Amplasarea corecta si testul mainii

cornelia

Fondator
Membru staff
Citeam aseara o chestie care mi s-a parut interesanta si pe care am si testat-o. Mai toti avem probleme in privinta amplasarii orhideelor prin casa si nu avem certitudinea ca am procedat corect. Fara sa avem nevoie de aparate ne putem descurca.

Mergeti in locul unde aveti orhideele la momentul cand bate soarele si puneti mana intre razele soarelui si plante. Daca mana lasa peste flori o umbra clara inseamna ca lumina e prea puternica in acel loc. Daca lasa o umbra stearsa inseamna ca e numai bun. Daca nu lasa nici o umbra inseamna ca lumina este insuficienta.

Ex. fereastra vestica, dupa amiaza, protectie aplicata pe fereastra si perdea incarcata = > pentru orhideele Phalaenopsis din spatele perdelei este prea multa lumina (soare direct) = > accelerarea deschiderii bobocilor, caderea rapida a florilor, decolorarea florilor noi, tendinta de udare in exces.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am pus toate phalenopsis la o fereastra pe rasarit. au soare cam 2-3 ore dimineata, in rest au lumina buna si vad ca le place mai mult aici. Miltoniile le-am pus in sufragerie, care e la apus, pe calorifer, deocamdata, in apropierea ferestrei au soare de pe la ora 13 pina apune insa le protejez cu transperantele, pe care le-am lasat intre-deschise.
in ce priveste Miltoniile nu stiu daca e cea mai buna amplasare dar n-am acum altceva.
iar puiul de cymbidium l-am pus in balcon, tot pe apus, dar e protejat de razele arzatoare de frunza unui anturium.
 

roxy

Member
eu le am pe toate in balcon (spre nord). phale, dendrobium si cattleya sunt pe un raft si nu le bate decat putin soarele dupa 6. cambria are putin soare si dimineata dar pe la 7-8. vad ca le merge bine deocamdata
 

radu

Member
Va rog mult, as avea nevoie de un sfat in privita amplasarii orhideelor Phalaenopsis !
Datorita numarului prea mare de plante, si faptului ca geamul da in partea de vest, geam la care perdeaua e trasa total datorita citricelor, Phalaenopsis-urile( 14 buc.) sunt asezate acum pe pervazul geamului si au soare care bate direct pe orhidee de la ora 15-16 pana la 20. Din ce a scris mai sus Cornelia, am inteles ca geamul trebuie umbrit, dar nu pot din cauza celorlalte plante care chiar au nevoie de soare.
Si acum vreau sa va intreb, as mai avea posibilitatea sa le pun pe o etajera chiar in coltul camerei (pe peretele lateral al geamului), loc in care soarele ajunge mai rar . Credeti ca e destula lumina, daca soarele n-o sa mai bata pe ele ? As incerca si testul propus de Cornelia cu mana interpusa intre soare si plante, dar cum nu prea bate soarele pe acea etajera, va intreb credeti ca o sa aiba destula lumina, daca soarele n-o sa mai bata pe ele ?

Multumesc anticipat !
 

radu

Member
Am uitat sa precizez, m-am referit strict doar da Phalaenopsis-urile inflorite, deci doar la cele cu flori si boboci !
 

karmenutza

Member
RAdu, pai si cele care nu au acum flori si boboci, intr-o zi vor avea. Sau, daca nu au suficienta lumina nu vor avea. :)
Eu pe ale mele si cu flori si fara flori le tin pe pervaz direct ;a o fereastra nordica. Vine un pic de soare piezis pe ele dimineata vreo ora dar pe sarite, adica pe vreo 2-3 frunze.
Toate ferestrele le ai la vest?
 

radu

Member
Pai asta e problema, fiindca toate ferestrele imi sunt spre vest. Deci pe pervaz n-o sa le mai pot tine , fiindca bate soarele direct pe ele de la ora 15 pana la 20. Dar o posibilitate ar fi, se le pun pe acea etajera in coltul camerei pe peretele perpendicular cu cel al geamului, si la distanta de geam de 1 m. E mai bine asa ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am orhidee pe pervazul dinspre vest. Si o duc la fel de bine ca si orhideele aflate la ferestre cu alte orientari. La fel ca si celelalte au facut tije florale noi, deci nu au probleme din cauza orientarii. Singura diferenta: trebuie sa le ud mai des. :) ;-)
 

radu

Member
Asta deocamdata, dar la vara !?
Tot nu-mi raspunde nimeni ? Daca sunt la un metru de geam, dar nu in fata ferestrei ci pe peretele lateral, si nu bate soarele pe ele, iar referitor la testul cu mana : au o umbrire partiala.E mai bien decat la soare ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca au suficienta lumina acolo unde doresti sa le pui, cred ca e ok sa le muti. Oricum, se pare ca nu ai alta optiune. Pe ale mele si la vara le voi tine tot acolo. Daca au suficienta umiditate, nu cred sa aiba probleme.
 

Edelweiss

Active Member
Eu am toate ferestrele spre sud si o terasa inchisa spre vest. Mie imi mergeau foarte bine orhideele care "cereau" lumina. Testul cu mana e foarte bun. Important este sa prindem o zi insorita si sa testam toate ferestrele si locurile.
In special pentru phalaenopsis agatam in zilele insorite in fata geamului o pana/ fata de masa alba. Nu lasa soarele sa treaca dar lumina era suficienta. Problema mea era iarna, caci nu aveau lumina suficienta si nu stiam ca lumina soarelui se poate suplini cu niste becuri speciale.
 
Sus