Amenajare gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Super Doinito!Minunat!Mai ales ca te rasfata si o lewisia :rofl: .........ai si leganus.Esti grozava !!!.
 

cllara78

Member
Este absolut superb GHIA!Daca nu te superi,in sacul de plastic roz ce este?Am primit si eu de la cineva tot asa grupate si nu stiu ce tb facut cu ele.
 

ghia_don

Active Member
Multumesc, mai am de lucru, dar cind va fi gata...atunci sa vezi :)

Cllara, ce se vede in ladite sint cannele mele care asteapta sa fie plantate. Daca ai mai multi muguri la o tufa poti s-o dasfaci usor si plantezi rizomii separat .
 

crisili

Member
Cine ma ajuta si pe mine sa amenajez gradinuta din fata casei? Este cam minuscula ea (cam 2m latime pe 3m lungime) dar cred ca poate iesi ceva frumos cu ajutorul vostru expert. Cam asa arata:
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... hjX_ph.jpg
Ce m-ar interesa pe mine ar fi sa am gradina inflorita pe tot parcursul anului. In nestiinta mea as zice ca primavara am cam acoperit-o. Am pus ghiocei, o primula, cateva narcise pitice, zambile si lalele. Cred ca pana prin luna aprilie am flori nu? De aici insa m-am pierdut :oops: . As avea nevoie de o lista cu flori pentru fiecare luna a anului sau macar pe anotimpuri. Ideea ar fi sa fac o lista cu plante care sa infloreasca pe rand, cate doua trei specii odata iar cand se trec acestea sa urmeze altele si tot asa dar avand spatiu atat de mic trebuie sa ma limitez la cele mai micute. Am mai pus si o vie care formeaza un fel de arcada acum: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... yaq_ph.jpg
In fine, orice sfat este foarte bine venit. Va multumesc de pe acum
 

zamfira

Member
Bujorii infloresc in mai (la noi )D ) , irisi ..
Poti sa pui , daca e zona insorita, cateva tufe de trandafiri si apoi sa semeni flori de vara - craite, impatiens de gradina, carciumarese, mirabilis, ochiul boului, ..toate infloresc toata vara , pana la prima bruma .
Eventual poti pune si dalii , depinde de spatiu (care zic eu e destul de mic )
Chir muscate clasice , le place mult in gradina .
 

crisili

Member
Am notat, multumesc. Intr-adevar locul este foarte mic, de aici si problema mea. Ma gandesc ca trebuie sa planific foarte atent astfel incat florile sa iasa pe rand ca sa aiba loc toate. La o tufa de bujori ma gandisem si eu insa nu stiu ce sa fac cu ea dupa ce trec florile ca sa fac loc la urmatoarea etapa.
 

zamfira

Member
crisili a spus:
A La o tufa de bujori ma gandisem si eu insa nu stiu ce sa fac cu ea dupa ce trec florile ca sa fac loc la urmatoarea etapa.
Eu le leg , ca sa nu stea labartate si le tai , dar las 2-3 frunze pe fiecare tulpina ,ca sa se paote dezvolta pt anul urmator .
 
eu ii aveam sub bolta de vie, cand tundeam via pt coacere ii tundeam si pe ei , acum curtea s-a modificat ,spun copii ca nu mai e in trend sa ai balarii prin curte , au ras totul si au semanat numai gazon ,isi vor monta un gratar mare acolo si atat
 

Cornel

Member
crisili a spus:
ce idee buna cu legatul .... cand se pun bujorii? si cum?
O metoda de inmultire ar fi prin despartirea tufelor, toamna(sept-oct) cu atentie sa nu distrugeti mugurii floriferi. Plantarea se face in zone luminate si aerisite la 5-10 cm adancime, nu mai adanc pentru ca se intarzie inflorirea, cu musuroire iarna daca in zona sunt temperaturi foarte scazute. In acest caz primavara dezmusuroiti obligatoriu.
 

Cristiana

Member
fixpix a spus:
zau nu mai stiu ce sa aleg.... ca sa va inaginati... casa parintilor e intr-o comuna, nu e drumul principal ci unu paralel cu principalu, drumul e cu pietre, si de la drum pana la casa noastra este un teren lat de vreo 20 10-15 m si lung de vreo 20-25.

in curte, in fatza casei, mai este un teren care e tot cu ceva pomi, plante puse de mine, etc.. si in curte avem deja vreo 10 tufe mari de trandafiri.

in gradinutza din strada... parca nu as mai pune din astia care se fac mari... cam ocupa prea mult spatiu... si nu sunt tot timpul infloriti - au dupa cate am vazut eu, perioade cand sunt foarte infloriti si apoi o perioad goala...

in gradina din strada as planta tot felu de plante mai ales perene sa nu am baiate de cap cu seminte etc, si asa... cat mai multe... sa dea aspectu de "english cottage garden" ... adica de toate, aglomerate, dar care sa arate bine ca amsamblu.

poate trandafirii pitici ... sau ceva care face multe flori si tot timpul ???

idei ?
 

Cristiana

Member
rem_2007 a spus:
Trandafirii mei pitici albi - nu vorbesc despre ceilalti deoarece au fost plantati in primavara - au fost infloriti 90% din perioada calda.
Flori frumusele perene care raman inflorite mai mult timp ar fi:
nepeta musini -
galbenele -
Stachyis byzantina/jales, decorativ prin frunze -
cosmos bipinnatus/mararite -
cineraria maritima -
 

blue_wings

New Member
In toamna asta am inceput si eu sa lucrez la amenajarea gradinii, insa va dura mult. Ca spatiu, are o latime de 14 metri si o lungime de 50 metri. Am si un lac de 8x8 metri ce trebuie reamenajat.

In toamna asta vreau sa plantez pomisorii si plantele care cresc greu: braduti, tuia, plantele agatatoare (parthenocissus, iedera, lonicera), arbustii, si poate reusesc sa fac rost si de un artar.

Problema este ca spatiul este foarte mare si nu prea am idei ce plante sa pun in gradina. Poate reusiti sa ma ajutati cu idei de arbusti si pomisori cu flori sau frunze decorative.

De unde as putea face rost de wisteria? Prin magazine nu am vazut.
 
Trebuie sa plantez si eu maine rasadurile mele. Nu stiu cum sa le grupez. Am urmatoarele: carciumarese inalte(6o-80 cm), ochiul boului, tufanica, dalia variabilis (gherghina), imortele (flori de pai), buna dimineata, gura leului. Vreau sa le pun in fata blocului. Am spatiu destul... latime cam 6 m si lungime vreo 20. Sa le amestec? Sa le pun separat...sa fac un cerc numai cu gura leului, un triunghi cu ochiul boului...Da-ti-mi idei va rog mult.
 

baby_blues

Member
blue_wings a spus:
In toamna asta am inceput si eu sa lucrez la amenajarea gradinii, insa va dura mult. Ca spatiu, are o latime de 14 metri si o lungime de 50 metri. Am si un lac de 8x8 metri ce trebuie reamenajat.

In toamna asta vreau sa plantez pomisorii si plantele care cresc greu: braduti, tuia, plantele agatatoare (parthenocissus, iedera, lonicera), arbustii, si poate reusesc sa fac rost si de un artar.

Problema este ca spatiul este foarte mare si nu prea am idei ce plante sa pun in gradina. Poate reusiti sa ma ajutati cu idei de arbusti si pomisori cu flori sau frunze decorative.

De unde as putea face rost de wisteria? Prin magazine nu am vazut.
Daca pui o poza imi dau si eu cu parerea. :D
 
Sus