Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
Lili ceea ce a aratat Blueheart este un crin destul de des intilnit in Romania, e un pic spre portocaliu si parca, repet parca, nu seamana cu ce ai aratat tu. ai tai sint aproape rosii. parerea mea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor azi am umblat la bulbii de anul trecut. Ce inselatori sunt. La pipait toti erau OK dar cand am inceput sa-i verific mai atent, surpriza.

- 1 e vizibil mai mic decat trebuia dar e sanatos
- 1 are un soi de putregai pe partea prin care ar trebui sa iasa tijele - culmea e ca bulbul e tare la exterior si nu are radacini putrezite deloc. Doar tunica a avut ceva probleme si am indepartat-o
- 1 are straturi putrezite in interiorul bulbului - radacinile sunt OK, bulbul e tare la exterior - pe asta nu cred ca-l mai pot salva! :eek: si nu inteleg ce i s-a intamplat
- celalalt e lenesul pastrat in vegetatie care e ok

Spuneti si voi ce surprize mi-au facut.
Verificati-i pe ai vostri ca sa nu patiti la fel.
 

attila

Member
Bine ca zici Cornelia
Cum am un pic de timp voi verifica.
Ce am patit eu interesant este ca aveam un bulb mare de tot si care a inflorit cam de 5 ori pe an ceva incredibil dar asaera si da anul trecut cam din primavara nimic dar nici frunze .
Este drept eu nu am luat afara din pamant si nici nu am schimbat poate asta este cauza???????
Si cam asa se manifesta si restul de 6 bulbi mari care le am cei de facut oare ???
 

angela draganoiu

Active Member
lili a spus:
angela draganoiu a spus:
Lili ceea ce a aratat Blueheart este un crin destul de des intilnit in Romania, e un pic spre portocaliu si parca, repet parca, nu seamana cu ce ai aratat tu. ai tai sint aproape rosii. parerea mea.


Varietatea clasica este Hippeastrum vittatum, (syn Amaryllis vitatta ) cu diverse specii din Brazilia si Peru.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:AmaryllisVittataAit1.jpg
cum le zici tu Bobocule mai rar cineva :)
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia bulbul mai mic decit te-ai asteptat pot sa-ti spun ca si eu am avut surpriza asta cind am scos bulbul de la iernat. era mai mic decit ma asteptasem sa fie pt ca toata vara l-am "hranit' insa odata ce l-am pus in ghiveci (tre' sa spun ca i-am schimbat pamintul) a crescut si si-a marit apreciabil volumul si intr-un final a facut numai 2 flori foarte mari pe o singura tija. spun asta pt ca anul trecut, cind abia il cumparasem, a facut 2 tije cu cite 3 flori mai mici decit cele de anul asta.
 

claudia_s

Member
cornelia a spus:
- 1 are straturi putrezite in interiorul bulbului - radacinile sunt OK, bulbul e tare la exterior - pe asta nu cred ca-l mai pot salva!
Cornelia eu zic sa il pui in pamant si sa il uzi moderat (mai putin decat pe ceilalti) si daca spui ca bulbul la exterior e tare eu cred ca are sanse destul de mari dar neaparat sa il pui urgent in pamant.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am pipait si eu cum am putut si am descoperit ca pe o parte straturile maronii sunt tari, pe cealalta sunt moi. Eu zic sa mai astept cateva zile poate se zvanta bulbul si vad mai bine care e situatia.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dya cu draga inima, dar ma tem ca nu-s chiar asa experta. Sunt in curs de perfectionare, ca uite mandrii mei imi dau emotii. :rofl:
 

claudia_s

Member
Zici bine Cornelia, lasa-l la zvantat si abia apoi pune-l in pamant. In nici un caz sa nu il arunci. Da-i o sansa. Eu cred ca iti va face o surpriza.
 

mio

Member
Cornelia, poate isi va diminua dimensiunile dar nu va muri. A suferit din stiute de el cauze dar o sa-si revina ca bulboasele daca nu prind mucegai sau nu putrezesc alt bai n-au. Si eu zic sa-i dai o sansa. Planteaza-l in pamant uscat, si "uita" de el o vreme. Incearca, oricum merita!
 

mio

Member
Se "ingrasa" singuri, asa, ca noi, cu varsta! :rofl:
Trebuie doar sa separi puii de planta mama si sa nu o plantezi in ghivece mari. Ii place uscaciunea si pe jumatate afara din ghiveci.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus