Analiza buchet

Leanna

Member
:eek: Si mie imi plac foarte mult aranjamentele tale,Sorina :clap:

Acum o intrebare : cam cit rezista un asa aranjament? si atunci cind faci o compozitie cu flori vii..te conduci dupa anumite reguli, daca sunt sau nu compatibile unele flori intre ele..sau nu? :gandit: Citisem undeva ca garoafele nu se pun in acelasi vas cu alte flori... :?
 

sorina

Active Member
l

Laenna , in primul rind un aranjament floral tine muuuult mai mult decit un buchet ,deoarece coditele florilor sunt infipte intr-un burete special imbibat cu apa si solutie nutritiva .
In al diolea rind trebuie sa-ti placa sa faci asa ceva si daca iti place faci aranjamentele in functie de : BANI , INALTIME , FORMA SI PREFERINTELE CLIENTULUI . Dupa toate acestea apelezi la inpiratia de moment si te pui pe treaba . poti combina flori narurale cu uscaturi cu bete intortochiate , sirma colorata , paie colorate etc.
Nu exista reguli scrise undeva ca nu se potriveste o floare cu cealalta ba dinpotriva daca stii cum sa le aranjezi ies chiar f. bine . De ex. garoafele merg foarte bine cu trandafirii si eustoma fresia , crizantema etc , ori aceleasi culori ori doua culori in contrast.

Sper ca ti-au fost de folos aceste rinduri
 

Leanna

Member
Nu vorbeam de compatibilitatea estetica mai sus, stiam ca sucul garoafei are un continut ridicat de anumite substante care duc la ofelirea altor plante mai sensbile daca sunt puse intr-un vas. De asta si am intrebat :)
Merci pentru ilucidare :)
 

sorina

Active Member
L

Leanna , nu stiu daca ecte adevarat dar am facut asemenea aranjamente si nu au daunat celorlalte flori din compozitie . :roll:
 

Leanna

Member
Bravo sefa :)

Sunt plantele sadite acolo? cu tot cu radacina? :) Nu prea inteleg :? Arata foarte bine.. colorat :) Verde ...galben...rosu... :visator: am si uitat deja de iarna :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Coriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...................... de Craciun nu ai mai facut nici un aranjament?
Nu te-am mai vazut si credeam ca ai fugit cu idei cu tot :rofl:
 
Sus