Aquilegia

geodezia

Well-Known Member
am si un rose inchis din aceasi familie

am sa adun seminte cum sa nu
numai ca am sa te rog cind vezi ca se usuca
sa imi dai un mesaj
eu sunt cam aiurita si uit
daca vrei si rose-ul imi spui
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos, mai vorbim atunci, dar as vrea doar albastre. Oricum ele or sa-mi iasa toate culorile, dar sper sa fie sansa mai mare sa am si asemanatoare cu "mama lor".
 

geodezia

Well-Known Member
la mine sunt in plin soare
sunt inghesuite cu alte flori
le flocai de nu se vad
le jumol frunzele si ele saracele mai dihai sa cresca
in 2 saptsamini sunt la loc
le rup tijile cu flori ca sa le stimulez sa faca alte flori
 

geodezia

Well-Known Member
am si la umbra cresc cam lalii si nu prea fac flori
cum se vede in prima imagine sunt in plin soare nu au nici o umbra de dimineata pina seara
poate un pic de umbra la cele albe pe suportul alb dar restul se descurca cum pot in soare
si vad ca se descurca bine
 

adrianam

Well-Known Member
Asta este motivul pentru care nu le merge la mine!
Am pus-o la umbra anul trecut, a fost foarte pitica si a inflorit putin.
Ar trebui sa o mut, sa vad daca ajung astazi la gradina, ca a plouat azi-dimineata si ar fi numai bine!
 

geodezia

Well-Known Member
eu am avut luate de fiecare data de la polonezi
acum ma trezesc cu ele ca infloresc ca eu cam uit pe unde le pun
deci sunt rezistente
aia albastra albastra e o frumusete
bine mie imi plac toate florile
ma uimesc de fiecare data cum a reusit natura sa faca atitea feluri de plante
si pt mine de fiecare data e o placere sa am o planta in curte tocmai pe motivul asta
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine s-a umplut gradina de ele.Vreau sa dau din ele si eventual poate are cineva galbena si alba.Galbena am pierdut-o anul trecut din nefericire.:cry: Am fost foarte trista atunci.
Deci am caldaruse/aquilegii....

P.S.Cristina am multe albastre.Ti-as trimite acum ca nu o sa le mai stiu culorile in curand.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Alta planta nepretentioasa si decisa sa reziste in ciuda vitregiilor. La soare doar dimineata, ori pe arsita din miezul zilei pana seara, udate doar de natura cand mult cand deloc, atacate cand de fainare, cand de musculite albe, cand de paianjenii rosii, deci in ciuda tuturor greutatilor ele rasar an de an mai bogate ca in anul precedent si tot mai multe impanzesc gradina. Cum sa nu le iubesti?





 

deutzia

Member
La mine s-a umplut gradina de ele.Vreau sa dau din ele si eventual poate are cineva galbena si alba.Galbena am pierdut-o anul trecut din nefericire.:cry: Am fost foarte trista atunci.
Deci am caldaruse/aquilegii....
Gabiuta, am eu o tufa maaare de caldarusa galbena. fac diseara o poza. am mai cumparat anul acesta black barlow, este f mica dar a inflorit. dar are floricele asa miiici pe laga cea galbena..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si vrei sa facem un schimb Ana? .Barlow lasa sa creasca dar galbena numai si numai daca poti da o radacina.Uita-te in albumele mele pe sunphoto la ele si vezi ce anume iti doresti.
Multumesc mult.
 

cristinaf

Well-Known Member
Am albastre obisnuite muuulte, dar cine sta sa le mai pozeze pe fiecare in parte.... ca ale Geodeziei imi mai doresc - Clementine blue.
 
Sus