Amenajare stancarie

mg

Member
Ar fi interesant daca cei ce au facut asa ceva , ar spune ce plante au constatat ca sint mai ok , care trec mai usor peste iarna , ritm de crestere ...adica mai multe informatii si poze daca se poate .
Am facut rost de un " munte " de pietre si intentionez ca in primavara sa incep amenajarea unei parti a gradinii prin transformare in stincarie/ rocarie . Orice sfat si idee este buna .
 

veretregn

Active Member
mg a spus:
Ar fi interesant daca cei ce au facut asa ceva , ar spune ce plante au constatat ca sint mai ok , care trec mai usor peste iarna , ritm de crestere ...adica mai multe informatii si poze daca se poate .
Am facut rost de un " munte " de pietre si intentionez ca in primavara sa incep amenajarea unei parti a gradinii prin transformare in stincarie/ rocarie . Orice sfat si idee este buna .
Eu de trei ani mă tot chinui cu stâncăria mea. În fiecare an a trebuit să o iau de la început din cauza precipitațiilor extrem de ridicate de aici. Dintre plantele care au rezistat fără probleme:

Dianthus deltoides, Dianthus carthusianorum, Iris pumila, Iris reticulata, Scilla siberica, Rozmarin, Phlox sublata, Saponaria ocymoides, Satureja montana, Allium ursinum, Tulipa tarda, Crocus tommassinianus, Thymus serpyllum, Primula auricula, Armeria maritima.

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... d17d48bd9d
 

mg

Member
Foarte frumos .! Pina in primavara imi voi face o lista de plante posibil a fi plantate . Din pacate amenajarea cred ca va dura doi ani din cauza timpului . ....
In primavara cind se va usca voi incepe amenajarea si este posibil sa depasesc perioada optima de plantare la unele plante . Ce voi gasi sau comanda am sa incerc sa le pastrez in ghiveci pina cind amenajez terenul , deci zero sanse sa termin anul viitor . Daca apucam in toamna asta sa fac eliberarea terenului , plantarea unor conifere pe care le doresc si pregatirea stincariei era mai simplu .
In fine , gradina este ceva viu , asa ca schimbarile sau durata nu ma sperie .
 

veretregn

Active Member
mg a spus:
Foarte frumos .! Pina in primavara imi voi face o lista de plante posibil a fi plantate . Din pacate amenajarea cred ca va dura doi ani din cauza timpului . ....
In primavara cind se va usca voi incepe amenajarea si este posibil sa depasesc perioada optima de plantare la unele plante . Ce voi gasi sau comanda am sa incerc sa le pastrez in ghiveci pina cind amenajez terenul , deci zero sanse sa termin anul viitor . Daca apucam in toamna asta sa fac eliberarea terenului , plantarea unor conifere pe care le doresc si pregatirea stincariei era mai simplu .
In fine , gradina este ceva viu , asa ca schimbarile sau durata nu ma sperie .
Eu consider ca lista de plante este importanta. Nu neglija insa topografia. A fost gresala mea. Am ales plante de stancarie. Insaam fost mereu preocupat mai multe de ele decat ina le asigura conditiile quasi ideale. Si de acolo au aparut problemele. O gradina de stancarie este o lucrare foarte scumpa si poate ca amenajarea ei necesita cativa ani. Plantele sunt in general foarte scumpe.
inainte de a incepe as alege cu mare grija locatiasi as as faceo ierbicizare prin aplicarea unei folii negre de polietilena impermeabila. Odata pe luna as ridica folia si as uda serios suprafata respectiva pentru a stimula germinatia buruienilor. Apoi as acoperi din nou. Foarte multe gradini de rocarie esueaza din cauza buruienilor care se stabilesc intre pietre si apoi devin dificil de controlat.
 

miki70

Active Member
Asta am patit eu, zona cu plantele de rocarie mi-a fost invadata de un trifoi mic rosu care isi arunca semintele de cate ori incercam sa-l smulg. S-a facut covoras :x
 

veretregn

Active Member
Edelweiss a spus:
din acela am si eu in balcon intr-o jardiniera; o adevarata pacoste, parca e extraterestru... :|
Este un oxalis (Oxalis stricta, Oxalis fontana, Oxalis europaea). Nu este trifoi. Dacă ar fi fost trifoi ar fi adus un aport de azot, însă este doar un consumator de resurse din sol. Formează o rețea rizomatoasă și de aceea este greu de stârpit. În plus înflorește și se însămânțează rapid.
 

DANIELA06

Member
Pentru starpirea buruienilor in general,este o solutie albastra,cred ca ierbicid total se numeste,la sticlute de 100 ml si 500 ml.Eu am flosit de 500 in spatele casei,desi nu e nimic ma omorau buruienile si am scapat de ele.Sotul meu a pulverizat cu pompa din aia mare de stropit.Acest ierbicid ataca buruienile prin frunze deci daca protejezi bine trandafirii poti da linistita pe toata suprafata.Eu am fost multumita de el.
Aaa,si se poate planta pe teren la scurt timp ;-)
@mymo, erbicid total nu este , ce scria pe sticluta ?
 
Sus