Amenajare stancarie

carmenushka

Active Member
Am facut si eu in week-end o amenajare cu pietre si vase de lut gasite prin magazia bunicilor. De-acum mai am sa o impodobesc cu plantute adecvate. Nu e tocmai o stancarie dar decoreaza frumos un colt de gradina si am scapat si de valul de pamant ramas de la sapatul fosei
 

coral

Member
Multumesc pentru aprecieri,la mine deocamdata stancaria e verde,am ocupat pana acum locul cu arbusti pitici,ierburi decorative si cateva suculente,plus ceva plante anuale.Culoarea o dau abia la anul cand voi achizitiona plantele perene cu flori.E,dar mai e pana atunci!
 

taia

Active Member
Alfa,arata superb floricelele tale !
Coral,tuful calcaros a pus stapanire pe mintea mea. :rofl: :rofl: :rofl:
Am cateva bucati,dar vreau sa fac o incursiune prin zona voastra ( acolo e "patria"lui ),si sa mai aduc in gradina niste exemplare.Am cateva idei (pe hartie) si mai multe in minte ( in asteptare ),de aranjamente cu acest fel de pietre.Sunt fenomenale,mai ales ca se poate planta direct in ele.Pana in toamna sper ca ma voi hotara ce si cum,si o sa purced la treaba.
 

kerkyra

Well-Known Member
M-am intors aseara dupa o minivacanta petrecuta la Cheile Nerei si pe drum am facut un scurt popas pe malul Minisului, unde ce credeti ca am adunat? Pietroaie :rofl: Ma batea si pe mine gandul de o rocarie, asa ca primul pas l-am facut: am pietrele. Acum ramane sa stabilesc unde le amplasez (probabil la soare), cum le asez, ce plantez in ele... Cum sunt novice la acest capitol, o sa citesc pe aici si astept si sfaturi. Voi face si poze cu pietrele.
Deocamdata am ceva phlox pitic de la Sigrid, de anul trecut, poate mai fac rost de ceva sedum, o sa vreau si portulaca acolo... Si mai vedem.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai mult decit rezonabile dar trebuie de vorbit ca multe nu le mai au in stoc ACUM dar primavara oferta e foarte bogata.
Plus ca sedum diversificat are si Levi de la PlantShop la vinzare si fel de fel de alte plante de stincarie.Succes.......
 

kerkyra

Well-Known Member
Stiam eu ca pot conta pe tine. Si, daca mi-ai intins un deget, iti iau mana... poate treci sa vedem unde si cam cum sa asez bolovanii :rofl:
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
Stiam eu ca pot conta pe tine. Si, daca mi-ai intins un deget, iti iau mana... poate treci sa vedem unde si cam cum sa asez bolovanii :rofl:
OK, pt WE am planificata o vizita la bolovani :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Sigrid, am fost cateva zile in Sasca si tare lung mi s-a parut drumul :D
Oricum, nu am ajuns in zona ta dar crede-ma ca m-am gandit la cabanuta ta de pe Semenic, cand admiram frumoasele peisaje de pe chei.
M-ar bucura daca mi-ai pastra cateva seminte de floare de colt, chiar le admiram in rocaria lui Alfa, cred. De la tine am phloxul care tare frumos a fost si anul acesta :wink:
Rocaria va fi una micuta, la soare, ca nici pietre foarte mult nu sunt (pareau mai multe cand le-am carat in masina :) ), nici mult loc nu e.
 
Sus