Amicii Rozelor si Stefan Wagner

Tina

Active Member
Cei interesati de a deveni membrii unei asociatii care se ocupa de trandafiri, pot apela pentru informatii la: rosarom@wavenet.ro

Asociatia editeaza bianual o revista despre trandafiri. Membrii sai o primesc in contul cotizatiei anuale.
 
A

Anonymous

Guest
Este o personalitate de la care avem multe de invatat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tot respectul pentru eforturile depuse. Un om cu adevarat pasionat.

Unde sunt ceilalti? :|
 
A

Anonymous

Guest
Aveti idee cum putem procura trandafiri din cei produsi de domnul profesor Stefan Wagner?
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc,de fapt am si comandat de la ei,dar nu stiam ca acei trandafiri sunt cei creati de dl Wagner.
 

mirelush

Member
Defne, doar cativa trandafiri comercializati de Rosafruct sunt creati de dl. Wagner. Din cate stiu eu urmatorii sunt sigur " copii lui ": Golden Elegance, Simfonia, Foc de tabara, Rosabunda, Rusticana .
Are multe alte soiuri create , dar nu se gasesc pe piata.
 

mymo

Active Member
Lili stie multe despre subiectul asta,cand o sa intre cu siguranta va da mai multe detalii :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc frumos,stiam ca unul purta numele sotiei sale.
 

mirelush

Member
Defne a spus:
Multumesc frumos,stiam ca unul purta numele sotiei sale.
:rofl: :rofl: :rofl: un trandafir creat de domnia sa poarta numele meu. I-am scris ca vreau sa achizitionez cativa butasi din acel soi si nu-l gasesc nicaieri la vanzare, iar dumnealui s-a oferit sa-mi trimita.
De-abia astept sa vina vara si sa infloreasca. Nu e un trandafir spectaculos, dar ce conteaza ... :)
 
A

Anonymous

Guest
:rofl: :rofl: :rofl: ...si ce asta este un criteriu ??? asta nu exclude apriori faptul ca nu esti sotia domniei sale. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lili este inscrisa in asociatie si orice detaliu despre aceasta va poate da in cunostinta de cauza .
Inscrierea in aociatie nu necesita nici un efort financiar deosebit si inca o mentiune:atentie la tepi ............... :wink:
 

lili

Member
Defne a spus:
Multumesc frumos,stiam ca unul purta numele sotiei sale.
Este vorba de soiul Judit din clasa floribundelor.Un trandafir galben si nu intamplator asa....deoarece sotia maestrului adora culoarea galbena. A fost creeat in anul 1996.


Primul trandafir creeat de maestrul Stefan Wagner se numeste Foc de tabara (1970) , rosu ca focul si usor salbatic. Au urmat:Rosabunda, Auriu de Cluj, Rosagol,Rosadoll,Rosatop Nostalgica, Mirela, Nobilia sau Splendid, Perla Transilvaniei si multi altii.
Pentru cei care doresc sa se incrie in Asociatia Amicii Rozelor din Romania se pot adresa direct Dl.dr.ing.Stefan Wagner :0264-433264 sau 0745-518398 sau web/site rosarom@wavenet.ro. Aceste informatii mi-au parvenit din Revista ROSARIUM.
Daca aveti intrebari va raspund cu mare placere :hug:
 

lili

Member
mirelush a spus:
Lilisor, si eu m-am inscris in asociatie :D
Ma bucur!!!!! :wink: :hug:
Acest lucru ajuta la bunul mers al asociatiei , continuitatea ei peste ani si ani si nu in ultimul rand un sprijin financiar ,asa mic cum este el- cotizatia!!!! :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De obicei,multi membrii ai asociatiei,sunt prezenti la Expozitia de trandafiri de la Ciumbrud,la 3 km de Aiud.Timpul zboara si azi-maine e din Expozitia,asa ca hai,adunati-va iubitori de trandafiri!
 

mirelush

Member
iudit a spus:
De obicei,multi membrii ai asociatiei,sunt prezenti la Expozitia de trandafiri de la Ciumbrud,la 3 km de Aiud.Timpul zboara si azi-maine e din Expozitia,asa ca hai,adunati-va iubitori de trandafiri!
Ma bate un gand sa vin. :D
 
Sus