Anthurium

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am primit 3 lastari de anthurium cu radacini aeriene(deci fara radacini "de pamint") si i-am pus in pamint conform fisei.Stie cineva daca am vreo sansa sa se prinda?Oferindu-i conditiile necesare evident.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar nu stiu .Cine mi l-a dat a zis ca nu l-a avut niciodata inflorit si m-a pus sa incerc eu.Dar eu ma indoiesc.......Cred ca nu stia......Il tinea intr-o baie de serviciu .
 
D

dyayzh

Guest
Exista o sansa la un milion sa salvez un Anthurium din care nu a mai ramas nimic..decat radacinile care nu-mi dau seama daca sunt bolnave sau nu?!?!? e un Anthurium flamingo primit din State si i-au fost taiate frunzele..de 4 luni nu a mai dat nici un semn ..i-am schimbat de 3 ori pamantul....sunt tare necajita:(
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta anturiumul trebuie tinut acum la caldura, udat cu apa necalcaroasa, nu prea ii place sa-l muti de colo colo poate si din cauza asta nu infloreste, ii place lumina multa dar nu soare direct trebuie fertilizat cam la 1 luna, eu insa i-am pus mai des. iar pamint ii trebuie de acidofile.

pt Silvia va face radacini si va trai insa a fost cam traumatizat asa ca va mai trece un timp pina sa apara prima frunza. tine-l la caldura, lumina multa si apa necalcaroasa. am convingerea ca va trai dar, repet, va mai dura un timp pina sa-si revina, asa am patit eu cu al meu.
 

angela draganoiu

Active Member
revin la acest subiect cu o intrebare. am un anturium pitic care a crescut foarte frumos si acum are mai multe flori, din cauza asta sint foarte fericita si multumesc iar si iar Corneliei care mi-a facut aceasta bucurie, insa va rog sa-mi spuneti cind pot sa-l mut intr-un ghiveci mai mare ? pt ca cel in care "locuieste' acum mi se pare cam mic. are si un puisor pe care as vrea sa-l scot cu aceasta ocazie.

si as mai vrea un raspuns. anturium este o planta acidofila oare exista pamint special la florarie ? pt ca nu am de unde sa fac rost de toate ingredientele necesare pt o combinatie de sol asa cum este descris la fisa plantei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Angela nu te grabi sa-l transplantezi si sa-i scoti puiutul. Ii cam place la ingramadeala si face si mai multe flori. Pamant poti sa-i pui Florimo, are pH usor acid. Tot din ala ii pun si eu. Poti sa cumperi de la Gradina de Sud.
Mai lasa-l asa pana la vara. Intre timp mai creste si puiutul iar solul nu este epuizat. La momentul cand am separat planta mea am pus in amandoua ghivecele pamant proaspat (Florimo). Iar in legatura cu planta ta mare ... nu stiu ce sa zic, dar e posibil ca asta sa fie problema. Ai rabdare si vezi ce se intampla.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc pt raspuns.
cu anturiumul cel mare am numai necazuri. mai intii nu se dezvolta si l-am scos din ghiveci sa vad starea radacinilor, apoi, cind incepuse sa creasca, a cazut, dupa un timp a reinceput sa faca frunze insa cea care tocmai se straduia sa iasa din teaca ei s-a ........... rupt de atita chin cu iesitul din teaca, n-am vrut sa intervin si sa-l ajut de teama sa nu stric ceva si cred ca am gresit. nu mai stiu ca sa spun. am sa-l las in pace sa vad cum ii merge si dupa acest eveniment nefericit.
mi l-am dorit atit de mult iar acum nu am parte sa ma bucur de florile lui minunate. ce sa fac ?
 

adrianam

Well-Known Member
Este una din plantele la care visez si eu de ceva vreme dar din cauza sensibilitatii lui la uscaciune nu am avut curajul sa incerc.
Din discutiile de aici sa inteleg ca exista si varietati care nu cresc asa de mari?
 

angela draganoiu

Active Member
asa e Adriana eu am unul pitic cred ca are cam 25 cm inaltime si e tare harnicut.
pare mai putin sensibil decit cel mare, si se adapteaza mai usor conditiilor de apartament. l-am primit de la Cornelia pe la mijlocul lui septembrie, l-am tinut mai intii in balcon unde era cald si era multa lumina apoi cind au inceput sa scada temperaturile l-am adus in casa. acum sta la o fereastra pe rasarit are soare doar 2-3 ore dimineata, are caldura, are si muzica de la fiica mea si din decembrie a inceput sa infloreasca. trebuie sa spun ca i-am pus ingrasamint pt plante cu flori pina la sfirsitul lui octombrie si de atunci nimic. il ud cu apa de truba, ca de altfel pe toate plantele mele. cam .......... atit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Puii pusi in ianuarie se dezvolta frumos,au crescut le merge bine.Sper ca in curind sa si infloreasca.Am avut unulpus separat(cred ca era alb) care insa nu a fost asa de harnic.Oricum amindoua ghivecele stau in acelasi loc dar vad ca le merge diferit.Laprima inflorire......o poza!!Ca merita!!!
 

angela draganoiu

Active Member
Adriana nu e musai. eu am vrut neaparat un anturium pt ca imi place planta in mod deosebit, dar oare care nu imi place, iar sotul meu s-a conformat anul trecut si mi-a adus unul mare pur si simplu pt ca de asta a gasit iar draga de Cornelia m-a auzit plingind ca nu infloreste si mi-a oferit unul pitic si uite asa am eu 2 anturium. la florarii n-am vazut pitici ci numai mari astazi chiar am vazut unul, de dimensiuni medii, care mi-a facut cu ochiul, avea flori bicolore, dar ................. m-am abtinut pt ca azi florile sint foarte scumpe.
la anturiumul pitic am un puiut acum e mic si inca il mai las la mama lui, dar cind va creste si daca ai sa mai vrei ti-l dau tie. e cu floare rosie micuta dar stralucitoare, nu e prea pretentios si e tare harnic.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc mult, Angela, lasa-l sa creasca mare, sa prinda putere.
Stiu ca si spatifilium se comporta la fel- cu cat sunt mai multi in ghiveci, cu atat ii merge mai bine si infloreste mai mult, asa ca asteptam cu rabdare!
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Vernil. sotul meu a luat anturiumul cel mare de la o sera si de acolo i s-a spus ca trebuie sa-i schimb ghiveciul cu unul "mai mare" fara sa spuna cit de mare.
probabil ca asta e motivul pt care nu infloreste : are un spatiu prea mare si acum are treaba cu umplutul spatiului cu radacini iar flori ......... mai incolo.
 

adrianam

Well-Known Member
Am fost si eu ieri in Practiker si am vazut anthuriumul pitic dar mi s-a parut ca floarea nu mai are rosul stralucitor al celui mare. Se numeste anthurium Silence.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acesta este Anthuriumul din care i-am dat anul trecut Angelei. Dupa separare a avut o perioada de stagnare dupa care, in iarna, au inceput sa-i dea noi frunze. A inflorit, dar nu la fel de abundent.

 

camelia

New Member
am cumparat ...

:D am cumparat un ghiveci mare cu flori de 2 culori rosu si alb cu rosu si le-am despartit , am pus si puii separat sa-i daruiesc la un prieten, fratelui si la o verisoara , una am dat mamei din una mare cu pui am facut 7 ghivece 5 mari si 2 mici , acum am citit ca le place inghesuite :( le-am pus la toate7 ghivece pamint nou acid si ghivece noi , am gresit ?daca le-am despartit cele mari o sa mai infloreasca? nu trebuia despartit acum ca are flori? trebuia sa astept pina trec florile si dupa aceea sa le despart?multumesc din suflet ca existati si pentru forum si raspunsuri, am vrut sa fac mai multi oameni fericiti , ca e o floare cam scumpa si nu mi-am permis nici eu nici rudele pina acum sa o cumparam...a costat 650.000lei eu zic ca a meritat dupa ce am desfacuto si au fost 7 ghivece

,,,
 

camelia

New Member
pt mada

:D multumesc de raspuns si sfat, ghivecele albe le-am cumparat, cele maro sunt un pic cam mari dar le aveam goale si m-am gindit sa le folosesc, sper sa mai scoata pui plantele mari-mama ce au ramas la mine.
 

angela draganoiu

Active Member
Mada cit de mic este ghiveciul in care anturiumul ? sa-mi dau seama ce ar trebui pt astfel de planta acum nu mai pot sa-l mut intr-un ghiveci mai mare dar pt viitor e bine de stiut. anturiumul pitic e intr-un ghiveci mic de tot.
 
Sus