Aquilegia

Roxana Peled

Active Member
Da, si la mine la fel! Bordeaux Barlow de exemplu nu a miscat deloc, ma uit la seminte in fiecare zi si nici nu s-au crapat inca dar mai am rabdare ca doar nu-mi cer de mancare :D . Si Marble Blue Stelata Barlowish la fel. Nici macat una :( . In rest fiecare are cate una-doua, chiar mai multe unele.
Eu nu te sfatuiesc sa le repici acum. Ai chiar atat de multe intr-un ghiveci incat sa se inghesuie una pe cealalta si sa fie asta motivul pentru care sa nu se dezvolte? Altfel repicatul nu va face decat sa streseze un puiut care e si asa firav.
 

gabrielais

Active Member
n-am multe...am zis ca am vreo 5... :) ma gandesc insa ca ceva nu le place :( oricum le mai las ca n-am timp acum sa stau de ele.... oricum n-am pus nici jumatate din seminte , mai am cu ce ma distra :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Pai daca nu ai decat vreo 5 sigur ceea ce nu le place nu e inghesuiala, e altceva :D
De exemplu la mine astea sunt cele care au iesit cel mai bine de la englezoaica

si astea sunt cele care au fost cele mai harnicutze de la Caramellutza, semanate 2 saptamani mai tarziu decat primele

 

Dea

Active Member
Anul acesta astept cu semintele, chiar daca ma tenteaza ... rau de tot! :rofl:
E mai bine sa le pun prin aprilie, voi avea conditii mult mai optime pentru a le vedea dezvoltandu-se frumos!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce frumuseti ai tu acolo, Roxana! Tare bine la merge si ma bucur mult ca au germinat semintele de la mine. Din acestea din urma ai vreunele cu probleme de germinare?
Trebuie sa incep sa ma ocup si eu de ele zilele astea. E destul de cald in perioada aceasta fata de anul trecut, cand abia in martie le-am pus la incoltit.
 

Roxana Peled

Active Member
Nici una Caramelutzo! :D
Tot ce mi-ai dat tu a incoltit grozav :hug: . Chiar daca nu au crescut inca plantutzele la toate, cel putin s-au crapat semintele si au trimis radacini.
 

bradut

Well-Known Member
Carmen, am semanat si eu semintele de la tine, ieri. Le tin in balcon, la rece. Sper ca e ok asa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dalia, nu vad de ce nu ar fi ok in balcon. S-ar putea sa dureze putin mai mult pana incoltesc, dar cam asta e perioada lor, trebuie sa fie ok.

Ma bucur fetelor! Sa va bucurati de plantute frumoase! :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Multumim Caramellutzo!
Sa dea dumnezeu sa se dezvolte si in continuare la fel ca cel putin eu m-am cam grabit cu semanatul :D
 

bradut

Well-Known Member
Carmen, semintele de la tine arata foarte bine! :dans: Ma bucur mult! Stiu ca am mai incercat cu ceva timp in urma sa prind caldaruse, dar n-am reusit. Si chiar imi doream planta asta in gradina. :indragostit:

Asa arata astazi:

 

Multumesc! :hug:
 

elipopa

Active Member
De Paste mergem la tara si cred ca o sa gasesc inflorite caldarusele crescute din semintele din comanda comuna de acum doi ani, abia astept sa vad culorile.....cele comune sunt deja in plina floare....revin cu pozici!!
 

Roxana Peled

Active Member
Chiar te rugam! :D
Vreau si eu sa vad caldaruse inflorite obtinute din seminte :)
Pana una alta rasadurile mele puse in februarie arata cam la fel de vreo 2 luni. Singurele care par sa mearga mai bine sau mai repede sunt pompon roz. La alea am o planta care chiar incepe sa arate a caldarusa si nu a firicel cu doua frunze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Chiar te rugam! :D
Pana una alta rasadurile mele puse in februarie arata cam la fel de vreo 2 luni.
Le-ai repicat, sunt in ghivece? N-ai loc sa le plantezi in gradina? Ca ele aia asteapta ;-)

miki70 a spus:
Mie mi-au murit cele din gradina :( , canicula le-a venit de hac.
:eek: Acum? Sau anul trecut? Pai de ele nu ti-a fost mila, sa le mai pui cate un pic de apa?
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Roxana Peled a spus:
Chiar te rugam! :D
Pana una alta rasadurile mele puse in februarie arata cam la fel de vreo 2 luni.
Le-ai repicat, sunt in ghivece? N-ai loc sa le plantezi in gradina? Ca ele aia asteapta ;-)
Le-am repicat si majoritatea le-am scos si afara in niste ladite cu pamant ca eu gradina tot nu am inca :pumni: . Arata ceva mai solid de cand sunt scoase dar tot nu iau forma de planta. Culmea, singura cu forma de planta e inca in casa in ghivecel propriu :rofl:
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Chiar te rugam! :D
Vreau si eu sa vad caldaruse inflorite obtinute din seminte :)
Pana una alta rasadurile mele puse in februarie arata cam la fel de vreo 2 luni. Singurele care par sa mearga mai bine sau mai repede sunt pompon roz. La alea am o planta care chiar incepe sa arate a caldarusa si nu a firicel cu doua frunze.
Am comandat anul trecut de Carrie / Touchwood și le-am însămânțat în februarie și am lăsat ghivecele afară sub o folie. Au germinat bine cu 2-3 excepții. Nu trebuie neaparat repicate. Ele vor crește bine și dacă nu sunt repicate și le plantați sub formă de tufă direct în grădină. Eu am pus cam 10 - 15 semințe pe ghiveci de 9 cm.

Le-am ținut la umbră și ușor umede întraga vară și le-am replantat în toamnă, la începutul lui octombrie. Însă a urmat o perioadă foarte ploioasă și mi le-au scos cârtițele din pământ. Am avut 90 de varietăți adunate. Acum nu știu cât au rămas pentru că în urma săpăturilor s-au încurcat etichetele și așa mai departe. Însă acum câteva dintre ele au aruncat deja tijele florale.

Am mai auzit colege de forum plângându-se de caniculă. dacă este atât de cald vara de ce nu le puneți pe sub pomi și arbuști într-un sol îmbogățit cu compost sau pământ de frunze. Compostul ți pământul de frunze menține umiditatea mai bine în sol și hrănește planta. Și bineînțeles, udați-le până se stabilesc bine și vedețo o creștere abundentă. Nu le lăsați să se usuce deloc. Și nu le puneți în soare.

Pe de altă parte eu germinat semințele afară în răsadniță neîncălzit și fără pat cald. În ghivece și aiu germinat foarte bine. Astfel am avut deja plante aclimatizate care nu au trebuit să sufere prea multe șocuri. Când am plecat în vacanță nu le-a udat nimeni 3 săptămâni și le-am găsit pe toate uscate. Le-am udat în continuare și în două săptămâni au dat frunzele din nou. La toate.
 

miki70

Active Member
Claudia , le aveam pe langa gardul viu, ajung greu cu furtunul acolo si asta vara mi-au tuns cei de la Primarie gardul f scurt, au cam stat in soare. :( Lasa ca-mi iau eu la anul de la polonezi altele.
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este sunt niste plante foarte rezistente prin radacini. Eu am una care de trei ani in fiecare vara a murit saraca de la caldura si neudat la timp :oops: si in fiecare primavara imi face surpriza sa iasa din nou.
 

geodezia

Well-Known Member
nu am avut caldaruse pina anu asta cind m-a pocnit in cap floarea asta alta birna in ochi asa ca am achizitionat de unde ma gasit am luat si le cebule ..sa stiit ca amarite amarite da au rasarit frumos toate unele au si floricele
plus ca in piata am gasit niste tufe mari la 5 ron ce culori or fi nu are importanta important este ca au poposit in gradina mea ..
sunt foarte frumoase
ma bucur ca am gasit ..
 
Sus