Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

aleynad

Active Member
Moderator
:) Sarselia, daca tu nu stii cum il cheama asta nu inseamna ca el e un "No Name"



oricum e superb
sa-ti traiasca :wink:
 

nick1971

Active Member
shoarece a spus:
Am primit si eu de la cineva un ghiveci cu crini.In ghiveci sunt mai multi bulbi,unii chiar marisori.Vara trecuta au inflorit.E cazul sa ii despart?daca da....cand e momentul propice sa o fac?La primavara sau acum in februarie sa aiba timp sa isi revina mai bine?
in perioada de repaus este indicat, adica toamna
 

sarselia

Active Member
Moderator
aleynad a spus:
:) Sarselia, daca tu nu stii cum il cheama asta nu inseamna ca el e un "No Name"



oricum e superb
sa-ti traiasca :wink:
Aleynad stiu si eu ca daca nu stiu eu cum il cheama nu e no name dar fiecare isi prezinta aici varietatile pe care le are si la care lumea si stie denumirea.
Eu nestiind am zis ca al meu e No name...
 

macaleandra

Member
Michaela, ce mai fac semintele? se coc?

Am cumparat acum o saptamana 2 bulbi, erau aruncati intr-o florarie, nu au frunze, nu misca nimic :(

Nu stiu daca au inflorit iarna aceasta, circumferinta bulbilor e cam de 20-22 cm. Marimea este corespunzatoare pentru o eventuala inflorire sau trebuie sa-i ingras si cum? Au lumina ( nu exagerata) apa le dau ca mi se par cam deshidratati si 18-20 grade. Nu le-am schimbat pamantul, am adaugat ca era exagerat de putin.


multumesc pentru raspunsuri.
 

michaela

Active Member
:rofl: semintele se matureaza... inca nu s-au pierdut...

Da, bulbii pe care i-ai achizitionat au dimensiune de inflorire... Felicitari! La mai mare si mai multi :wink:
 

macaleandra

Member
dar nu misca nimic nimic, sa nu-i mai ud si sa-i pun la intuneric? par a fii vii....nu stiu cum au fost tratati inainte si nu stiu daca au inflorit

intrebam de dimensiune ca am vazut la cineva bulb de 2 ori mai mare
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poti sa-ti dai seama daca au inflorit de curand s-au nu. Pe partile laterale ale bulbului trebuie sa fie urme de tije uscate si straturile exterioare ar trebui sa fie relativ moi, sa-ti intre degetul in ele cand apesi. Daca bulbul e tare si are doar frunze verzi inseamna ca pana acum n-a facut flori. Sau daca nu are inca frunze, cauta-le cu grija in partea de sus a bulbului. Trebuie sa fie acolo ca niste motisoare.
 

macaleandra

Member
bulbii au multe foi maronii, chiar foarte multe ca unul am crezut ca-i mort, sunt tari, nu sunt moi, urme de frunze taiate demult ( i-am curatat putin) iar in mijloc gaura - nu se vede nimic.

POate ei inca dorm si n-au putut fi treziti iar vanzatorul i-a aruncat cat colo plictisindu-se de ei. Aveau pret de 20 lei pe ghiveci fiecare si mi i-a dat cu 7 amandoi. Radacini au, se vad prin gaurelele ghiveciului, unul e considerabil mai greu decat celalalt desi ca dimensiune sunt pe aproape.

Sa-i pun la intuneric pana misca sau ii las asa?

Pun multe intrebari stiu, dar sunt asa de entuziasmata si nu vreau sa-i omor.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Asta cu straturile exterioare n-am stiut-o. Am vazut la Lemon Lime asta si am crezut ca l-am udat eu prea mult.
 

sonia

Member
Eu zic sa ii ti in continuare la conditii normale de temperatura si lumina(intr-o camera la cald si la fereastra de.ex) sa ii uzi moderat si daca nu au inflorit vor inflori in curand sau cel putin vor da semne de viata.Daca nu te bucura cu flori anul acesta sa nu te superi prea tare si sa renunti la ei,poate au suferit din diverse motive si anul urmator, cand se vor acomoda, te vor incanta si cu flori :D .
 

macaleandra

Member
Va multumesc mult pentru sfaturi! Acum pot sa dorm mai linistita. :)
In nici un caz nu am sa renunt la ei, mi i-am dorit foarte mult si 2 zile m-am targuit pentru ei.

Daca veti avea cumva seminte si nu va trebuie aruncati-le la mine!!
multumesc frumos
 

fixpix

Active Member
s-a facut ca mi-am luat un bulb de hyppe.
tata m-a rugat sa-i iau niste manusi de lucru si nu avea sa-mi dea rest. si magazinu de alaturi era de seminte etc.
si acolo m-am nimerit sa imi schimb io banii. si cum ma uitam prin jur, i-am vazut. erau de vreo 3 feluri. si mi-am luat un bulb mare de "Apple Blossom".
io nu prea am mare pasiune pentru hyppe astia. acuma... l-am pus intr-un ghiveci destul de mititel, cam 1 cm a ramas in jur pe langa bulb.
:)
 

fixpix

Active Member
am luat... ce nu fac io pentru tata.
da apoi asa rau mi-a parut ca am luat bulbu. ca zau nu is io cu hyppe.
imi plac cand sunt infloriti...dar in rest... nu e mare lucru de ei.
in fine.
:mrgreen:
 

cory_helen

Active Member
felicitari, macaleandra, sunt frumosi hype... cum poti spune caline ca nu e nimic de capul lor????? :? :?

mie imi plac... blossom face niste flori f frumoase, ai sa vezi... insa dupa inflorire, se taie si tija florala si frunzele formate, pana la bulb... in trei-patru luni, vor inflori iar...

o sa mai vrei... :) :) :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus