Antirrhinum (Gura leului)

cornelia

Fondator
Membru staff


Am vazut in multe gradini Antirrhinum! Inclusiv in parcuri. Nu mi se pare o planta spectaculoasa dar florile sunt simpatice. Ce n-am stiut e faptul ca ea se cultiva si pentru flori taiate. Stie cineva care este durata florii cand e pusa in vaza?
 
A

Anonymous

Guest
Tin mult in apa.Pe masura ce se pierd floricelele de la baza ,se deschid altele in virf,dar culorile devin mai palide. Paleta coloristica e foarte mare.Rezista peste iarna in gradina,si se si autoinsaminteaza,dar nu devine invaziva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am stiut ca rezista si ca flori taiate :?
Oricum niciodata nu ma indur sa tai din florile din gradina :roll: .Exceptie fac tufanelele dar si pe ele le tai ........cu zgircenie :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Sunt foarte frumoase :D
Imi pare rau ca n-am plantat seminte ,anul viitor voi planta sigur.
Am avut din alea curgatoare dar au pierit .
 

sicora fabian

Active Member
AP

Se fac si culturi speciale, in sera, in extrasezon. Cu tratamente de fortifiere si impregnare, viata de vas a gurii leului se duce la 2 saptamani.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Avem si noi in gradinuta o tufa. Dupa ce si-a incasat un soc de uscaciune si a pierdut toate floricelele, ia uitati-l acum ce frumusel s-a facut:

 

elipopa

Active Member
achizitiile mele din acest an



am si pui obtinuti din seminte luate de la Bakker in toamna si de la Anthesis in primavara! ar trebui sa fie deosebiti, acum astept sa infloreasca sa vad daca vor iesi ca pe ambalaj!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu doua tufe ramase de asta vara intacte si pe timpul iernii care a trecut.Sunt frumusele foc :D
 

elipopa

Active Member
si eu am de anul trecut , unele le-am mutat la tara si sunt mai intarziate, cele care au ramas in gradina au deja boboci! plus ca au cazut seminte si am o multime de puiuti!!
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase achizitiile!
Raman asa pitice?

Si eu am avut o planta de gura leului care a rezistat cativa ani intr-un ghiveci pe balcon, dar perioada de inflorire trecea destul de repede vara datorita caldurii excesive de pe balcon.
In urma cu cateva saptamani am cumparat rasad din piata de la o taranca, le-am plantat la gradina si constat ca s-au prins. Acum astept sa infloreasca si sa se inmulteasca! :D
 

elipopa

Active Member
adrianam a spus:
Foarte frumoase achizitiile!
Raman asa pitice?

Si eu am avut o planta de gura leului care a rezistat cativa ani intr-un ghiveci pe balcon, dar perioada de inflorire trecea destul de repede vara datorita caldurii excesive de pe balcon.
In urma cu cateva saptamani am cumparat rasad din piata de la o taranca, le-am plantat la gradina si constat ca s-au prins. Acum astept sa infloreasca si sa se inmulteasca! :D
nu stiu daca sunt soi pitic, deocamdata stau asa, eu pe timpul verii le rup mereu varfurile unde au trecut florile ca sa dea lastari de la baza si sa faca alte flori, seminte abia pe toamna le las sa faca!
 

elipopa

Active Member
multumesc frumos, astept sa infloreasca si cele din seminte cumparate, ar trebui sa fie si acestea deosebite!
 
Sus