Anemone

oncilica

Member
Eu am plantat niste chesti stafidite rau :p zici ca sunt stafide de pus in cozonac !
Acum sunt rautacioasa.. erau mai mari.. dar nu ararta ca un bulb, si ca niste boabe de strugure deshidratate
 

ACHIMENES

Member
oncilica a spus:
Eu am plantat niste chesti stafidite rau :p zici ca sunt stafide de pus in cozonac !
Acum sunt rautacioasa.. erau mai mari.. dar nu ararta ca un bulb, si ca niste boabe de strugure deshidratate
Oncilica mama, tu esti de sex feminin? :oops: :oops: :oops: se pare ca o dadui in bara :oops: :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Oncilica aia sunt cormi. Asa arata ei. Dupa ce ii pui in apa calduta un pic incep sa se umfle. :wink:
 

victoria

Active Member
Eu am in sfarsit o anemona in gradina(neinflorita inca) destul de mare(vreo 30 cm) ,din cele 10 plantate anul trecut in primavara.Din pacate cred ca le-am pus la adancime prea mare(cam 15-20 cm) si nici nu le-am lasat la inmuiat,ca nu stiam.
 
Gugalind am gasit cateva informatii despre anemone si as ruga pe cei care au o experienta indelungata cu aceasta planta sa confirme sau sa infirme cele gasite de mine:
- in iulie planta se ofileste si intra in repaos, acum este bine de scos bulbii din pamant.
- planta are perioada de repaos de 4-5luni sau chiar 1 an.
- cand intra in repaos planta nu mai trebuie udata.
- bulbii scosi trebuie stratificati in nisip sau turba.
- iarna, frigul indelungat asociat cu umezeala deterioraza bulbii din pamant
- samintele se seamana la sfarsitul verii iar rasadul se planteaza primavara urmatoare.
Cam atat, ei ce ziceti :? :? :?
 

Leanna

Member
elena_luminita a spus:
Gugalind am gasit cateva informatii despre anemone si as ruga pe cei care au o experienta indelungata cu aceasta planta sa confirme sau sa infirme cele gasite de mine:
- in iulie planta se ofileste si intra in repaos, acum este bine de scos bulbii din pamant.
- planta are perioada de repaos de 4-5luni sau chiar 1 an.
- cand intra in repaos planta nu mai trebuie udata.
- bulbii scosi trebuie stratificati in nisip sau turba.
- iarna, frigul indelungat asociat cu umezeala deterioraza bulbii din pamant
- samintele se seamana la sfarsitul verii iar rasadul se planteaza primavara urmatoare.
Cam atat, ei ce ziceti :? :? :?
Ale mele au rezistat si peste iarna in gradina..ce-i drept nu toate,din 8 tufe..au rezistat anul asta (la noi nu a fost zapada iarna asta) doar 3. Astea 3 sunt de 3 ani in gradina. Insa nu au facut flori. Anul asta le voi scoate. Pentru a avea anemone inflorite se recomanda de asemenea de ingrasat solul si de prelucrat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si astea trebuie scoase toamna? :cry: :x ........Macar sa o vad inflorita.Multumesc Alina Pacioianu :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Achimenes, sunt foarte-foarte frumoase! Mie imi plac asa albastre! :D
 

iraira

Member
Achimenes, din astea am pus si eu in gradina asta toamna...si mi-au iesit toate...tot asa albe si albastre(mai mult albastre)...daca au fost puse de asta toamna...teoretic rezista iarna in pamant, nu? precizez ca gradina mea e in camp, nu e ferita deloc, temperaturile sunt mai scazute iarna decat in oras iar vanturile sunt reci si puternice
 

ghia_don

Active Member
De ce sa te chinui cu semintele, cind se inmultesc singure in pamint. In citiva ani se vor indesi si vor trebui rarite, ca toate celelalte bulboase. Eu deja trebuie sa ma gindesc serios la treaba asta, ca s-au cam indesit si n-as vrea sa nu mai infloreasca anul viitor asa frumos.
Sa stiti ca nu trebuie scoase toamna pe motiv ca nu rezista iarna la frig...la mine au deja patru ani de iernat in gradina :wink: .
 

fixpix

Active Member
ce ma-nervati!
le scot la toamna au ba?
io deja la asta ma gandesc... si ale mele inca nici n-au inflorit :rofl:
 
Fixule, asta era si ideea, sa apelez la experienta forumistilor nostrii pentru ca pe internet apar multe informatii contrasdictorii care ne ametesc si nu mai stim ce este bine si ce nu pentru florile noastre :wink: :wink: Eu una m-am hotarat sa le las peste iarna in pamant :mrgreen:
 
Sus