu sunt comune
Astea au mai inflorit:

 

Dea

Active Member

carla

Active Member
Foarte frumoase, Dea, cand se fac tufe mari isi arata adevarata frumusete. Din pacate ceea ce spui tu cu pastrarea foliajului la mine nu e valabil, nu stiu de ce in fiecare vara frunzele ori se inegresc ori se faineaza, nu arata prea bine
 

carla

Active Member
Claude, pai caldarusele tale de la Touchwood mie nu mi se par deloc comune ... adica sigur nu sunt comune de vreme ce eu pintenate in doua culori nu am :mrgreen:
Poate strangi seminte la vara
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Claude, pai caldarusele tale de la Touchwood mie nu mi se par deloc comune ... adica sigur nu sunt comune de vreme ce eu pintenate in doua culori nu am :mrgreen:
Poate strangi seminte la vara
Iubita, eu strang seminte, dar nu garantez ce iese :) Ca eu le-am pus in aceeasi tufa 3-4 fire din semintele din aceleasi plic, dar au iesit tot asa, cu 3-4 feluri de flori in tufa comuna :rofl: Dar ma gandesc ca din moment ce toate din tufa sunt, de exemplu, pintenate si bicolore, poate ai noroc :?
 
Sus