Amenajare gradina - cameliasimona

cameliasimona

New Member
Eu sunt o novice in arta gradinaritului si din cauza asta am propus tema asta..As avea nevoie de sfaturi in privinta soiurilor de plante si flori ce as putea sa le pun in gradina mea( :rofl: care e cam goala)..Daca puteti sa imi dati sfaturi cu ce as putea sa incep si cand,astfel incat usor-usor sa am o gradina frumoasa,cea mai frumoasa :oops: ..
Incepand cu flori de primavara si terminand cu toamna tarziu..Ce ar trebui sa imi achizitionez sa am mereu flori inflorite...
va multumesc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, pana la flori, trebuie sa te gandesti care e structura gradinii tale: alei, pomi, gard, chiosc, gratar, bazin etc. Gandeste-te ce vrei de la gradina ta. Abia dupa aceea vin florile, care mai pot fi schimbate, mutate, grupate.
 

Blitz

Active Member
cameliasimona: in primul rand cat este de mare gradina ta (o suprafata aproximativa, nu trebuie sa faci planimetrie :wink: ), cum este expunerea la soare, ce plante ai deja- poate si cateva poze n-ar strica.

Bine ai venit pe la noi :D
 

lelia

Well-Known Member
Camelia,deja poti incepe sa achizitionezi si sa plantezi bulboasele .Eu iubesc foarte mult florile de primavara , daca vrei si iti plac poti incepe cu : ghiocei ,crocusi ,narcise ,zambile ,lalele ,anemone,irisi ,apoi crini ,alium ,cale ,ixia ,trandafiri ,crizanteme ,alte plante perene si anule si diferiti arbusti .
Iti faci o idee cam ce -ti doresti in gradina ,apoi un plan ,cumperi si plantezi iar in primavara vei vedea primele rezultate .
Cu siguranta persoanele pricepute in amenajarea gradinilor ,vor veni cu sfaturi .
Eu am enumerat doar cateva plante in ordinea infloriri lor si pe care eu le am in gradina .Mi-as dori multe insa am o gradina micuta ........

Spor in realizarea gradinii perfecte ! :D
 

cameliasimona

New Member
:? ..si cum ar fi mai bine?sa postez niste poze cu gradina asa cum e acum?sau sa imi fac eu un plan?..ma gandeam ca ar fi super sa facem un fel de brainstorming..
:oops: adica super pentru mine,ca eu nu prea am idei personale,decat niste schite iar daca ma uit pe poze.. :cry: le vreau pe toate..
 

cameliasimona

New Member
wow..va multumesc..am crezut ca nu o sa primesc raspunsuri..:( si ca plictisesc..PROMIT ca o sa fac poze si o sa le postez.. :indragostit: ..imi vine sa dansez de bucurie..nu va imaginati ce subiect greu e pentru mine.. :dans: :dans: :dans: :dans: :dans: :dans: :dans: :dans: :dans: :visator: :visator: :visator: :visator: :visator: :visator: :visator: :visator:
 

mihai63

Member
Intai fa tu un plan al gradinii,cu alei, cu puncte de interes(gratar,iaz,cotet de gaini,etc,etc) si dupa aceea bagam noi o gandire.
Sigur te vom ajuta,dar trebuie sa ne dai niste repere si bineinteles si poze,ca sa ne facem o idee asupra terenului.

P.S.Nu vreau sa te dejamagesc dar sa stii ca nu exista gradina perfecta.
In fiecare an vei dori sa schimbi ceva :rofl:
 

Blitz

Active Member
In primul rand pune niste poze cu situatia actuala si eventual ceva dimensiuni. Brainstorming putem face, am avut in primavara si un miniconcurs "vreau sa fiu peisagist", dar ca sa te ajute cei care se pricep, le trebuia informatii despre:
- cum este acum
- cum vrei sa arate
- de cat timp (si bani) dispui ca sa iti faci gradina si apoi s-o si intretii.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ai sa vezi cati vom sari in ajutorul tau si ce gradina perfecta vei avea in cativa ani :D
Sa inceapa brainstormingul :D
 

cameliasimona

New Member
:hug: promit cat pot de repede,zilele astea,sa postez pozele cu situatia actuala..
:oops: va multumesc din suflet..miiiii de pupici
 

Blitz

Active Member
mihai63 a spus:
Intai fa tu un plan al gradinii,cu alei, cu puncte de interes(gratar,iaz,cotet de gaini,etc,etc) si dupa aceea bagam noi o gandire.
Sigur te vom ajuta,dar trebuie sa ne dai niste repere si bineinteles si poze,ca sa ne facem o idee asupra terenului.

P.S.Nu vreau sa te dejamagesc dar sa stii ca nu exista gradina perfecta.
In fiecare an vei dori sa schimbi ceva :rofl:
Mihai, ai perfecta dreptate :rofl: :rofl: :rofl: cu schimbatul :rofl: :rofl: :rofl:

Desi: gradina perfecta este cea care iti place :D

Sunt curioasa sa vad pozele de la colega noastra noua :D
 

cameliasimona

New Member
M-am intors.. http://camelia1234.sunphoto.ro/gradina_mea
Am facut pozele saptamana asta..:)..Dupa cum vedeti am pus la prins niste trandafirasi :D ..Si am folosit trucul cu boaba de grau..In principal m-am gandit ca ar fi bine sa pun niste pomi fructiferi,sa fac o mica livada..Am vorbit cu un domn,foarte dragut,care s-a oferit sa ne ajute..El altoieste toate soiurile in pui de corcodus..Dar o sa ii punem abia la toamna..:(..
In celelalte poze,o sa incerc sa fac altele mai "profi",este gradinita actuala din fata casei..am un pui de magnolie,iar restul o sa dispara,inclusiv vita de vie..Ne-a fost mila anul asta si nu am avut timp sa punem altceva.
Aaaa,si mai am corcodusul acela mare si batran,care tot asa,nu avea alta soarta decat sa dispara,DARRR mi-a venit o idee,geniala,si aceea ca o sa ii lasam trunchiul si cateva craci la jumatate si o sa plantez glicina la radacina lui..
Astept parerile voastre cu mult interes..Va multumesc.. :)
 

tranda09

Member
Camelia, vine in curand primavara si trebuie sa incepi amenajarea gradinii. Ai hotarat daca vei avea o mica livada, gradina de legume, de flori, gratar si loc de relaxare? Ideea cu glicina este buna.Sau poti pune trompeta ingerului ( campsis radicans).Cred ca trebuie sa umbli si la coltul unde ai liliac. Trebuie scos ceva din el si dat o forma. Ai grija, plantele cresc in timp, sa nu te trezesti cu o "padure" asa cum am eu acum, fiindca in 2005 nu stiam aproape nimic despre amenajari. Este cel mai important pas acest inceput de amenajare.
 
Sus