Aquilegia

laural

Well-Known Member
Am si eu un soi pe care as dori sa il inmultesc, daca strang acum seminte oare e ok sa le pun direct la germinat ?
 

cristinaf

Well-Known Member
In principiu se zice ca semintele au nevoie de putin timp dupa recoltare sa se usuce , cum s-ar spune. Poate ar fi bine sa astepti o luna, doua.
Dar sa nu te astepti ca iti vor inflori toti puii la fel ca planta mama.
De asta nici nu am mai cules semintele mele pe culori. Ca sa iasa soiul respectiv ar trebui sa fie izolata planta fata de celelalte din gradina, sau sa o ai doar pe ea.
 

Roxana Peled

Active Member
Pe de alta parte cand se imprastie semintele singure prin gradina direct din planta mama nu au nici o problema de germinare ... dimpotriva!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Totusi sunt sanse destul de mari ca si puii sa infloreasca la fel ca planta mama. E adevarat ca nu e 100% sigur, insa merita incercat.
Am remarcat prin albumele cu pozele mai multor membri de pe forum, ca din semintele pe care le-am dat acum vreo 2-3 ani, au iesit intr-adevar plante asemenea celor de la care am recoltat semintele.
 

laural

Well-Known Member
Eu am caldarusa inflorita !!!!! E cea galbena pintenata obtinuta din semintele din comanda comuna. Prima data a inflorit in mai si acum vad ca are din nou floare...se poate sa fie reblooming sau cum le zice ?
 

geodezia

Well-Known Member
frumoasa Nicole imi plac si mie tare mult
astea sunt din comanda aia de acum citiva ani


asta de la piata

iar astea habar nu am da sunt si ele acolo si imi plac

 

LadyBug

Well-Known Member
Sunt superbe, iar eu inca nu am nici una, am numai seminte, oare e tarziu sa le pun la germinat? Cum e cel mai bine: direct in gradina sau intai intr-un paharel cu pamant special?
 

elianna

Well-Known Member
Nu e tarziu acum pentru ca oricum infloresc anul viitor:) Cred ca e mai bine sa le pui in niste jardiniere sau ghivece mici ca sa nu se "rataceasca" printre alte plante. Dupa ce cresc putin le muti la locul definitiv.
 

Nicola

Member
Pe plicul meu scrie ca trebuie repicate si crescute in ghivecele pana primavara, apoi in gradina. Eu, insa, le voi planta in toamna la locul definitiv. Asta, daca rasar, bineinteles:rofl: pana acum, nici un semn..
 

cristinaf

Well-Known Member
Ale mele se pregatesc de inflorire, am o armata intreaga. :rofl: Rasar oriunde, oricum, si in special unde nu ar trebui.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe mine ma omoara - pe cat de mult imi plac, nu am parte de ele :(. Mi-a dat Gabiuta o tona anul trecut, acum vad ca n-a rasarit nici una. O luam de la capat...
 

LadyBug

Well-Known Member
Cu aquilegia nu am incercat niciodata, insa asa patesc la in, clopotei si maci somniferum - inul rasare dar nu creste prea mult, iar restul nu rasar. Noroc ca am gasit in deja inflorit pe care l-am transplantat anul trecut si astfel am avut si eu. Cat despre maci, aia spontani erau puzderie pe teren, chiar si roz si alb, se facusera uriasi in special cei rosii de camp, dar de-aia nu vreau, asa ca i-am jumulit ca pe buruieni.
 

geodezia

Well-Known Member
naacum se pun in luna mai
'stiti ca am facut comanda la strainai acum citiva ani
e m-a pus gaia sa le pun in pamint in casa in luna februarie
nu a rasait decit aia albastra si roz in rest nimik si am luat vreo 10 feluri da degeaba
 
Sus