Angela (Kordes)

ghia_don

Active Member
Sa va spun povestea acestui trandafir din gradina mea: mi-a fost daruit acum 4-5 ani de un vecin , inginer agronom de meserie, care in timpul liber se ocupa cu inmultirea trandafirilor numai prin altoire.
Am plantat trandafirul la loc de cinste, dar in primii doi ani a facut citeva buchetele mici si amarite, iar mie, florile nu imi placeau deloc asa mici si asemanatoare cu ...macesul. M-am hotarit sa-l scot si sa-l arunc, dar in momentul urmator am hotarit sa-i mai dau o sansa si l-am plantat linga un gard, undeva unde sa nu sara prea repede in ochi.
Si, ce sa vezi...in vara aceea a inceput sa-si arate adevarata fata, asa ca sa-mi arate el mie ca merita iubit.
Si acum citeva zile mergind la o pepiniera , am aflat si cum se numeste :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cateodata floriciunile au nevoie de un mic indemn. :rofl: Sa te bucuri de el si noi pe langa tine.
 

mirela06

Active Member
Ghia, scuza-ma dar am vazut la INDRAGOSTITI DE TRANDAFIRI o poza mai veche si am cerut sa ne arati trandafirul . Acum il pot vedea in toata splendoarea lui. Infloare pina toamna tirziu, pt. ca este tare frumos :D
 

ghia_don

Active Member
Uitati-l mai de aproape :)

Are un parfum foarte usor, dar daca esti aproape de el il simti, pentru ca emana din atitea flori :D ...
 

iris

Active Member
:eek: :eek: :eek: In viata mea n-am mai vazut un trandafir asa de incarcat cu flori. Ptiu, ptiu pe el sa nu-l deochi. Se vede ca te iubeste trandafirasul.... :) . Doamne da frumos mai este...... :eek: :eek: :eek:
 
Sus