Amaryllis (Hippeastrum) part III

nick1971

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

nick1971 a spus:
michaela a spus:
Si eu procedez precum gabrielais , doar ca nu-i duc in beci ,ci in mansarda... Unii continua sa le apara frunzute,chiar daca au intuneric dar daca nu-i ud se usuca si intra in repaus. Nu-i scot sa-i tin in pungi... :eek:
Amaryllisilor(si apropos! e scris gresit numele topicului ;-) ) nu le place sa fie mutati/transplantati des.
eu i-am tinut in curte toata vara, nu i-am mai udat din august, foarte greu s-au lepadat de frunze :) iar acum 2 saptamani i-am scos din ghivece si i-am pus in pungi de hartie, separat. am gresit? :oops: vreau saptamana asta sa-i pun in pamant nou
dupa revelion m-am uitat in pungi sa vad ce fac si am constatat ca au aparut tijele. abia duminica am reusit sa-i plantez, in curand voi avea flori de la majoritatea, deci nu le-a displacut ca i-am scos si i-am pus la odihna.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
si eu sunt foarte incantata de amaryllisi. Am cinci bulbi si de la inceputul lui decembrie si pana acum am avut tot timpul cel putin o tija a unuia inflorita. Si inca nu au terminat.
 

nick1971

Active Member
nu aveti cu ce va lauda la capitolul asta? :)
ai mei au crescut in 2 saptamani ca Fat-Frumos, saptamana asta apar floricelele. din 11, doar 7 vor inflori, iar unul are din start 2 tije si nu le-am dat nici un fel de papa bun :) anul trecut.
 

ghia_don

Active Member
M-ati facut curioasa si m-am dus in inspectie in beci..amaryllisii mei inca dorm dusi, nu se vede nici o miscare la ei..
Ii mai vizitez peste vreo doua saptamini :D
 

nick1971

Active Member
a inflorit Lady Jane, dar mi s-a stricat aparatul foto :cry:
nu mai declanseaza blitz-ul si trebuie sa fac poze ziua, asa ca in week-end va arat :D
 

emilia68

Active Member
Draga Nicoleta! Sant minunati! :visator:
E o adevarata placere sa vezi asa minunatati intr-un loc! Multumim! :D

Ai mei inca nu s-au trezit! :(
 

nick1971

Active Member
cred ca am o pb cu calculatorul de-acasa, nu pot da copy/paste la coduri sa se vada direct imaginile, poza de mai sus nu stiu cum a mers :x
 

nick1971

Active Member
eu am cativa bulbisori obtinuti din seminte, implinesc anul asta 2 sau 3 ani, o sa va arat si poze zilele urmatoare :D
 
Sus