Aphelandra

cory_helen

Active Member
se prinde si din frunza? ca as vrea sa incerc dupa ce ii trec florile...

cred ca ai udat-o prea des si a putrezit... sau poate nu i-a placut unde ai asezat-o...

mai inceraca sa o muti prin casa... dar umbla si la radacini si vezi ce e acolo... pune-i pamant proaspat...

eu zic ca nu o pierzi...

:D
 

karmenutza

Member
Mi-a adus sotul in seara asta o Aphelandra de Mos Nicolae (am fost cuminte, se pare) si era cam uscata. Seaca era. Si era cam ciufulita - rau. Dar el a vazut-o colorata, nu si-a dat seam ca e bleaga. Cum mi-a adus-o i-am pus repede apa multa si am stropit-o pe frunze. Nu stiam daca ii place sau nu dar asa am facut. In nici jumatate de ora si-a revenit. I s-au infoiat frunzele si acum stau si o admir, cat e de frumoasa. Sper sa tina cat mai mult, ca din cate am citit pe aici e cam pretentioasa.
 

karmenutza

Member
Aphelandra mea de la Mos Nicolae inca mai e vie :wink: . Are o tulpina principala si doua ramificatii scurte laterale. A avut 4 flori, care s-au ofilit si au cazut singure. Nu am mai apucat eu sa le rup. Pe una din ramificatiile mici i-au cam cazut frunzele. Mai are doar una, si aia e moale. Pe celelalte (tulpina principala si cealalta ramura) are frunze. Daca ea are deja ramificatii mai face altele? :? Si au cam cazut si frunzele de la baza. I-au mai aparut altele, sus, langa locul unde era floarea. Si astea noi care apar sunt perechi de cate doua, fata in fata, pe cand cele mari sunt cate una. Nu prea ma pricep - mai spre deloc. Mai mult o "ghicesc" ce si cand vrea de la mine. Stiu ca daca nu o ud la 3 zile, se mai inmoaie cate o frunza. Dar trebuie sa o ud "ceas". Cum am mai sarit cate o zi, i-am mai pierdut o frunza....greu, greu cu astia nestiutorii :oops:
 

karmenutza

Member
Chiquitita a spus:
Tulpina nu pare moale, dar cand ajung acasa o sa o inspectez la radacini.
Ai inspectat-o pana la urma? Ai gasit ceva dubios?
Prima poza: ramurica cheala, care mai are o frunza.

A doua foto: asa arata planta per ansamblu. Frunzele alea maronite pe margine sunt de cand mi-a adus-o, a stat cu ele in apa! Apoi s-au ridicat, cred ca a mai crescut si ea un pic, si s-au infoiat si frunzele.
Foto a treia, varful plantei, unde nu mai vad cum i-ar da lastari noi, ca nu prea mai au unde. Mi se pare "blocata".
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si asta se poate incadra cu succes la "plante de unica folosinta" :( .Eu am incercat cu doua plante si degeaba.Invatind din experienta primei (deci din greselile de intretinere :wink: )am crezut ca cea de-a doua va fi cu totul altfel.Dar s epare ca nu a fost s afie si am capitulat eu :x .
Cine are sa-i traiasca,cine nu..............
 

Chiquitita

Member
Din pacate asa e. De inspectat am inspectat-o si culmea radacinile sunt mari si frumoase. Daca o sa o pierd o sa o inlocuiesc cu altceva.
 

karmenutza

Member
I-au mai cazut doua frunze si aphelandrei mele: una aseara si una azi dimineata. Daca se duce toata, eu alta nu mai iau! M-am suparat pe ea! Dar tare frumoasa e!...
 

valentyna

Member
am avut si eu un puiut sub pet,mergea ok,facuse radacini si i-am scos petul.a mers o vreme si dintr-o data nu stiu ce nu i-a placut si a chelit.inca nu am aruncat-o.mai trag sperante ca poate poate.... :?
 

Roxana

Active Member
poate a chelit din cauza unei dereglari de apa. mie daca mi se intampla asa il ud o data pe saptamana.
 

liza

Member
La vara puneti sub pet lastari ,planta batrana oricum moare,la mine dupa inflorire a chelit incet incet si daca nu-i opream un pui o plangeam acum.
 

karmenutza

Member
Fetelor, m-am uitat azi mai cu atentie la aphelandra mea si i-au iesit radacinile din ghiveci! :eek: Asta creste mai mult in radacini decat in frunze/flori? Ea e mica, are vrreo 15 - 17 cm dar radacinile au iesit pe afara, pe sus, in ghiveci de 15 cm. Ce sa-i fac? Sa o mut sau ce? Ii mai presar un pic de pamant pe deasupra?
 

cory_helen

Active Member
eu as muta-o karmenutza... si eu am una si vreau sa o duc acasa... (este la birou) zilele astea si sa-i umblu la ghiveci... a dat o multime de pui... sau lastarei, nu stiu sa le spun... dar e f frumoasa... o sa pun si poze dupa ce o transplantez...

ii trebuie substrat cu mranita si nisip, cu turba... un amestec... ma mai interesez si mai scriu... ii place la soare... nu zice ca nu... :oops:
 

karmenutza

Member
Are pamant bun, ca i-am mai schimbat odata ghiveciul. Cu turba, nisip, alea alea :)
Doar ca de atunci nu a trecut prea mult timp si acum ii ies pe afara radacinile. Si nici nu a crescut cine stie ce. Am impresia ca mai mult in jos a crescut. Dar o sa i-l schimb, poate mai creste.
 
Sus