anthurium bolnav

ioannna

New Member
ma gandeam ca daca o fi din cauza apei ar trebui sa apara pe marginile frunzelor. dar apar pete si in mijlocul frunzei. e posibil sa apara asa din cauza dereglarilor de udare?
 
A

Anonymous

Guest
Spre norocul tau nu este o boala .. dar este un semn specific pentru Anthurium ca sufera .. de uscaciune a aerului si de iluminare insuficienta.

Cu alte cuvinte e ceva ce nu-i place la mediul in care sta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Master am si eu Anthurium si anul trecut pe vremea asta a avut aceeasi problema. Cum am reglat udarea frunzele noi n-au mai avut nici o problema. De la uscaciune se brunifica varful frunzelor iar de la lumina insuficienta nu face flori. Cel putin asa zice experienta mea de pana acum.
 
A

Anonymous

Guest
In functie de rezerva fiziologica pe care o are planta simptomele astea se manifesta la inceputul iernii ... (cand scade considerabil cantitatea de lumina) .. pana spre primavara. De regula cand vine lumina noile frunze ies sanatoase .. iar cele deja patate asa raman.

E posibil ca simptomul sa se manifeste si in conditii de exces de apa .. insa cred ca este tot ca rezultat al degradarii functiilor fiziologice.
 

Ki

New Member
acum o saptamana am primit un anthurium superb; care ar fi principalii daunatori ai acestei plante? faptul ca e otravitoare o fereste si de atacurile insectelor?
 
A

Anonymous

Guest
Nu e ferita de inscte ... deci nu te culca pe o ureche
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam toate plantele decorative sunt mai mult sau mai putin otravitoare, dar asta nu le impiedica pe "ganganii" sa atace.
 
Sus