Anthurium

Kati

Active Member
Cristina, tine-l in apa, nu ai ce pierde. Nu se stie niciodata.
Dar si Andreiacamelia are dreptate, nu toti puii/butasii raman in viata.
Si eu am avut unii care au facut radacini, si altii care au decedat pana la urma.
Iti doresc bafta!
 

ianos10

Member
Buna seara! Am si eu 2 plante din acestea minunate, capatate nu cumparate! Cea cu flori rosii din baumax, era data spre aruncare si am primit-o mai mult cadou. Se vede din fotografie ca este sanatoasa si se pregateste de inflorit. Problema este cu cea adranum champion cu flori albe. Era intr-un ghiveci la cineva, in starea pe care o vedeti- o am de 4 zile- adica in suferinta. Sper ca mugurasii de frunze pe care ii are sa o trezeasca la viata. Era intr-un substrat din turba super ud, storceai apa pur si simplu dar avea radacinile sanatoase. Unde mai punem ca era intr-un hol rece, a si ajuns zapada la ea, gazda a pus-o acolo "din lipsa de spatiu". Cineva de pe un alt forum spunea ca are rugina si trebuie un fungicid sistemic. In zilele urmatoare voi achizitiona si asa ceva. Substratul actual este un ameste de turba cu pamant de orhidee. Ce ziceti? O pot salva?
http://picasaweb.google.com/11656274617 ... mChampion#
 

lelia

Well-Known Member
Sa-ti traiasca ! e o planta superba ,care infloreste aproape continuu .


Plantuta mea este crescuta de mine ,prima floare e din martie ,acum are patru si un boboc nou .

 

Raven77

Member
Waw, cat e de frumoasa. Este deosebita.
Am si eu un Anthurium cu floare mare, la mine este de aproape un an si a facut doar o floare la mine. Adevarul este ca geamurile sunt orientate spre nord.
Al tau este superb Lelia. Sa te bucuri mult de frumosul tau!
 

albela

Active Member
Al meu a decedat cu succes. Dupa cca. 5 ani in care a fost permanaent inflorit, de asta iarna a inceput sa sufere incet dar sigur. O fi murit de batranetze ca noi nu l-am suparat cu nimic.... :? :mrgreen: .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu i l-am confiscat mamei pe cel din poze.Vara,isi aduce florile de la gradinita acasa pentru ca nu se inghesuie nimeni sa aiba grija de ele.Si cum a venit cu el acasa,cum am pus stapnire pe el.
Sa vedem daca ii va placea de mine si pe mai tarziu ca deocamdata tatonam terenul.
:D
 

lucia_lucia

Member
ce frumos este si eu am unul dar este batran si nu mai face atat de multe flori cum facea anul trecut sau acum doi ani deoarece al meu are vreo 3 poate chiar 4 ani
 
D

dyayzh

Guest
Primul anthurium pe care il tin in conditii de balcon, pare mult mai fericit decat cei tinuti in camera: lastareste si sper ca in curand sa si infloreasca :oops:
 

ianos10

Member
Poate mai degraba soare direct(e la o fereastra spre sud)! E nou plantat in substrat, e normal sa ud un pic substratul dupa ce am pus planta, sau poate nu se procedeaza asa! O voi muta mai la umbra si o voi uda mai rar!
 

michaela

Active Member
Pai spuneai ca si planta mama-prezinta cam acelasi simptom.... are substrat prea umed?
2 plante decedate la mine, la suprafata era substrat uscat, iar cand am scos sa arunc tulpina.... era fleasca solul... :(
ca simptom era acelasi cu a ta.
deci verifica sa nu fie un substrat cu retentie mare de apa, iar gaurile de scurgere sa fie cat mai mari.
Bafta! :D
 

miki70

Active Member
Cu ce apa il uzi? E foarte pretentios la apa, cea mai buna e apa de ploaie sau de turba. Eu il ud pe al meu cu apa plata odata pe sapt pt ca nu am cum sa strang apa de ploaie . La iarna strang zapada.
 

ianos10

Member
Toate florile mele sunt udate numai cu apa de ploaie! Apa de turba nu au vazut niciodata dar voi incerca si aceasta varianta. Numai ca nu am inteles foarte clar cum se prepara. In unele scrieri se indica ca turba sa fie in punga, ceea ce inseamna o punga de plastic sau poate punga proprie care vine din magazin, iar in alte locuri se spune ceva despre un saculet textil in care se pune doar un pumn de turba si se lasa intr-o galeata cu apa! mai mult , in magazin sunt fel si fel de pamanturi pentru flori. Care este cel potrivit pentru a procura apa de turba! Dati-mi cateva exemple de produse care le pot gasi in supermaketuri! Voi incerca sa schimb pamantul puisorilor desi nu mi se pare atat de ud, pentru ca de fapt nici nu i-am udat atat de mult!
 

michaela

Active Member
Pentru a verifica daca e un substrat cu retentie.... nu e necesar sa schimbi tot substratul, scurma putin cam 5-7 cm daca e "ud" iti vei da seama.
 
D

dyayzh

Guest
:cry: Am lasat planta mea o zi mai mult pe balcon si de la frig frunzele ii sunt maro :cry: nu toate, cam 80% :cry: Dar o sa-si revina in primavara :D
 

Cristiana

Member
mikishor a spus:
Cu ce apa il uzi? E foarte pretentios la apa, cea mai buna e apa de ploaie sau de turba. Eu il ud pe al meu cu apa plata odata pe sapt pt ca nu am cum sa strang apa de ploaie . La iarna strang zapada.
Mikishor, ai mei sunt "dresati" cu apa de la robinet si nasul la soare, si fac flori intr-o veselie!
 

ianos10

Member
Am gasit si eu plantutele astea la pret redus de la Baumax si sunt tare nedumerit. Doamna de acolo spune ca e anthurium, eu sunt tare curios. De fapt a fost o tufa pe care am desparti-to in trei. Frunzele erau mici dar verzi, viguroase ceea ce inseamna ca planta era sanatoasa. Acum mi se pare ca frunzele sunt mai marisoare. Poate e un soi pitic. Nu m-ar deranja deloc dar mi-as dori sa infloresca.
http://ianos10.sunphoto.ro/anthurium/29615395
Era sa uit, am mai primit de la mama soacra un puiut, sigur e anthurium si spre bucuria mea e din acela mai maricel.
http://ianos10.sunphoto.ro/anthurium/29615806
http://ianos10.sunphoto.ro/anthurium/29615891
Acum va intreb: cum se procedeaza ca sa infloreasca? Se folosesc ingrasaminte? Ce fel de ingrasaminte? Ceva special? Am avut tot de la reducere 2 palnte care au facut o floare dar tare frumoasa
http://ianos10.sunphoto.ro/anthurium/18049265
 
Sus