Amaryllis (Hippeastrum) part III

cornelia

Fondator
Membru staff
E frumos contrastul galben/verzui - rosu, dar ar fi fost si mai frumoasa floarea daca ar fi pastrat forma de la Pasadena. :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Daneee e o frumusete!Bravo tie ca ai reusit sa dadacesti asa o frumusete!
Mersi . Din ce stiu cred ca mai era cineva care a incercat , sa nu fi avut rabdare

Ii voi spune Fire Drop


 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , si din fericire are si doi pui langa el , acum sta in primul an afara si are deja frunzele late cat 2 degete :D
 
danero2004 a spus:
da , si din fericire are si doi pui langa el , acum sta in primul an afara si are deja frunzele late cat 2 degete :D
Foarte frumos, este o mare realizare. Din cate am citit pt a lua caracteristicile dorite (in cazul de fata sa fie cu flori duble cum ziceai) mama trebuie sa fie cel dublu, Pasadena. Dar cred ca la cei dubli e mai complicat sa obtii seminte (mama fiind). Merita incercat oricum pt cei care au rabdare :) Am si eu niste pui obtinuti, dar mai dureaza pana ajung maturi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , dar nu a vrut , m-a pacalit ca da apoi a avortat , probabil nu erau polenizate ori Passadena nu a acceptat pe Lemon Lime
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si inca unul , se pare ca cei 3 ani s-au implinit si desi bulbii nu au dormit au inflorit bine-mersi

+


Lemon Lime + musiu pinkie de mai sus ca nu a fost al meu eu doar am primit semintele gata polenizate

a iesit asta


denumit de mine

Sunny Dream
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bravoooooooooooooooooooo!
Ai mei din seminte inca sunt mici asa ca nici vorba sa vad ceva flori.Ce le-ai facut de au crescut asa bine in 3 ani ca si ai mei au cam tot atat...Ce-i drept ca stau cam inghesuiti intr-un singu ghiveci insa totusi....:)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si ai mei nu au dus-o bine si chiar ma enervam ca nu face bulb mare si se tot inmultea la baza dar uite ca pana la urma din bulbul ala mic sau din toti gramada a iesit minunatia asta de floare

Papica bun si restul....dragoste
 

sarselia

Active Member
Moderator
:) Papica buna nu le-am prea dat ca de dragoste au avut parte ...
Mai astept....
Tie multe si mari FELICITARI pentru reusita!
 
Sus