Aphelandra

cory_helen

Active Member
cand se poate tunde aphelandrasi pot inradacina butasii... au crescut mult lastarii si as vrea sa tund din ea...

flori nu a facut... nu ar trebui? ma uit la ea si o admir... o sa pun si poze ca sa o admirati si voi... 8)
 

cory_helen

Active Member
mersi, roxi... o astept sa infloreasca, atunci... karmen, umbla-i la pamant... sa nu aiba ceva acolo... eu am lasat-o in ghiveciul ei... stiu ca nu e bine, dar am avut prea multe pe cap...

o sa-i schimb ghiveciul abia la primavara, dupa tuns... pune o poza cu ea, sa o vedem si noi... a mea a crescut destul de inalta... dar i-am ciupit varfurile in decembrie... a stagnat cateva luni... iar acum e inalta - inalta...

unde o tii? poate ca si asta o afecteaza...???
 

karmenutza

Member
In pamant nu cred sa aiba ceva ca abia i-am schimbat ghiveciul. Ii iesisera radacinile pe deasupra pamantului. O tin acum in balcon, intr-um loc unde are soare dimineata, cateva ore.
 

cory_helen

Active Member
eu am tuns-o si cei doi lastari i-am pus in pamant/nisip/perlit... o sa va spun ce iese...

deocamdata, mi-e rusine de cum arata planta-mama... sunt doua bete cu cateva frunze fragede in vf...

sa speram ca o sa fie ok... ca frunzele sunt tari si arata f bine, atat la puiutzi cat si la mama...

:D
 

asarmes

Member
buna.

am si eu o plantuta cu 2 bete :D si cate 2-3 frunze la fiecare in varf. tot da frunze noi in varf dar cad in cateva zile. noi avem bebe mic si poate din cauza ca e 22 grade in casa e cam uscat? cateodata frunzele care cad sunt maro pe margine, cateodata nu.

cred ca efectiv o sa tai una de la jumatatea tulpinii (cred ca tulpina mai scurta) sa vad ce se intampla. poate se ramifica?
oricum asa cum arata nu e prea frumoasa 2 tije si 4 frunze.ori...ori...

va tin la curent
 
Sus