Aphelandra bolnava

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe dosul frunzelor atit tinerte cit si batrine a aprut un daunator despre care nu am gasit pe nicaieri scris.Este ca o minuscula ginganie neagra,moale si umeda care sta aproape ciorchine si cind dai cu palma pe spatele frunzei se face ca o mizga.
L-am descoperit intimplator, vazind ca ea, care este asa o betiva,nu mai vrea sa bea asa multa apa.......si nici nu a mai dat frunzulite noi!
Astept sfaturi !
 
A

Anonymous

Guest
Exista niste afide care sunt negre .. insa dupa descrierea ta imi e cam greu sa fiu sigur.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cam asa arata dar cind dau cu mina se fac mucilagiu.Nu sunt "crocante" in orice caz!N-as vrea sa o pierd.Acum am la dispozitie doar Mospilan.Ce zici?
 
A

Anonymous

Guest
Poti sa dai cu Mospilan .. si tine-ma la curent cu rezultatul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
OK. Merci mult.Desi nu stiu de ce am eu un "filing" ca trebuie altceva dar o sa-ti comunic zilele astea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am stropit fiecare frunzulita fata/dos din belsug.Pe masura ce erau udate cu mospilanul respectivele parca se intareau.Le-am indepartat si cu mina.Vom vedea ce iese.Oricum au cazut din belsug.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga de ea,s-a inviorat.Cind/adica la ce interval/ar fi bine sa repet tratamentul?
 
A

Anonymous

Guest
Ma bucur ca e ok ... nu cred ca trebuie retat tratamentul, decat daca observi activitate din nou :shock:
 
Sus