Amenajarile anului 2015

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Idei,plantari,rondouri,ghivece,alei,etc...etc...toate pe care le aveti in minte scrieti-le aici.Ne intereseaza tot ce faceti in gradini ca sa invatam unii de la altii.

Sa incep eu.:blush:
Fiindca in satucul meu de langa Bucuresti primarele nostru drag :finger: s-a hotarat in sfarsit sa bage apa curenta :fubar: trebuie sa sap toata gradina la primavara :cry:.Teava ar trebui sa treaca taman prin mijlocul ei:( dar vreau sa fentez si sa conving copartenerul meu de existenta sa sapam doar pe marginea gradinii sa nu deranjez chiar toate plantele care s-au facut mari si frumoase. .:mad:
Ma asteapta o primavara ....fierbinte :cool:
 

belisima

Well-Known Member
opaaa, ce avansati sunteti , Gabiuta :smirk: si noua ne-a bagat dom' primar care este apa, dar eu nu m-am racordat, ca nu am avut nevoie, deocamdata, dar copartenerul meu insistaaa:angel:
eu am planuri multe....si putinta redusa, vreau sa mai amenajez un loc unde ne adihnim noi , sa fac o pergola la un alt loc mai extins, ca pt musafiri........am vazut niste scaune de gradina super la baumax , poate pana la primavara.....:tmi: in rest mi s-a pus pe niste ghivece mari cu hortensii, tot pt locul asta...si cam asta,ne rugam de sanatate!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Belo...eu astept momentul asta de ani buni din cauza calitatii apei pe care o am acum cu toate filtrele existente.Cel mai important e ca voi scapa de calcar.Sper sa ne tina spinarile,picerili si varsta frageda :p sa realizam ce ne-am propus.
Hai ca de sapat 30 de m de sant gasesc oameni dar de pus la loc plantele noi trebuie sa le punem :cry:.Bucurie si tristete in acelasi timp.
 

elianna

Well-Known Member
Buna ideea topicului, sa avem la ce gandi toata iarna:)
Am si eu ceva planuri pentru anul viitor si va trebui sa incep din aceasta toamna. Modificari mari nu fac dar trebuie mutate niste plante ca sa-mi mai incapa ceva trandafiri. Inca nu au definitivat proiectul dar sper ca vremea sa tina cu mine ca deocamdata nu pot muta nimic. Nici n-am cazut de acord cu ai mei pentru ca trebuie sa reduc din gazon si nu prea sunt de acord. Dar cum eu sunt cea care ma ocup de gradina, inclusiv de "gazonul lor" sper sa ma descurc:)
Mai vreau sa definitivez zona in care a stat asta vara piscina pentru nepoti unde gazonul oricum nu mai este dar aici e ceva mai complicat ca am nevoie de ajutoare si ceva materiale. Am niste idei dar inca ma gandesc ca se poate face si in primavara.
S-ar putea ca iarna, neavand ce face in gradina, sa-mi vina si alte idei dar nu prea multe ca deh! tineretile s-au dus;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Singurul meu plan in ce priveste gradina e sa nu-mi fac planuri. >:) Gabiuta isi doreste apa curenta pentru gradina sa, iar eu opusul. Pana nu reusesc sa forez un put, orice plan ce vizeaza gradina e in asteptare. Ma multumesc cu plantele care au rezistat pana acum cu cata apa primesc de sus. In rest irig multiplele plante de ghiveci ce umplu curtea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te inteleg perfect Adino :gailardia: .
Chestia cu apa (sau mai bine zis putinatatea ei si calcarosenia :mad: ei chiar de la put) m-a macinat ani de zile asa ca zau ca sunt fericita si injuraturile catre primarele care este sunt diminuate.Nu mult :talking: doar cu una :giggle:
 

jkati

Member
In vara am taiat un nuc mare si batran.Pe locul ramas liber vreau sa fac un strat de bulboase(3 in1) adica voi pune zambile, lalele si allium,. Restul planurilor nu sunt concretizate, e nevoie de multa munca de lamurire.....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ai reusit sa scoti si radacinile nucului? Pe mine tare ma macina problema cum sa scap de buturuga, dupa ce un pom nu mai e. Pentru ca desi castig spatiu, tot ma limiteaza in optiuni.
 

jkati

Member
Nici n-am incercat. Era imposibil. Amlasat buturuga de70-80 cm si am sapat terenul cat s-a putut. De aceea nu pun alte plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am buturuga lasata de la caisul taiat .Dar a aparut langa ea un alt cais din samburii cazuti anul trecut.Nu stiu cat va impiedica desvoltarea mititelului buturuga ramasa.:wondering:
Buturuga oricum nu o pot scoate ca e destul de barosana.
 

danceonline

Member
Pe mine tare ma macina problema cum sa scap de buturuga, dupa ce un pom nu mai e. Pentru ca desi castig spatiu, tot ma limiteaza in optiuni.
Am incercat cam tot ce se putea in versiune "amator" ...
Cea mai SIMPLA metoda pe care am aplicat-o a fost sa o tai la 5-10 cm sub nivelul solului si sa o acopar cu pamant (dupa ce in prealabil am "scarificat-o" cu drujba); nu a mai drajonat si pare sa se dezintegreze ;-)
 
Sus