Aquilegia

lelia

Well-Known Member
Ce minunatii aveti !!! :visator:

Corina ,ai grija de aia galbena ,poate strangi ceva seminte ,tare mult imi place :oops: si bafta cu semintele !
 

carla

Active Member
Anul asta in sfarsit am si eu caldaruse pintenate, din seminte de la Touchdown sau Caramell, nu mai tin minte :oops:
Imi place de ele ca au floarea foarte mare, aproape cat jumatate din palma mea ... n-am mai vazut caldaruse asa de mari. Singura problema e ca cresc destul de inalte iar eu, foarte inspirata, le-am pus in partea din fata a stratului


Si restul gastii


 

carla

Active Member
Aia neagra pare a fi Black Borlow, o am si pe ea dar am sarit-o la poza pentru ca nu e complet inflorita
Si mie mi-au disparut anul asta multe caldaruse, nu stiu ce s-a intamplat cu ele :( Am avut una galbena de la plant-shop care nu a mai aparut, si unele roz la care tineam foarte mult, Petticoat Pink, obtinute de mine din seminte acum vreo 4 ani. Erau plantate pe marginea unei alei si anul asta s-au evaporat. Eu am lasat caldarusele sa se inmulteasca prin gradina si mi-au inflorit unele care seamana cu Petticoat Pink, in alta zona din gradina, dar parca nu sunt identice. Trebuie sa caut pozele din anii trecuti sa le compar
Si mai aveam una bleu deschis, Tower Light Blue care nici ea nu a mai rasarit :cry: Dupa asta chiar imi pare rau, ca inca nu i-am vazut progeniturile prin gradina :(
 

geodezia

Well-Known Member
si eu vreau sa se inmulteasca
pe la porti pe la noi sunt alea roz simple si alb dar grupuri compacte masive cam juma de m pe juma de m tufele
sa stii ca sunt tare frumoase
am vazut la cineva alterna aia roz cu cea albastra tot asa tufe mari ..tare frumoase
 

Roxana Peled

Active Member
Carla, mortale sunt caldarusele tale!!!
Si la mine e aceeasi situatie cu caldarusele obtinute din seminte partial de la Touchwood, partial de la Caramell ... nu stiu care de unde provine :rofl:
Am avut atat de multe ca pe unele nu am mai apucat sa le plantez si le-am pierdut, am mai si dat din ele .... acum imi pare rau pentru ca fiecare care a inflorit a inflorit diferit si tareeee frumos si stau sa ma intreb ce culori si forme oi fi pierdut :ros_unghii:
Asa e cand ai grafina mica :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla foarte faine da' care-s alea pintenate? :)
Ca pentru mine pintenate inseamna astea:

 

carla

Active Member
Iata si pintenatele mele din profil si din spate, ca sa se vada pintenii :) Ieri eram asa incantata de ele, ca le-am pozat mai mult din fata

Sunt super faine, mai ales aia movulie e mortala. Mi-am chinuit un pic memoria si cred ca sunt totusi de la Caramell, pentru ca cele de la Touchdown parca le-am pierdut in mare parte. Deci mii de multumiri :indragostit:
 

cristinaf

Well-Known Member
Si Diana are din astea la vanzare, cu flori mari si pintenate, sunt din seria Star. Eu mi-am cumparat crimson star si blue star. Prima e micuta, nu avea flori, dar a doua era inflorita si asa era. Acum imi pare rau ca nu mi-am luat-o si pe white star, cred ca aia e si a Claudiei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu pe ale mele le stiu sub numele de Songbird Dove, din seria Songbird, cineva de pe forum mi-a daruit semintele, in momentul acesta nu-mi amintesc cine :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Si ale mele...

Primele 2 cred ca sunt din semintele de la Caramell, ca nu aveau de unde sa-mi apara asa modele; multumesc!
 

popescu gp

Well-Known Member
Cristina sunt curios la anul daca nu o sa fie culori diferite fata de ce stii;o sp[un din urmarirea lor de ani de zile;chiar din seminte semanate te trewzesrti cu alte combinatii de culori.
 

cristinaf

Well-Known Member
Da, domnule Popescu, din seminte ies cam tot ce e prin gradina, plus combinatii, indiferent de pe care sunt stranse. Asta am constatat si eu.

Madalina, stiu ca-ti plac cele albastre cu alb, am sa-ti trimit o radacina, plus seminte. O sa-ti iasa din ele cam tot ce am eu in gradina, dar oricum am doar din astea frumusele. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, esti o draguta...nu e nevoie sa-mi trimiti, ca ma simt si prost, cred ca stie toata lumea ca am o fixatie :D
Eu le tot admir ca sunt innebunita dupa ele :oops: :oops: Iar ale tale sunt foarte, foarte frumoase, fiind duble arata ca niste mici briose din spuma de lapte in gradina (sau cel putin asa le asociez eu)
 

cristinaf

Well-Known Member
Pai nu ma costa nimic sa adun cateva seminte. :D
Mie chiar imi place sa obtin plante din seminte, ca astept mereu cu sufletul la gura sa vad cum vor arata. Acum astept sa-mi infloreasca macii pereni pe care i-am obtinut din seminte Chiar daca a durat 2 ani toata treaba asta, dar tot e interesanta asteptarea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Atunci, inca o data esti draguta si iti multumesc mult! :hug:. Poate ma pot revansa cumva, cu tot dragul, daca vezi ceva tentant la mine te rog doar sa-mi spui :D
 
Sus