anason stelat ?

Aura

Member
Am cumparat in urma cu cateva luni un amestec de mirodenii uscate pt vinul fiert.Astfel arata plicul
http://www.fuchs-condimente.ro/retete/i ... a21pf1.jpg
eu am cumparat....nu ca sa-mi fac vin fiert :oops: ci pt ca acest amestec continea si bucatele de anason stelat...erau bucatele de steluta anason..in care erau inchise semintele...eu le-am desfacut, le-am pus in apa..si le-am plantat(2 seminte)timp de vreo trei saptamani nu a rasarit nimic...asa ca am folosit acel pahar cu pamant pt alta plantuta...am plantat in el doua semincioare de carambola (fructul stea)...acestia au rasarit..si sunt maricei....zilele trecute vad ca a mai rasarit ceva in pharelul cu carambola...doua plantute...acum ma intreb..nu cumva or fi semincioarele de anason.?eu nu le-am aruncat din paharut....culmea, sunt doua..amandoua arata la fel..doar ca una e mai mare..alta mai mica....ce bine ar fi daca ar fi anason stelat..imi doresc mult, dar nu vreau sa ma amagesc...sa ma mint singura..asa ca va intreb pe voi....
uitati cum arata plantutele rasarite
http://libellule.sunphoto.ro/anason_stelat/15697163

intrebarea mea este : ati vazut rasad de anason stelat? asa arata ? pe internet nu gasesc fotografii...
multumesc de raspuns.
Aura
 

Aura

Member
Saru' mana de cautari, Victoria :D
..carevasazica ...Bignonia...de unde semincioare de bignonia? nu mi-a dat nimeni..si nici eu nu am cumparat....cum or fi aparut in paharutul meu....??
eu speram sa fie anason....si totusi...eram asa indoita...ma gandesc ca semincioarele acestea din plic au fost supuse la o temperatura de uscare..nu stiu ce sa zic....
oricum , daca ar fi bignonia..ar fi bine si asa..am cautat informatii si fotografii dupa aceasta denumire si este o planta agatatoare tare frumoasa...cu floricele trompetica :D dar nu stiu de unde seminte...e prima data cand aud de Bignonia si vad cum arata aceasta planta....
interesant si site-ul cu plantute rasad, nu stiam ca exista un catalog virtual al plantutelor in formare, mi-am notat link-ul. Poate ca ar trebui sa-l recomanzi si la "Resurse online"...e foarte folositor si bine realizat.
Aura
 

victoria222

Active Member
Aura,am dat search pe google in felul urmator: mai intai cuv. anason, dupa ce i-am gasit numele in latina "pimpinella anisum", am cautat " pimpinella anisum seedling", am dat pe imagini si am vazut ca nu seamana cu plantuta ta; apoi am cautat" seedling identification" si am dat peste acest sait, unde dupa cateva clikuri am gasit plantuta ta :) ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Daca esti draguta, poate postezi chiar tu linkul la topicul cu pricina :wink:
 

Aura

Member
fiind descoperi de tine..m-am gandit ca vrei tu sa-l recomanzi... :wink:
era descoperirea ta.Asta era pricina...
multumesc.
Aura
 

hamsu

New Member
anasonul stelat sau anasonul chinezesc este fructul copacului "Illicium verum", care se gaseste in provinciile de S si SV ale Chinei.
 

hamsu

New Member
ma bucur ca ti-am fost de folos. bafta la plantute. Si eu imi doresc de mult un copacel de anason chinezesc.
Cred ca am sa incerc si eu sa pun seminte la prins :)
 

Aura

Member
de unde ai seminte? eu am cumparat mirodenii pt vinul fiert si de acolo le-am cules....stii ce mai ma gandesc eu....?oare in potpourri nu gasim?eu mai demult am vazut...o singura data, dar atunci nu am luat...uite ce bine mi-ar fi prins acum... :wink:
Aura
 
Sus