ambitie pe ultima suta de metri

macaleandra

Member
Bine v-am gasit,

Ii multumesc lui cory-helen pentru sugestia de a deschide un topic aici.

Am un plan usor ambitios de a renova casa parintilor mei si a aranja curtea chiar si numai pentru un sezon. Parintii mei nu sunt in tara si imi doresc mult ca surpriza sa fie foarte placuta; m-am incarcat cu multa ambitie, planuri si dorinta de frumos.
Casa este situata la 10 km de Satu Mare practic intr-un satuc ( oficial cartier).

Din pacate vremea e cam tarzie, mi-e teama ca nu vor rasari floricelele plantate si mi-ar prinde tare bine niste sfaturi din partea voastra.

Mai jos sunt cateva poze astfel incat sa va faceti o idee despre ce este vorba si o mica harta.


http://s642.photobucket.com/albums/uu14 ... /?newest=1

Abia prin mai mi s-au urcat piticii la cap si am inceput sa curat si sa sap la modul serios, mi-am facut o gramada de planuri atat de amenajare a casutei cat si a curtii. La momentul respectiv am plantat ce mi-a picat in mana....

Zona 1 este orientata spre nord, nord-vest, soare prea putin inainte de asfintit. In gradina vara sunt trandafiri si hortensii roz, am plantat bulbi de dalii ( sper sa rasara) si multe gladiole.

Zona 2- insorita-
a) in dreptul terasei( langa trandafirul rosu): tuberculi dalii ( plantati de o saptamana, erau incoltiti)
b) muscate drepte , intre ele rasaduri de ochiul boului primite din vecini si 2 copacei (erau uscati prin mai, acum au frunzulite) de salix integra.
c) ochiul boului, ceva tufe- nu stiu ce sunt, trandafirul galben si iar aceleasi tufe necunoscute ( din seminte, plantate acum o luna).
Spre trotuar pe toata zona sunt craite pitice portocalii.

Zona 3- semiumbra ( datorita vitei de vie si a casei din vecini). Aici am plantat tot felul de seminte din care n-a iesit nimic exceptand portiunea semanata cu flori de pai. Intentionez sa plantez hortensii albastre ( am sa incerc sa mentin culoarea), albe si petunii albe si respectiv mov ( ca albastre nu sunt).
Zona 4 - umbra, semiumbra- aici este o pompa de mana folosita din ce in ce mai putin, stratul de flori foarte umbrit din cauza lonicerei din zona 6. Langa fantana, in fata bucatariei sunt 2 hibiscusi mari cu flori rosii si o brugmansia maricica in ghiveci. Pe strat sunt 2 fire de cimbru si cateva zorele.
zona 4 e despartita de zona 6 printr-un gard pe care vreau sa pun jardiniere cu petunii sau alte flori.
Zona 5- a) semi-soare este si putina vie, solul nisipos, am plantat rasaduri de ochiul boului si 5 gladiole in culori pastel. Mai sunt niste tufe de primule.
b) umbra- pe margine niste tufe- fac ceva flori albastre, in rest ma gandesc la flori de gheata ( am semanat intr-o jardiniera, sunt marisoare) sau hortensii albe/albastre
Intre a si b in capat este o tufa de hortensie roz ( am uitat s-o trec pe harta)
Zona 6- soare- o tufa mare de lonicera, am mai plantat 11 bulbi de gladiole galbene si portocalii si 2 ranunculus galben.
Zona 7- idem zona 6 + zorele muuuuuuuulte roz/mov pe gardul dinspre vecini.
Aceste 2 zone sunt semanate a 3-a oara pentru ca iubitii mei caini au devastat tot, acum am ingradit cu sarma, din pacate sarma nu mi-a mai ajuns si pentru zona 8.

Zona 8- soare - sol fooooarte nisipos( in acel colt al curtii a fost depozitat nisip mai demult), 2 copacei salix integra mai ametiti si cam atat.

Mi-e teama ca zona 6, 7 sa nu fie prea goala si asta pentru ca am semanat foarte tarziu si nu stiu ce sa mai pun sau cum sa amestec culorile. Problema este ca acum e prea tarziu pentru seminte asa ca va rog pe cei mai apropiati de cluj daca aveti rasaduri de care va puteti lipsi sa-mi oferiti la schimb cu ce am sau voi avea in viitor.

Am cumparat cateva ghivece de petunii curgatoare- sunt mici dar vor creste si intr-un ghivecel am semanat lobelii curgatoare care cresc extrem de greu - au cativa mm. :cry:

Vreau sa mai fac rost de lastari din plantuta aceea curgatoare care se vede intr-una din poze, creste foarte repede si vreau cat mai multa, habar n-am cum ii spune.
La geamuri voi pune jardiniere cu muscate curgatoare ( n-am decat 4 si astia sunt puiuti) si altele cu petunii.

M-as bucura daca v-ati da cu parerea, daca m-ati critica si sfatui.

Este extrem de important pentru mine sa-mi duc planul la bun sfarsit, motivul l-am descris in prezentare, sper sa reusesc. Va rog sa ma incurajati !! :oops:

Cu multumiri,

Lavinia
 

macaleandra

Member
craitele mari nu mi-au rasarit nu stiu de ce , carciumarese, salvii la fel , margarete foarte putine, ma intreb daca pun acum seminte mai vad flori anul asta?
sau trebuie sa pun rasaduri?

pufuleti, banutei am semanati intr-o jardiniera, sper sa nu sufere la transplantare.
M-am gandit si eu sa mut brugmansia( datura) in curte insa locul in care as putea s-o pun e nisip amestecat cu lut, zona insorita....oare i-ar merge bine?

Multumesc pentru sugestii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
M-a impresionat povestioara ta si intr-adevar e pacat sa lasi locul acela de izbeliste :( .
Rasaduri.Acum rasaduri mai merg.In piete (si banuiesc ca si acolo se gasesc ) sunt inca tot felul de rasaduri de la pufuleti pina la petunii care se autoinsaminteaza.Tu vrei ca in doua-trei luni sa creasca toate ca Fat-Frumos!
Oricum urmeaza sfaturile Elfei ca zice de bine ca sa te poti incadra si intr-un buget cit de cit rezonabil.O gradina pentru a fi amenajata asa cum isi doreste fiecare "consuma" ceva banuti :) .
Nu stiu daca a pomenit cineva de tufanele de multe culori.Si hoste.Si ele ies repede si la toamna vor da bine mai ales in partea de nord.
Eu iti urez din inima succes si sa iasa asa cum iti doresti.Si inca ceva.Tine-ne la curent cu evolutia.Daca ai timp pune poze pe etape ar fi interesant de vazut si pentru altii.......In definitiv il putem lua ca un experiemnt pentru perioada de vara :D
 

macaleandra

Member
multumesc de sfaturi, sa vad ce rasaduri gasesc, m-am aprovizionat cu petunii si am sa incerc sa fac cateva aranjamente cu acestea.

Am sa fac poze in diferite stadii, sa vedem ce iese.
 

Ariana

Member
Poate p[entru inmiresmarea gradinii in locurile goale nu ar strica si niste busuioc (mai gasesti in piete).Poate cu ceva banuti ai putea achizitiona o forsthitzia sau o magnolie. Chiar daca nu infloresc acum sunt sigura ca la primavara isi vor aduce aminte de surpriza placuta. Astea sunt pe termen lung si ma gandesc ca ar arta ft bine. E doar o idee..
Spor la treaba si asteptam pozele!
 

macaleandra

Member
Iata ce-a iesit:

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 9860bzZFcx

Gradina a fost plina de culoare in mod deosebit in septembrie iar unele plante chiar au crescut ca si Fat Frumos :), chiar daca au fost plante comune, anuale si puse cam la intamplare in functie de cand si cum am primit seminte pe mine m-au bucurat enorm.
Cele mai placute surprize mi le-au facut Dalia galbena cu flori uriase si Brugmansia.

Gradina este un medicament antistres extraordinar, un adevarat elixir. Fara gradina si gradinarit ultimele luni ar fi fost pntru mine un cosmar. Multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine cu fapta sau cu gandul.

Sa aveti parte de gradini minunate in fiecare sezon!!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ai realizat o gradina foarte frumoasa. Felicitari. Dar nu ne-ai spus reactia parintilor tai :D
 

macaleandra

Member
Pentru concurs nu cred ca indeplinesc cerintele, gradina mea este doar de toamna... pe langa minunatiile ce le-am vazut aici paleste.

A fost o surpriza placuta pentru toata lumea, totul era....altfel :D
Contrar asteptarilor mele tata a fost cel mai impresionat si a admirat fiecare colt indeluuuung..
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu e obligatoriu sa fie poze pe parcursul celor 3 anotimpuri, am spus ca e de preferabil
eu zic ca indeplinesti conditiile
apoi, incercarea moarte n-are :wink:
oricum efortul tau e de apreciat :D
ma bucur ca le-a placut parintilor tai :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ma bucur ca au fost impresionati ai tai. Nici nu se putea altfel :wink: In fata frumusetii nu poti sa ramai impasibil :D
 

mirela06

Active Member
Felicitari Macaleandra. Sa-ti doresti mereu sa ai ceva mai mult si mai bun si sigur ti se va implini. Nu numai noi putem sa-ti dam sfaturi. Fiecare are cite o idee, dar cel mai adevarat stii tu, ce sa faci. Sunt sectiuni despre tot felul de flori. Daca intrii pe ele ai sa aflii atitea. Sa fii sanatoasa, sa-ti doresti sa faci minuni si sa ne tii la curent cu realizarile tale. :) :*
 
frumos,important e sa-ti placa tie si familiei tale ,de sfaturi ce sa zic ,sunt bune, daca pica pe ce ai vrea tu si familia ta , daca sunt posibilitati materiale si financiare sa le pui in practica , daca ai dispozitia necesara !!!!!
ma bucur pt realizarile voastre !!!! :D
 

cory_helen

Active Member
imi place mult ce-a iesit... felicitari... participa neaparat la concurs... incepe deja sa-i faci planuri pentru la primavara ca sa poti incepe din timp plantarile...

te pup ... :D
 
Sus