Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
A

Anonymous

Guest
I-am pus la culcare la sfarsitul luni august.Recunosc :roll: nu i-am fertilizat !
 

IULIA

Active Member
cu fertilizatul lasa-ma sa zic ca nici eu, dar la mine infloresc. eu le tai frunzele in august si gata, ii las unde sint. si nu dau frunze decit prin noiembrie, decembrie.
si apa pun putina tare sau deloc, depinde de iarna.
IULIA :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Dya si eu am cumparat un bulb de amarylis de la metro la sfirsitul lui noiembrie si a inflorit de Creciun si il voi duce la culcare prin august/septembrie mai intii voi rari udarea pina nu-l voi mai uda de loc si daca mai are frunze le rup si-l duc in camara la intuneric ca rece la mine nu e si am sa-l scot in ianuarie/februarie. dar pina atunci il ud regulat si-i pun si cite putin ingrasamint la 2 saptamini.
 

angela draganoiu

Active Member
din a 2 a jumatate a lui septembrie l-am udat din ce in ce mai putin iar de la 1 ocotmbrie de loc. vreau sa va intreb cum procedati cu ei ? caci il tot urmaresc si nu i se usuca frunzele ca sa-l pot baga la culcare. in cazul asta voi le taiati ? si cind ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am tot taiat frunzele. De ce sa isi consume planta energia cu intretinerea frunzelor cand trebuie ca bulbul sa acumuleze aceasta energie?
 
A

Anonymous

Guest
Pentru ca orice bulb acumuleaza energie prin frunze.
 

ditta

New Member
cum pun bulbii in repaos? dupa ce s-au uscat frunzele pun cu ghiveci cu tot in punga la intuneric?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In cartea "Culturi pentru flori taiate" - Elena Selaru - am gasit urmatoarele informatii (ca si eu aveam nelamuriri):

- dupa inflorire bulbii ramasi in pamant se ingrijesc in continuare; florile au consumat mult din rezervele de hrana ale bulbului si trebuie refacute prin udare si fertilizare
- grabirea intrarii bulbilor in repaus se poate face prin scurtarea frunzelor
- bulbii se pot scoate din pamant in fiecare an, dupa intrarea plantelor in repaus
- repausul este de 1-5 luni; in cazul unui repaus lung, bulbii se pastreaza la 5 gr. C; temperatura normala de pastrare este de 13 gr. C; pentru inflorire tardiva bulbii se pastreaza la 17 gr. C
- in spatiul de depozitare trebuie sa se asigure o ventilatie buna, pentru a preveni aparitia ciupercilor si mucegaiurilor.
 

lucian.moisa

New Member
hippeastrum in trouble

Salut,
Am mai relatat problema asta Corneliei (intr-un mail) insa detaliez aici sa adun mai multe opinii. Textul initial suna cam asa:
"Am luat de la cineva un crin Hippeastrum acum vreo luna cred... nu avea tulpina in schimb avea doua frunze destul de mari.. Persoana respectiva a zis ca l-a cumparat iarna trecuta, cu boboc, a inflorit, apoi i-a taiat tulpina si l-a lasat asa, chipurile sa se odihneasca (perioada de repaus de care am citit si eu pe internet). Pana aici nimic interesant. Ideea e ca el a zis ca de atunci i-au tot cazut frunze i-au crescut altele... si tulpina nu i-a iesit nici pana acum... si as vrea, va rog - daca se poate, niste sfaturi cat de curand posibil - ce ar trebui sa fac sa infloreasca inca o data.. am citit ca trebuie pus la intuneric, ca trebuie ingrasat, ca nu trebuie udat.... dar sincer eu nu stiu ce tratament a beneficiat inainte de a ajunge la mine, si sincer mi-ar parea rau sa moara sau sa nu mai faca flori.."

Mai adaug aici faptul ca bulbul e relativ mare (aproape cat ghiveciul) si ca nu are pamant aproape deloc (mai mult radacini incolacite in jurul bulbului cu ceva pamant intre).

Am si cateva poze...

http://students.info.uaic.ro/~lucian.moisa/pictures/SANY0139.JPG
http://students.info.uaic.ro/~lucian.moisa/pictures/SANY0141.JPG
http://students.info.uaic.ro/~lucian.moisa/pictures/SANY0142.JPG

Va multumesc anticipat :)
 

dorinas

Member
Eu cand am un bulb ca al tau, plin de radacini si fara pamant, procedez asa: curat pamantul complet, rasfir pe cat posibil radacinile apoi tund cca 1/2 din ele si le cauterizez cu o flacara.Las bulbul pana a doua zi sa-si cicatrizeze putin ranile apoi il pun intr-un ghiveci cu un numar mai mare decat cel in care era initial in care am pus in prealabil un strat de nisip apoi pamant pana la jumatate dupa care pun bulbul si pamant in jurul lui. 1/3 din bulb trebuie sa ramana afara, nu se acopera cu pamant. La sfarsitul operatiunii se uda si se pune la lumina dar nu soare direct pana ii apar frunzele.
Daca vrei sa-l tii in repaus poti sa-l pui intr-o punga de hartie sau sa-l lasi in ghiveciul in care e si sa-l duci la racoare si intuneric (temperatura sa fie cca 10 grade in incapere). Repausul trebuie sa dureze cca 2-3 luni dupa care il repui in vegetatie procedand asa cum am descris mai sus. Privitor la udare teoria spune ca-l uzi numai cand i-a dat deja tija florala altfel cresc frunzele si o sufoca. Eu in schimb practic il ud cate putin de cand il repun in vegetatie pana ii apare tija apoi il ud mai mult.
 

lucian.moisa

New Member
si e ok sa fac chestia asta acum? din cate am inteles el ar cam trebui sa infloreasca in curand (lunile care urmeaza)...

thanks
 

Dani

Member
Nici Amaryllis-ul meu nu a inflorit iarna trecuta,acum inca are frunze,nu l-am mai udat dar .......imi este teama :sa tai sau nu frunzele? :gandit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi dimineata m-am uitat la bulbul de Charisma neplantat: are boboc. Va trebui sa ma grabesc cu el ca e pacat sa infloreasca in ... cutie. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
eu nu mai stiu cum sa procedez cu bulbul de amarylis cumparat anul trecut. a inflorit in decembrie si de atunci l-am "hranit" acum de la inceputul lui octombrie nu il mai ud dar frunzele sint tot verzi ce sa ma fac cu el ? cind se culca asta, frate ? oare va inflori in primavara sau la vara ?
 

camic

Member
Hai sa va spun eu cum am procedat cu al meu care inflorise de Craciun.....in vara i-am taiat frunzele si l-am scos din pamant, l-am pus intr-o cutie la racoare. Dupa 1 luna si jumatate l-am pus din nou in pamant si in 3 saptamani am avut iar floarea. A inflorit la sfarsitul lui iulie si zilele astea aplic iar taiarea frunzelor si pusul la cutie..

Charisma are deja tija florala de 20 cm.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus