Animal neidentificat in gradina!

marirogo

Active Member
Poate ma poate ajuta si pe mine cineva , cu identificarea si ceva metode de a scapa de animalele ce mi-au invadat gradina.
Este vorba de ceva asemanator cu soarecii de camp, dar mai mari si de culoare neagra.Au canale prin pamant, si pe unde trec mananca tot. Mi-au mancat pana acum mai mult de jumatate din bulbii de lalele, iar acum sunt in actiune la bulbii de crini.
M-au exasperat! Am cumparat ceva de la farm. fitosanitara, dar nu i-am speriat, isi vad de treaba incontinuare.
Nu mai stiu ce sa fac....
 

sicora fabian

Active Member
Sunt orbeţi sau căţei de pământ. Eu pun carbid în galerii sau pândesc când sapă şi-i prind cu hârleţul. Baftă, căci ai nevoie! :mrgreen:
 

Blitz

Active Member
E acelasi animal ca si cartita? Stiu ca socrul meu aplica metoda "harlet" la el la gradina pentru cartite.
 

marirogo

Active Member
Carbidul, ii poate inlatura, dar probabil nu ii omoara.Asa e Fabian?
Ar fi o solutie temporara, fiindaca si-n gradinile vecinilor isi fac de cap.
Nu stiu de unde as putea face rost de carbit.Nu aveti idee de unde se poate procura ?
 

marirogo

Active Member
Am citit pe topicul cu inlaturarea cartitelor despre ceva fosfat de aluminiu .
Macar cartitele nu mananca bulbii, dar mie imi dispar unul cate unul...

:eek:f: :eek:f: :cry:
 

marirogo

Active Member
Riana, tu ai reusit sa scapi de cartite?
Am vazut pe topicul celalalt ca erai disperata si tu...
 

riana

Active Member
anul acesta nu au mai facut atatea musuroaie , nu stiu ce s-a intamplat :? poate de la atatea ploi
 

romeo27

New Member
am scapat de cartite si alte rozatoare cu ajutorul cainelui ! de cate ori vedeam prin gradina un musafir nepoftit lasam cockerul liber seara iar dimineata gaseam musafiri in cusca lui decedati ,binenteles ca-mi facea si el ceva stricaciuni pana ii prindea.deci sfatul meu e sa-ti cumperi un Cocker si problema e ca si rezolvata !
 

sicora fabian

Active Member
Da, Romeo, dar daca ai straturi cu flori . . .
Eu stau pe ei sa-i prind mai mult de frica cainilor! :rofl:
Ca-mi "ara" straturile si de cele mai multe ori nici nu prind orbetele! :eek:f:
 
Sus