Anemone

yellow rose

Member
Anemonele mele fac flori din ce in ce mai multe si mai mari. In al doilea an de viata arata cam asa:


Din cate am observat, nu prea le place deranjul sau caldura mare. In schimb iarna stau si inflorite sub zapada si au frunzele verzi tot timpul cu exceptia lunilor foarte calduroase.Pe de alta parte, nu prea rasar din cormii cumparati de la market.

http://yellowrose.sunphoto.ro/anemone
 

fixpix

Active Member
sunt foarte frumoase. dar mie nici 1 nu mi-a revenit. poate am si plantat ceva in locu lor.
poate mai iau la toamna si le plantez mai la umbra.
vara trecuta zau nu le-a mers bine in soare si pe seceta de atunci.
 

ghia_don

Active Member
Chiar nu inteleg de ce nu le-a mers bine, Caline...
Ale mele-s in plin soare si le am de citiva ani buni...rasar mereu fara mofturi.
Vara, pe caldurile alea mari se topesc, dar toamna in octombrie, decembrie, le dau frunze noi..Iarna trecuta au inghetat toate frunzele la un moment dat, dar cum s-a topit zapada au rasarit. Acum sint inflorite :D ..
 

miki70

Active Member
Am si eu niste chestii pietrificate (bulbi, rizomi... nu stiu ce sunt). Ii am de 2 ani si nu stiu cum sa-i pun, am si uitat de ei. Tb sa-i tin in apa? cum se pun?
 

sicamin

Member
Ale mele au rasarit tocmai in vie ,unde am mai avut acum vreo 3 ani ,cand era via mai mica,dar cele puse in toamna ,au doar frunze deocamdata.

 

happy

Well-Known Member
la mine a inflorit acum 2 saptamani :D

Initial nici nu stiam ce sunt zbarciturile alea de radacini,si acum o pretuiesc la adevarata valoare :rofl:
 

fisulix

Member
As avea si eu o nelamurire: daca pun acum cormii de anemone in pamant dar in casa, ma trezesc peste iarna cu plante? sau ierneaza oricum si ies la primavara? (n-am experienta deloc cu bulboasele ) :)
 

ghia_don

Active Member
In gradina vor inflori pe la sfirsitul lui martie inceputul lui aprilie, vrei sa le ai si mai devreme??
Din proprie experienta iti spun, ca nu vor fi niciodata la fel de frumoase cele plantate in ghivece, ca cele din gradina...
Tu faci cum vrei, dar nu uita sa hidratezi cormii inainte de plantare..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Anemonele de la serviciu:




In toamna asta vreau sa pun si in gradina de la bloc. Sper cu mai mult succes.
 

ghia_don

Active Member
Daca toamna e lunga si calduroasa, mai pot inflori o data...dar cred ca anul asta nu :( ....N-au nici macar o frunzulita rasarita...
 
Sus